Bize Ulaşın

4.5 (90%) 4 votes

Birinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktalarından biri sayılan Çanakkale Savaşı, resmi veriler göz önüne alındığında yüz binin üzerinde insanın cephede yaşamını yitirdiği daha fazlasının da yaralandığı veya dolaylı olarak etkilendiği, tarihin en önemli ve ders alınacağı savaşlarından biridir.

Gelibolu yarım adasını ziyaret edenlerimizin hatırlayacağı üzere anıt mezarlarda adı geçmeyen şehir yok. Ülkenin her bölgesinden vatanı için savaşa değil, ölüme gelen kahramanlarımızın adını yaşatma, bu savaşın getirdiği duyguları daha fazla insana ulaştırmak için her yıl yerli ve ya yabancı filmler üretilmekte. Yaşanan zaferin beraberinde getirdiği çeşitli duyguları, izleyiciye hakkıyla yansıtmak için projelerini filme dönüştüren yapımcı ve yönetmenlere de ayrı bir parantez açmak gerekir. Toplumumuzda anlamı bambaşka olan bu savaşın nesiller tarafından daha anlaşılır olması için geliştirdikleri projeleri filme alan ve dünyaya ulaşmasını sağlayan kişilere de teşekkürlerimizi sunmalıyız.

Sadece Anadolu insanın değil, emperyalizme karşı savaşan tüm milletler için umut ışığı olan, tarihimizin en görkemli zaferlerinden Çanakkale Savaşı’nın beyaz perdeye yansıyan eserleri sizin için bir araya getirdik. İyi seyirler.


1-Bir Millet Uyanıyor – 1966

Filmin Konusu:Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşı’na katılan 96. Alay büyük yararlılıklar göstermiş, bu arada alayın mevcudundan çoğu şehit olmuştur. Mütarekeden sonra da sağ kalanlar evlerine, köylerine giderler.Kurtuluş Savaşı’nın hazırlıkları başlayınca alayın komutanı 96. Alay’dan hayatta kalanları toplar, eski 96. Alay az mevcutla katıldığı Kurtuluş Savaşı’nda da büyük yararlar sağlar.

Filmin Senaristi:Sadık Şendil

Filmin Yönetmeni:Ertem Eğilmez

Yönetmen Hakkında Bilgi: (Trabzon, 18 Şubat 1929 – İstanbul, 21 Eylül 1989), Türk yapımcı ve sinema yönetmeni. Geniş izleyici kitlesinin ilgisini çeken kalabalık kadrolu güldürüleriyle Türk sinemasında bir tarz oluşturmuştur.İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra dükkân açıp bakkallık yaptı. Askerlik sonrasında, 1954’te Refik Erduran ile birlikte Çağlayan Yayınevi’ni kurdu. Aynı yıl gene Erduran ve Haldun Sel’le birlikte, birçok karikatüristin yetiştiği Tef adlı mizah dergisini çıkarmaya başladı. Yayın dünyasında çıkardığı cep kitapları ile bir devrim yaptı. Kemal Tahir’e, Mayk Hammer takma adıyla polisiye romanları yazdırdı. Cep kitapları işinde batınca Türkiye’nin ilk langırtmakinelerini getirtti.

Filmin Oyuncuları:

Kartal Tibet – Yüzbaşı Davut

Tugay Toksöz – Mülazım Faruk

Erol Taş – Koca Ahmet

Hayati Hamzaoğlu – Bigali Ömer Efe

Danyal Topatan – Kara Bilal

Münir Özkul – Tilki Onbaşı

türkyorum-suriye-türk-tarihi-4


2-Gelibolu – 1981

Filmin Konusu:1981 Avustralya yapımı dramatik savaş filmdir. Özgün adı Gallipoli olan film Türkiye’de 29 Ekim 1982 tarihinde gösterime girmiştir.Senaryosunu Ernest Raymond’un Tell England (Anlatın İngiltere’ye) adlı romanından Peter Weir’in David Williamson’la birlikte uyarlayıp yazdıkları filmin yönetmeni de Peter Weir’dir.Başlıca rollerinde Mel Gibson, Mark Lee, Bill Kerr ve Harold Hopkinsoynamışlardır. I. Dünya Savaşı sırasında Avustralyalı iki sporcu gencin Anzak birlikleri safında Gelibolu’ya gönderilmeleri, savaş öncesi başlayan dostluklarının burada da sürmesi anlatılmaktadır.”En iyi yabancı film” dalında Altın Küre Ödülüne aday gösterilen Gallipoli, Avustralya Film Enstitüsü’nün sinema ödüllerinin neredeyse tamamını almıştı.

Filmin Senaristi:David Williamson,Ernest Raymond’un Tell England adlı romanından

Filmin Yönetmeni:Peter Weir

Yönetmen Hakkında Bilgi: Avustralyalı film yönetmeni. Ülkesinde çektiği Picnic at Hanging Rock

, The Last Wave,Gallipoli ve Amerika’da çektiği Witness, Dead Poets Society, The Truman Show, Master and Commander filmleri ile tanınır.

Filmin Oyuncuları:Mel Gibson,Mark Lee,Bill Kerr…

gelıbolu


3-Çanakkale 1915 

Filmin Konusu:Fida Film ve Örümcek Yapım ortaklığında çekilen, Yönetmenliğini Yeşim Sezgin’in yaptığı, senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı Çanakkale Savaşı’nı anlatan 2012 yılı yapımı Türk savaş filmidir.

Filmin Senaristi:Turgut Özakman

Filmin Yönetmeni:Yeşim Sezgin

Filmin Oyuncuları: Şevket Çoruh,Barış Çakmak,Serkan Ercan,Rıza Akın,Bülent Alkış…

canakkale 1915


4-Çanakkale Yolun Sonu 

Filmin Konusu: 2013 yılı Türkiye yapımı Dram, Savaş, Tarihi film. Çanakkale Savaşı’nda yaşananları merkezine alan film, isimsiz kahramanlar üzerinden Çanakkale cephesini orada yaşananları, kısaca bu dramatik öyküyü yeni bir bakış açısıyla beyazperdeye taşıyor.

Filmin Senaristi:Alphan Dikmen,Başak Angigün

Filmin Yönetmeni:Serdar Akar,Kemal Uzun

Yönetmen Hakkında Bilgi:1987’de Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’ne girdi ve 2000 yılında okulu bitirdi1989 yılında daha öğrenciyken Mahinur Ergun’un yönettiği Med-Cezir Manzaraları adlı filmle yönetmen yardımcısı olarak profesyonelliğe adım attı.Kariyeri boyunca Orhan Oğuz, Tunca Yönder, Kadir Sözen, Mustafa Altıoklar ve Erden Kıral’a asistanlık yaptı.

Filmin Oyuncuları:Mahir Günşiray,Berrak Tüzünataç,Gürkan Uygun

canakkale yolun sonu


5-Sarı Siyah 

Filmin Konusu:1915 tarihinde İstanbul Tıbbiyesi ve İstanbul Sultaniyesi’nin mezun verememesinin nedeni, mezun olması gereken sınıfların 1915 yılında Çanakkale Savaşları’na katılarak savaşta ölmeleridir. Ölüm haberini alan okul öğrencileri, okulun kapı ve pencerelerini siyah renge boyarlar. Okulun rengi de sarı olduğundan dolayı, bu tarihten sonra okulun renkleri sarı-siyah olarak kalır.

Filmin Senaristi:Mehmet Şeylan

Filmin Yönetmeni:Levent Akçay

Yönetmen Hakkında Bilgi:1965’ de Turgutlu’da doğan Levent Akçay ilk ve orta öğrenimini Turgutlu’da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Göz Hastalıkları ihtisasını Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptı. Aynı hastanede başhekim yardımcılığı ve Göz Hastalıkları klinik şef yardımcılığı görevlerinde bulundu. Sağlık Bakanlığına döner sermaye ve faturalandırma sistemlerinde fizibilite çalışmalarını sundu.

Filmin Oyuncuları:

Yusuf Güney
Levent Akçay
Burcu Binici
Kaan Keskin
Batuhan Akçay
Kağan Akçay
Murat Göktepe
Nadir Ethem Tuncay
Mehmet Akif Özcan

sari-siyah-film-7-625x468


6-Çanakkale Geçilmez – 1978 Belgesel

Belgeselin Konusu:Ersin Burak tarafından 1978 yılında gerçekleştirilen ve Hürriyet gazetesinde yayınlanan belgesel nitelikli bir çizgi romandır. Aynı çalışma, 2005’te Rodeo Yayıncılık tarafından albüm olarak basılmıştır.Truvalılardan başlanarak Çanakkale’nin stratejik öneminin çizgilerle anlatılmasının peşi sıra, I. Dünya Savaşı günlerinde Türk ordusunun gösterdiği direnç konu alınmaktadır.

Belgeselin Senaristi:Ersin Burak

Belgeselin Yönetmeni:

Yönetmen Hakkında Bilgi:

Belgeselin Oyuncuları:

çanakkale gecılmez


7-Gelibolu (2005)

Filmin Konusu:Filmin Konusu:Tolga Örnek imzalı bu belgesel filmi, tarihde önemli sahneler yaşatmış bir dönemi mercek altına alıyor.Çanakkale Savaşı unutulmayan izlerle dolu. Birinci Dünya Savaşı’nda çok zor zamanlarla dolu günler. Yeni Zelandalıi Avustralyalı ve Türk askerler olmak üzere bambaşka coğrafyanın insanları unutulmayan savaşta çok kayıplar verdi. Bu dünyada belki de en büyük askeri çıkartmalardan biriydi. Yüz yıllar boyunca hatırlanması gereken büyük bir mücadelenin yansımalarını perdede izlemek insanı derinden etkiliyor.

Filmin Senaristi:Tolga Örnek

Filmin Yönetmeni:Tolga Örnek

Yönetmen Hakkında Bilgi:Robert Koleji’nden sonra eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’nde devam etti. Amerika’daUniversity of Florida’da malzeme bilimi üzerine yüksek lisans yaptı. Ardından American University Sinema Bölümü’nde yüksek lisans yaptı ve sonra yönetmenliğe adım attı. Şimdiye kadar belgesel dalında filmler yapmış olan yönetmen, bir dönem Gelibolu adlı belgeseliyle gündemde yer almıştır. T.C. Deniz Kuvvetleri Eski Komutanı Özden Örnek’in oğludur.

Filmin Oyuncuları:Jaremy Irons,Sam Neill,Zafer Ergin

gelıbolu 2005

 


8-Son Mektup

Filmin Konusu:Tayyareci Yüzbaşı Salih Ekrem I. Dünya Savaşı sırasında gönüllü olarak Çanakkale cephesine gider. savaşın çetin koşulları altında askerlerin hayatta kalması için mücadele veren Nihal Hemşire ile burada tanışır. Salih Ekrem ve Nihal zorlu şartlar altında, bir de Fuat adından kimsesiz bir çocuğu sahiplenirler. İngilizler tarafından gelen bir hava baskınında Salih Yüzbaşı sayesinde kurtulan “Küçük Gazi Fuat”, yüzbaşı ve hemşirenin arasındaki ölümsüz sevdanın da şahidi olacaktır…

Filmin Senaristi:Özhan eren

Filmin Yönetmeni:Özhan Eren

Yönetmen Hakkında Bilgi:İlkokulu memleketi olan Amasya’da okudu, Yüksek öğretimini Ankara’da tamamlayarak Harita Mühendisi oldu. Ankara’da veTürkiye’nin çok çeşitli illerinde mühendislik yaptı, toprağını ve insanını tanıdı. Lise yıllarında okul orkestrasında başlayan müzik çalışmaları, yaptığı bestelerinin daha sonra TRT Repertuarına kabul edilmesiyle artarak devam etti. Diğer yandan da çeşitli özel dersler ve koro çalışmalarıyla müzik hayatını sürdürdü. Bu dönemde Türk Müziği’nin hemen hemen bütün formlarında çalışmalar yaptı, eserler üretti. Müzik kendisi için vazgeçilmez olduğunda İstanbul’a taşındı. Bazıları çeşitli ödüller de alan birçok sinema filmi, televizyon dizisi, belgesel ve reklamlara müzik yaptı. Uzun süredir ara verdiği şarkı bestekârlığına bazı arkadaşlarının albüm çalışmaları nedeniyle yeniden başladı.

Filmin Oyuncuları:Tansel Öngel,Nesrin Cavadzade,Bülent Şakrak

son-mektup-100-ulkede-birden-vizyona-girecek-6779928_1895_m


9-Çanakkale Çocukları

Filmin Konusu:Avustralya asıllı İngiliz vatandaşı olan Kathrine 1. Dünya Savaşı’nın alevlendiği yıllarda İttihat ve Terakki örgütünün öne çıkan adamlarından olan Kasım Bey ile evlidir. Bu evlilikten de Osman ve James isimli iki erkek çocuk dünyaya getirmiştir. Babaları Kasım Bey, Osman’ı madenleri tanımaya, James’i ise eğitim için İngiltere’ye yollamıştır. Fakat Kathrine çocuklarından ayrıldıktan sonra rahat uyku uyuyamaz ve karabasanlar görmeye başlar. Özellikle iki kardeşin karşılıklı savaştığını ve birbirini öldürdüğünü görür her seferinde. Kasım içinse vatan ve millet sevgisi her şeyin üstündedir. Kathrine, kocasının karşı çıkışlarına rağmen Çanakkale’de savaşın devam ettiği cephenin yolunu tutar…Çanakkale Savaşı’nda yaşanan trajediye yeni bir açıdan bakan Sinan Çetin bu filmde karşılıklı iki tarafın bakış açısını gözler önüne seriyor. Sinan Çetin imzalı yapımda Haluk Bilginer, Oktay Kaynarca, Wilma Elles, Cemo Çetin, Yavuz Bingöl gibi tanınmış isimler rol alıyor.İki farklı cephede savaşan iki askerin ve bir annenin zamana karşı verdiği bu ölüm kalım savaşını, bu savaşın en karanlık anlarında duygusal ve yürek sızlatan bir öykülerini perdeye aktarmış film.

Filmin Senaristi:Sinan Çetin ,  Meriç Acemi ,  Taylan Kızılöz

Filmin Yönetmeni:Sinan Çetin

Yönetmen Hakkında Bilgi:Sinan Çetin 1953 yılında Van’ın Bahçesaray ilçesinde dünyaya geldi, sanatçı 1970’li yıllarda resim ve fotoğraf alanında amatör çalışmalar yaptı. Sinemaya 1975 yılında Zeki Ökten’in çektiği Hanzo adlı filmde asistanlık yaparak başladı. Daha sonra yönetmen Şerif Gören ve Atıf Yılmaz ile birlikte çalıştı. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat tarihibölümünden mezun oldu. Aynı yıl Baskın ve ardından Halı Türküsü adlı belgeselleri yönetti. 1980 yılında ilk uzun metrajlı filmi Bir Günün Hikayesi ni çekti ve bu film 1982 Antalya Film Festivali’nde En iyi yönetmen ödülüne layık görüldü. Daha sonra peş peşe Çiçek Abbas, 14 Numara, Çirkinler de Sever, Berlin in Berlin gibi ödüllü filmleri yönetti. Bu aradareklam filmleri ve müzik klipleri de yöneten Sinan Çetin, düzene karşı eleştirisini dile getirdiği Propaganda, Komiser Şekspir gibi Liberteryen filmler ile büyük bir gişe hasılatı sağladı. Sinan Çetin’in kendi filmlerini çektiği Plato film adlı bir şirketi bulunmaktadır. Ayrıca Ayn Rand ve Karl Popper gibi filozofların eserlerini yayınladığı bir yayınevi sahibidir. Sinan Çetin bu yayın evini yakın dostu Atilla Yayla’nın da desteğiyle Liberteryen düşünceyi yaymak amacıyla kurmuştur. Sinan Çetin evlidir ve 4 çocuğu bulunmaktadır.

Filmin Oyuncuları:Haluk Bilginer,Rebekka Haas,Oktay Kaynarca

canakkale-2


 

10-  The Water Diviner

Filmin Konusu: Avustralyalı bir çiftçi olan Connor (Russell Crowe), 1919 yılında Çanakkale Savaşı’nın ardından Türkiye’ye gelir. Gelibolu’da savaşta kaybolan üç çocuğunu bulmak için arayışa koyulur.

Filmin Senaristi: Andrew Anastasios ve Andrew Knight

Filmin Yönetmeni: Russell Ira Crowe

Yönetmen Hakkında Bilgi: 2001 yılında Gladyatör filmiyle en iyi oyuncu Akademi Ödülü’nü almıştır. Amerikan Gangsteri filminde ise Dedektif Richie Roberts karakterini canlandırmıştır. Ayrıca, 2001 yılı yapımı biyografik drama filmi olan A Beautiful Mind’da ki oynadığı John Nash rolü için En İyi Erkek Oyuncu BAFTA Ödülünü almıştır.

Filmin Oyuncuları: 

Russell Crowe

Cem Yılmaz

Yılmaz Erdoğan

Olga Kurylenko


 

Çanakkale Savaşı ile ilgili 10 Sinema filmi
WhatsApp chat