Bize Ulaşın

4 (80%) 10 votes

Hayaller Hollywood Hayatlar Beykoz Kundura Fabrikası… Fabrika Toplam 182 dönüm

1- Beykoz Kundura Fabrikası Tarihçesi

Bizim yerli ve çakma Hollywood rüyamız hep olmuştur. Ama bu rüya gerçek oldu. Çakmalar çakması film mekanlarımızın ilk sırasında Beykoz Kundura Fabrikası var. Klip çekilmedik mekan kalmadı burada.

1810 yılında tabakhane olarak kurulan Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası İstanbul’un en eski fabrikalarından biridir. Fabrika Osmanlı ve Türk ordusuna ayakkabı deri ürünlerinin tedarikini sağlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu dönemine (II. Mahmut döneminden imparatorluğun yıkılışına kadar), Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ve birçok tarihi olaya şahitlik yapan fabrika 1933 yılında Sümerbank’a devredilmiştir. O zamandan bu yana hafızalarımızda asla eskimeyen sağlam Sümerbank ayakkabıları olarak yer edinen deri kunduralarının üretimini gerçekleştirmiştir. 80′li yıllarda zamanla sadece orduya üretim sağlayan fabrikada üretim 1999 yılında durdurulmuştur. 2004 yılında özelleştirme kapsamında ise Yıldırım Holding’e satılmıştır.

Şirket yetkilileri bütün çabalarıma rağmen görüş bildirmek istemedikleri için burayı ne amaçla satın aldıklarını tam olarak bilemiyoruz. Semt sakinleri büyük bir otel projesinin hayata geçirilmek istendiğini söylüyorlar. Bir diğer yaygın yorum da projenin birtakım “kağıt meseleleri” yüzünden geciktiği… Şirket bu süreyi mekanı film şirketlerine kiralayarak değerlendiriyor.

“Kayda alınmamış tek metrekaresi bile yok”

İçinde atıl durumda birçok bina bulunan mekan şimdiye dek pek çok çekime ev sahipliği yapmış. Öyle ki “Fotoğrafı çekilmemiş ve kayda alınmamış bir metrekare alanı bile kalmadı” deniliyor Ekşisözlük’te burası için. Yıldırım Holding’in fabrika içinde bulunan ofislerinden birinin duvarında burada yapılan çekimlerin birer görseli bulunuyor. Buna göre Kenan Doğulu kliplerinden tutun da, “Hatırla Sevgili”ye, “Beyza’nın Kadınları”ndan tutun da “Av Mevsimi”ne, “Adanalı”dan tutun da “Ciran Ciran”a, “Keşanlı Ali Destanı”ndan tutun da “Ezel”e kadar buradan geçmemiş yapım yok.


2-Aksiyon Filmlerinin ve Dizilerin Buluşma Noktası

Bir anda insanın gözü takılıveriyor. Mırıldanmaya başlıyorsunuz… Şey , burası , ımmm diyorsunuz. Her bir yanı bir yerden göze aşina geliyor… Bir duvar, bir sokak, bir dükkân, bir ev… Ben bunu bir yerlerden hatırlıyorum dedirtiyor insana. Tanıdık geliyor bir şeyler o esnada. Haksız da değilsiniz efendim. Çünkü şu anda Umutsuz Ev Kadınları, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Keşanlı Ali Destanı gibi diziler, Osmanlı ve daha sonrasında da Türk askerine ayakkabı yapmak için 1810 yılında kurulan Beykoz Kundura Fabrikası’nda çekiliyor. Ayrıca Arka Sokaklar, Kurtlar Vadisi, Dedektif Memoli gibi dizilerin pek çok sahnesine de bu büyük ve doğal platoda hayat veriliyor. Mekân o kadar büyük ki, İstanbul’da aksiyon sahnesi çeken tüm diziler en az bir kez Beykoz Kundura Fabrikası’nın yolunu tutuyor. Ayrıca klip, sinema filmi ve fotoğraf çekimleri için de yine Beykoz Kundura Fabrikası seçiliyor. Hani olur da bundan sonra iki farklı dizide bir mekân benzerliği fark eder, “Ben burayı daha önce bir yerlerde gördüm” diye geçirirseniz içinizden, dejavu falan diye düşünmeyiz. Adres Beykoz Kundura Fabrikası’dır…

beykoz kundura fabrikası kiralama


3- Beykoz Kundura Fabrikasında Çekilmiş Dizi,Film ve Kliplerden Bazıları

Film:

 Altıoklar Film – Beyza’nın Kadınları , Limon Yapım – Eve Dönüş , Arzu Film – Maskeli Beşler Irak , Altıoklar Film – Emret Komutanım Şahmat , Pana Film – Muro , Demo Film – Kirpi , Boyut Film – Güneşi Gördüm , Narşist Film – Kaptan Feza , Pro Film – Av Mevsimi , Boyut Film – New York’ta Beş Minare , Arzu Film – Park Panter , İyi Seyirler Film – Kutsal Damacana 3 , Rand Film – Vücut , Az Celtic Yapım – Tailor Soldier

Dizi:

Pana Film – Kurtlar Vadisi Terör , Pana Film – Kurtlar Vadisi Pusu , SİS Yapım – Hatırla Sevgili , Pana Film – Fesupanallah

clomid kaufen apotheke

, Erler Film – Arka Sokaklar , Sinegraf Yapım – Pusat , Mag Film – Hicran Sokağı , Samanyolu TV – 5 Boyut , Erler Film – Arka Sokaklar , Kanal D – Küçük Kadınlar , Rüzgar Yapım – Pulsar , Limon Yapım – İşler Güçler , Tükenmez Kalem – Pis Yedili , TİMS Yapım – Suskunlar , Ay Yapım – Fatmagül’ün Suçu Ne , Medyapım – Fetih 1453 , Koza Yapım – Tövbeler Tövbesi , TİMS Yapım – Kavak Yelleri , D Yapım – Öyle Bir Geçer Zaman Ki , A.N.S Production – Kanıt , Ay Yapım – Yaprak Dökümü , D Yapım – Küçük Kadınlar

Klip:

Trend Film – Yıldız Tilbe , Kadraj Sinema – Yunus Emre Saltan , Kadraj Sinema-Cengiz Kurtoğlu , D.N.A. Yapım – Şebnem Ferah , Onair Yapım – Nilay Dorsa , Kemal Başbuğ – Gripin , Biray Dalkıran – Serpil Çakmaklı , Film Side – Atiye , DNA Film – Müslüm Gürses , Doludizgin Yapım – TRT6 klip çekimleri , Filmside Yapım – Gökhan Özen , FPS Yapım – Mor ve Ötesi , Dirlik Film – Niran Ünsal , K.B. Yapım – Çağlayan Topaloğlu , GNL Yapım – Özge Fışkın & Levent Yüksel

kiralik beykoz kundura fabrikası


4-Beykoz Kundura Fabrikası – İletişim

Beykoz Kundura Fabrikası, Yalıköy Mah. Süreyya İlmen Cad. 34820 Beykoz / İstanbul

beykoz kundura fabrikası event


5-Beykoz Kundura Fabrikasına Alternatif Mekanlar

– Beyoğlu’nda İngiliz Konsolosluğu

-Küçükçekmece ile Florya Arasında Sahil tarafında Kibrithane

– İzmit Seka Kağıt Fabrikası

-Karaköy Katlı Otoparkının En Üst Katı

-Samatya ve Balat semtleri

-Kuzguncuk Semti


6-Son Zamanların Gözde Parti Mekanı: Beykoz Kundura Fabrikası

Beykoz Kundura Fabrikası çekimler dışında da etkinlik yuvası olma yolunda ilerliyor. Bi bakıyorsunuz film seti, akşam set bitmiş reklam filmi başlamış o da bitmiş, Bir bakmışsınız Ukranyalı 3. Sınıf dansçı kızlar gelmiş, votkalar ve şampanyalar hava da uçuşuyor After Parti içerisindesiniz. R&B yahut House muzik çalıyor. Tabi içki ruhsatı da yok ortada… Para verirseniz belki de Pink Parti yapar 300 tane eşcinsel ile siprintiz parti bile yapabilirsiniz. Yeter ki Şirket çalışanlarına ödemesini yapın gerisi önemli değil kafası var.

Burada gerçekleşmiş partilerden birkaçı: Jotun What If Party’si ,New Year’s Eve At The Old Factory,  What If Parti ,

Bunun dışın da Halil Altındere’nin ‘Cehennem Melekleri’ adlı eserinin prömiyeri de burada yapıldı.

Türk erkek giyim markası “Brand Who” 2015/16 Sonbahar/Kış Koleksiyonunu Beykoz Kundura / Deri Dolaplarında gerçekleştirdi.

beykoz kundura fabrikası parti


7-Beykoz Kundura Fabrikasının Geleceği

Tarihi fabrika hakkında birçok dedikodu dolaşıyor setlerde… Burası ne olacak, böyle mi devam edecek ? Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarılan Beykoz Deri ve Kundura Sanayii 29.7 milyon dolara Yıldırım Dış Ticaret Pazarlama A.Ş’nin oldu. Şirket fabrika alanına tatil köyü kurmayı planlıyor. diye haberler ilk olarak çıktı. Daha sonradan kimilerine göre ise Dubai’deki Burj el Arab benzeri bir otel yapmayı planlıyor diye haberler çıktı…


8-Beykoz Kundura Fabrikasına Nasıl Gidilir?

– Kadıköy ve Üsküdar’dan sürekli kalkan Beykoz dolmuşları ile Kundura Fabrikası durağına gidebilir, oradan da yürüyerek Kundura’ya girebilirsiniz.
– Yeniköy’den kalkan motora binip Beykoz İskelesi’nde inebilirsiniz. İskele’den Kundura’ya yürüyebileceğiniz gibi, dolmuş, minibüs ya da otobüs ile Kundura Fabrikası durağına gidip, oradan yürüyebilirsiniz. Ayrıca, taksi de tercih edebilirsiniz.
– Boğaz hattı deniz otobüsü seferleriyle haftaiçi şehir merkezinden Beykoz’a rahatlıkla ulaşım sağlanabiliyor.
– Deniz taksi de her zaman tercihiniz olabilir.
Adres:Beykoz Kundura Fabrikası, Yalıköy Mah. Süreyya İlmen Cad. 34820 Beykoz / İstanbul

beykoz kundura fabrikası iletişim


9-Beykoz Kundura Fabrikası Basının Dilinden Düşmüyor…

Beykoz kundura fabrikası çekimlerin ilgi odağı olduğu gibi basının da ilgi odağı olmuştur her zaman. Basında sürekli olarak yer alan bu kadar kişi ile klip çektiler. Kocaman bir ekiple çalışıyoruz yalanı magazincilerin olmassa olmazıdır. Prodüksiyonun büyük gösterilme çabaları her zaman vazgeçilmezdir. Beykoz Kundura da atılan yalanları saymaya ve kanıtlamaya kalksak oturduğumuz yerden Beykoz Kundura Fabrikasına yol olur.

Beykoz kundura fabrikası basın


10-Kundura Fabrikasının En Meşhur Mekanı: Pervane

Beykoz Kundura Fabrikasının en meşhur olan mekanlarındandır Pervaneler. Bilmeyen yönetmen veya set emekçisi yoktur. Beykoz Kundura Fabrikasını ziyaret edenlerin hemen hemen hepsi bilir bu mekanı. Önünde fotoraf çektirmeyen, klipte kullanmak için senkron çekmemiş kimse kalmamıştır.

Beykoz kundura fabrikası pervane kiralik dekor


11-Beykoz Kundura Fabrikası Hakkında Duyurular!!

-Beykoz Kundura’da bulunan setlere prodüksiyon ekipleri dışında girişe izin verilmemektedir.

-Hürriyet köşe yazarı Cengiz Semercioğlu’nun yazısında belirttiği üzere Beykoz Kundura’nın bu yaz dizi ve film setlerine hizmet vermeyi noklatadığı haberi tamamen asılsızdır.

-Beykoz Kundura Fabrikasında çekilen kısa film ‘Sessiz’ Cannes Film Festival’inden ödülle dönmüştür.

beykoz kundura fabrikası sanatsal yönü


12-Beykoz Kundura Fabrikasının İlgi Odağı Olmasının Sebepleri

-Kuşkusuz en önemli özelliği; tarihi dokusu, yılların yaşanmışlık hissiyatı.

-Setlerin hiç bir şekilde rahatsız edilmeleri,çekim rahatlığı.

-Enerjiye kolay ulaşılabilmesi.

-İçeride araç trafiğinin açık olması.

-Bölümlerden yani binalardan ve sokaklardan oluşması.

-Kullanım rahatlığı ve mekanların genişliği.


Beykoz Kundura Fabrikası Hakkında Bilinmesi Gereken 12 Şey
Etiketlendi:                                                                                                                                 
WhatsApp chat