Bize Ulaşın

Bu ürünü oyla !

1.Albayım –  Laurent Herbie (2006)

Fransız yönetmen Laurent Herbiet’nin yönettiği, Francis Zamponi’nin aynı adlı romanından uyarlanan 2006 yılı Fransa ve Belçika ortak yapımı film. Siyah-beyaz ve renkli olarak çekilen filmin öyküsü Costa-Gavras’a aittir.albayım


2.Azur ve Asmar – Michel Ocelot (2006)

Ortaçağ Avrupa’ında, denizin diğer tarafından çocuğu Asmar, esmer siyah gözlü, ile gelen bir dadı Azur, sarı saçlı mavi gözlü, adlı çocuğun dadılığını yapar. Yeterli yaşa geldiğinde Azur babası tarafından dadısından ayrılır ve şehirde bir öğretmenin yanına verilir. Bu nedenle, artık işi kalmadığı için, dadı ve çocuğu evden kovulur…20 yıl sonra Azur önceden dadısından duyduğu cin perisini bulup evlenmek için denizin diğer tarafına, dadısının geldiği tarafa doğru yola koyulur. Deniz üstünde ilerlerken sert bir dalga onu gemiden aşağı atar ve sabah uyandığında kendisini, sadece dadısının konuştuğu dili konuşanların yaşadığı, bir kara parçasında bulur. Orada şans eseri bulduğu, kendi dilini konuşan, Crapoux ile güzel cin perisinie ulaşmak için gerekli olan 3 anahtarı bulmaya çalışırlar…Şehire gittiklerinde çok zengin bir kadına dönüşümüş olan dadısını bulur. Ancak oğlu Asmar ona çok kızgındır. Çünkü babası onları kovmuştur yıllar önce. Sonunda ikisi de cin perisini bulmak için yola çıkarlar.

AZUR_AND_ASMAR_4


3.Belleville’de Randevu –  Sylvain Chomet (2003)

Yetim bir çocuk olan Champion’u büyük annesi Madame Souza büyütmüştür. Büyük annesinin hediye ettiği üç tekerlekli bir bisiklet ile Champion’un bisiklet yarışlarına olan aşkı başlar. Büyük anne Madame Souza’nın da desteği ile yıllar süren çalışmaların ardından Champion, Fransa Bisiklet Turu’na yarışmacı olarak katılmayı başarır. Fakat Champion, iki yarışçı ile birlikte mafyalar tarafından kaçırılır.Belleville adlı bir şehire kaçırılan Champion, burada bisiklet temelli bir kumar makinası için gün boyunca pedal çevirmek zorundadır. Madame Souza ve sadık köpeği Bruno Champion’u kurtarmak için hazırlanırlar. Madam Souza ve Bruno büyük bir okyanusu aşarak Belleville adlı şehire gelir. Madam Souza’ya erkek torunu Champion’u bulabilmek için Belleville Üçlüsü adlı eski bir şarkıcı grubu üyeleri Violette

, Blanche ve Rose (Violette, Blanche ve Rose’un isimleri Fransa bayrağındaki renklerden esinlenilmiştir) yardım eder.

baves


4.Juste une question d’amour – Christian Faure (2000)

Laurent ailesine sadık, üniversite öğrencisi bir gençtir. Karşı cinse ilgisi olmayan Laurent’in erkek kuzeni eşcinsel olduğunu açıklamış ve ailesinin kabulüne fırsat vermeden sevgilisiyle Vietnam’a kaçmış, orada hepatit olmuş. Aile ise onu AIDS olmakla suçlamış, evden atmış, ölünce de ardından teyzesi ve eniştesinin hali içler acısıdır. Tüm bunların şahidi olan eşcinsel bir genç bu korkulu gizlenme ve sevgili arayışı tam da mezuniyete yakınken, okula yeni gelen asistan Cedric ile yepyeni bir başlangıca taşınır. Yaz stajını yanında yaparken ilk açılışlar, ilk dokunuşlarla başlayan ilişkileri, ertesi sabah Cedric’in annesinin yatak odası kapısını açmasıyla daha da ilginçleşir. Emma, oğlunu kabul etmiş dul bir evhanımıdır. Hayattaki son kalesi Cedric’i kaybetmemek için onun her şeyine tahammül etmektedir. Cedric, Laurent’in ailesine de açılması için onu zorlar. Oysa daha o bu hayatı yeni tanımaktadır.Zaman Laurent için hiçbir şeye müsaade etmemektedir. Laurent artık yol ayrımındadır. Ya rolüne son verecek ve aşkıyla sevdiği adamla ailesini ezip geçecek ya da üzerindeki bu baskı, aşkını bitirecektir.

lauren


5.L’Enfant – Jean-Pierre Dardenne,Luc Dardenne (2005)

Yönetmenliği Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne (Dardenne Kardeşler) tarafından yapılan 2005 yapımı Belçika filmidir. Film 2005 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanmıştır.

18425517


6.Özgürlük Rüzgarı – Ken Loach (2006)

2006 yapımı savaş filmidir. İrlanda Bağımsızlık Savaşı (1919-1921) ve İrlanda İç Savaşı’nı (1922-1923) konu almaktadır. Film, adını “The Wind That Shakes the Barley” şarkısından almıştır.

özgurluk ruzgarları


7.Postacı – Michael Radford (1994)

1950’li yılların başında İtalya’da tenha bir adanın fakir balıkçı köyünde yaşayan yoksul Mario Ruoppolo (Massimo Troisi), baba mesleği balıkçılık yerine postacı olmayı tercih etmiştir. Gelen postaları adanın dört bir yanına bisikletiyle dağıtır. Zaten hemen hemen tek bir kişi için çalışıyor gibidir, o da adada sürgün olarak yaşayan Şilili ünlü şair Pablo Neruda (Philippe Noiret)’dır. Doğal olarak Dünyanın dört bir tarafıyla yazışan bu ünlü şahsiyet Marksist düşüncelerinden dolayı ülkesinden uzaklaştırılmıştır. Bu saf yürekli posta dağıtıcısıyla yazar arasında zamanla sıcak bir dostluk gelişir. Neruda zaman içerisinde postacıya şiiri sevdirmiştir. Hatta Postacı Mario, tanıştığı ve bir görüşte aşık olduğu güzel bir genç kızla Neruda’nın şiirlerindeki mecazları kullanarak iletişim kurar. Pablo Neruda’nın şiirleri onları birbirlerine yaklaştırmıştır. Köyün tek kafesini işleten kadının yeğeni olan Beatrice Russo (Maria Grazia Cucinotta) ve Mario evlenirler. Neruda’nın nikah şahitliğini yaptığı düğünde gelen bir telgraf Neruda’nın sürgün günlerinin sona erdiğini haber verir. Büyük şair Karısı Matilde (Anna Bonaiuto) ile birlikte çok sevdiği ülkesi Şili’ye geri döner. Mario ve Beatrice Neruda’dan uzun bir süre haber alamazlar. Onu sadece basında çıkan haberlerden takip edebilirler. Kendilerini aramadığı için de ona biraz kırılır gibi olurlar.Aradan 5-6 yıl geçmiştir, bir gün Neruda ve karısı turist olarak adaya çıkar gelirler. Kafede Beatrice ve 5 yaşlarındaki oğlu Pablito (Çocuğa Neruda’nın adı verilmiştir)’yla tanışırlar. Ancak Mario yoktur. Mario’nun Napoli’de düzenlenen siyasi bir miting sırasında çıkan kargaşada öldüğünü ve çocuğunu hiç göremediğini öğrenirler. Beatrice Neruda’ya Mario’nun adada kaydettiği doğanın seslerini dinletir, bunu yapmasını ondan yıllar önce Neruda istemiştir.

pstacı


8.Tenten ve Altın Post – Jean-Jacques Vierne (1961)

1961 Fransa Belçika ortak yapımı macera filmdir. Özgün adı Tintin et le mystère de la Toison d’Or olan film İngilizce konuşlan ülkelerde Tintin and the Golden Fleece adı ile gösterilmiştir.Belçika’lı çizer Hergé’in ünlü çizgi kahramanı Tenten (Tintin) karakterine dayandırarak senaryosunu André Barret ve Rémo Forlani’nin birlikte yazdıkları filmi Jean-Jacques Vierne yönetmiştir. Başrollerinde Jean-Pierre Talbot ve Georges Wilson’ın oynadıkları bu filmin bir bölümü Türkiye’de geçmektedir.tenten


9.Vatel – Roland Joffé (2000)

Fransız aşçı François Vatel’in yaşamını konu alan 2000 yapımı film. Roland Joffé’nin yönetmenliği yaptığı; Gérard Depardieu,Uma Thurman ve Tim Roth’un başrollerini paylaştığı film En İyi Sanat Yönetmeni dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Fransa-Belçika-Birleşik Krallık ortak yapımı olan Vatel 2000 Cannes Film Festivali’nin açılışını da yapmıştır.

vatel


10.Çölde Kutup Ayısı – Felix Van Groeningen (2009)

Kız arkadaşını hamile bırakan yazar Gunther Strobbe çocukluğuna gider. Gunther çocukluğunda hiçbir maddi kazançları olmayan, aylak aylak dolaşan, alkol, sigara ve kadının pençesinde boğuşan babası, üç amcası ve onları idare etmeye çalışan büyük annesiyle Reetveerdegem isimli hayali kasabada yaşar. Büyüyünce onlar gibi olacağını düşünen Gunther için tek kurtuluş yolu bu aileden bir şekilde sıyrılmak, ilk adımda okul müdürünün de sık sık önerdiği gibi yurtta yaşamaya başlamaktır.colde kutup

 

 

 

 

 

Belçika Sineması ve Belçika’dan 10 Film
WhatsApp chat