Bize Ulaşın

5 (100%) 1 vote

Blackmagic URSA Mini kamera sağlam, hafif ve tüm gün kullanılabilecek kadar rahat yani ileri teknoloji magnezyum alaşımlarla yapılmış kompakt, mükemmel dengeli gövdeye sahip bir kameradır. Tüm URSA kameralar gibi, bir kamera da olması gereken her şeyi içerir! 5 inçlik izleme için 1080 HD dokunmatik ekranı dışarı kat ve kamera ayarlarını, örneğin 12G-SDI, yüksek kaliteli stereo mikrofon.İsteğe bağlı Blackmagic vizör ve omuz montaj kiti saniye omuz çekim over tripoda geçmek için tam uyumludur.

  • Super-35mm CMOS Sensör
  • 4608 x 2592 Görüntü Kalitesi 60p
  • Compressed + Uncompressed Raw Recording
  • Ready-to-Edit ProRes 444 + 422 Kayıt edici

kiralik blackmagic ursa mini kamera


 

4.6K Sinematik Sensör

Blackmagic firması her zamanki gibi gene bütün ilgiyi üzerine çekti. Bunun sebebi tabiki 2015 NAB fuarında bir birinden farklı yeni ürünlerini tanıtmış olmaları.

Bu yazımızda blackmagic Micro Cinema Camera ve Micro Studio Kamera’yı inceleceğiz. Buna ek olarak büyük abilerinden farklarından da bahsediyor olacağız.

İlk başta teknik özelliklerini karşılaştırarak başlayalım.

Genel itibariyle baktığımızda aynı sensör olduğunu ve bir çok özelliğin benzerlik gösterdiğini görebiliyoruz.  Ama tabi bir kaç farklılık mevcut.

kiralik blackmagic ursa mini


 

Genel Kamera Özellikleri

1- Pocket Cinema Camera’da maksimum 30 kareye çıkabilirken Micro Cinema Camera’da  60 kareye kadar çıkabiliyoruz. Ama burada ilginç bir not ile karşılaşıyoruz. Oda global shutter

, rolling shutter değişkeni. Yani eğer kamerayı maksimum 30 kareye kadar kullanırsanız sensörü Global shutter özelliği ile kullanma şansınız var. Bu da hareketli çekimlerde yaşanan jöle etkisinden kurtulmamız demek. 60 kareye çıkmak isterseniz bu sefer kamera rolling shutter moda geçiyor ve jöle etkisini hissediyorsunuz.

2- Micro Cinema Camera’da pocket cinema camera da olduğu gibi bir ekran bulunmuyor.

3- Gene Micro Camera’yı mümkün olduğuca küçük tutabilmek için hoparlörleri çıkarmışlar.

4- Pocket Cinema Camera’nın altında ve üstünde birer adet 1/4″ vide deliği bulunurken. Micro cinema camera’da kameranın altındaki vida deliği sayısı 3’e çıkarılmış. Bu durumda genel itibariyle aksiyon çekimlerinde kullanılması planlanan kameranın mümkün olduğunca fazla noktadan desteklenmesi planlanmış. Biliyorsunuz tek noktadan bağlanan kameralar genelde dönme eğilimi gösterirler.

Dokunmatik Ekran Kontrol

kiralık blackmagic kamera mini ursa


 

5-  Micro Cinema Camera’daki en büyük farklardan biri ise gövdemnin üzerinde bir genişleme soketinin olması.  Bu soket sayesinde istenildiği taktirde LANC (Kayıt, stop ve bası lenlerde focus için kullanılabilir) , Genlock (Birden fazla kameralı bir sitemde kamera fps değerlerini kitlemek için), DC elektrik girişi ( Adaptörle beslemek için),  1 Bus Channel input ( şu an için bilmiyoruz), 4xPWM kanal girişi (Şu an için bilmiyoruz) , 1 adette Composite video çıkışı*

6- Kamera’nın üzerinde Composite yani SD bir çıkış olması. HD görüntü transfer cihazları var ama mesafeleri çok iyi değildi mesafesi iyi olanın fiyatı yüksekti. Blackmagic Micro Cinema Camera ile beraber modelcilikte  yaygın olarak kullanılan uygun fiyatlı ve uzun mesafeli SD görüntü transfer cihazları kullanabileceğiz. Eskiden bu cihazları kullanmak için HD’den SD’ye çeviriciler kullanırdık onun ayrı bir enerji girişi vs derken işler daha da karmaşık bir hal alırdı.

7- Kameranın üzerinde sese özel fiziki bir çıkış portu yok. Pocket Cinema  Camera’da kulaklık bağlayıp kayıt yaptığımız sesi dinleyebiliyorduk. Micro Cinema Camera’da ses HDMI sinyaline gömülü bir şekilde gönderiliyor. Böylelikle bağladığınız bir HMD monitör üzerinden sesi duyabiliyorsunuz çekim anında. Ekranı olmayan bir kamera için uygun bir seçim.

8- Fiziksel farklarına biraz daha detaylı bakalım. Gördüğünüz üzere Micro cinema Camera’nın çıkarılan monitörle ve batarya kompartmanı ile eni kısaltılmış  boyu nerdeyse aynı kalmış. Genişliğide düğmelerin ve batarya adaptörünün arkaya alınmasıyla artmış durumda. Eksiltilen parçalar sayesinde 50 gram daha hafiflemiş kamera.

9- Pocket Cinema Camera’da bataryamız Nikon EN-EL20 iken şimdi Canon LP-E6’ya değişmiş durumda. EL20 1080 mAh iken E6 1800 mAh bu değişimle de enerji tüketimi problem olan Pocket Cinema Camera’daki bu sorunun, micro cinema camera’da ortadan kaldırıldığını söyleyebiliriz. Ekranın çıkarılması ve eklenen daha yüksek kapasiteli batarya ile Micro Cinema Camera, pocket’a göre tek batarya ile en az iki kat daha uzun süre çalışacak diyebilirim.

blackmagic ursa mini kiralama


 

MFT  mount

Bağlantı odak mesafesi çok kısa bir mount tipi olduğu için bir çok lense mount tipine adaptör yardımıyla dönüştürebileceksiniz. PL Super 16mm lens takılmış bir aksiyon kamerası yada Canon lenslerin bir aksiyon kameraya bağlandığını artık hayal etmemize gerek kalmadı.

Özet:

Kamera boyutları, RAW ve Prores kayıt kabiliyeti, Composit çıkışı ile bir çok yerde kendine kullanım alanı bulacak. Olumsuz olarak söyleyebileceğim herhale wifi kullanmamaları olabilir. Bugün Gopro ve Sony Action Cam serilerinde wifi bağlantısıyla akıllı telefonunuz veya tabletinizden bir çok şeyi ayarlayabiliyorsunuz.  Micro Cinema Camera’da bu ayarları yapmak için, eğer makinaın yanındaysanız HDMI’dan bir monitör bağlamak zorundasınız ki menuyü ve çektiğiniz açıyı görün. Muhtamalen kablolu ve kablosuz çeşitli kontrol ünitleri var veya çıkıyor olacak ama yakın mesafede wifi ile bu ayarları yapabilmek çok pratik olacaktı. Uzak mesafelerde wifi protokolü çok verimli olmayacak evet ama %80 oranında wifi çekim alanında işlerde kullanılacak bir kamerada bence yanlış bir tercih.

kiralık Blackmagic-Design-Micro-Cinema-Camera


 

Blackmagic Ursa Mini Kamera Kiralama

Blackmagic Ursa mini kameraların ef ve pl mountlu kameralarını www.kiralikkamera.com.tr , www.kiralikkamera.biz , www.mark3kiralama.com , www.kamerakiralama.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

kiralık 4k blackmagic ursa pl mount


 

BLACKMAGİC Ursa Mini Kamera Hakkında 10 Şey
WhatsApp chat