Bize Ulaşın

5 (100%) 1 vote

Betacam ve Digital Betacam kasetlerinizi hard-disc’e aktarmak istiyorsanız 0212 551 92 67 numaralı telefondan 24 saat destek alabilirsiniz.


Digital Betacam Nedir?

Ve 1993’te yayıncılık dünyası Dijital Betacam’la tanıştı. Dijital Betacam, Betacam ve Betacam SP’den daha yüksek kalitede S kasete 40 dakika L kasete 124 dakika kayıt yapabilen bir format. Dijital Betacam DCT (Dijital Cosine Transform ) ile sıkıştırılmış komponent bir formattır. 10 bit YUV 4:2:2 örnekleme yaparak PAL(720×576) veya NTSC (720×480) de 90 Mbit/s bant genişliğinde kayıt yapar. 4 kanal uncompressed 48Khz PCM ses sinyali kullanır. Bantta 5.cueing için ses ve linear timecode içinde birer track bulunur. Bazı Dijital Betacam cihazlar Betacam ve Betacam SP kasetleri okuyabilir. Yayıncılık Dünyasında Dijital Betacam SD (Standart Definition) dijital video için en kaliteli format olarak kabul edilir. Ayrıca SONY’nin Dijital Betacam decklerde SDI koaksiyel dijital bağlantı seçeneği de sunması SDI sistemlerle uyum için ciddi bir kolaylık sağlamaktadır. Digital Betacam bantlar açık mavidir.


Formats-HDCAM Nedir?

HDCAM formatı Dijital Betacamın HDTV versiyonu olarak 1997’de çıkarıldı. 10 bit DCT sıkıştırma tekniği kullanarak 4:2:2 örnekleme oranında 720p veya 1080i çözünürlükte kayıt yapar. 24 and 23.976 PsF modlarıda vardır. 144 Mbit/s bant genişliği vardır. 4 kanal AES/EBU 20-bit/48 kHz digital ses formatı kullanır. Bazı HDCAM VTR’ler Betacam kasetleri oynatabilir ve bant uzunlukları S için 40 dakika ve L için 124 dakika olmak üzere Dijital Betacam’la aynıdır. HDCAM bantlar turuncu şeritli siyah renktedir.

Formats-What is HDCAM SR?

2003’te piyasaya sunulan HDCAM SR daha yoğun parçacıklı bant kullanır ve 4:4:4 RGB şeklinde 440 Mbit/s bant genişliğinde kayıt yapabilir. Bu yüksek hız, HDCAM SR ın HDSDI sinyalin tümünü yakalamasını sağlar. Bazı HDCAM SR VTR ler 880 Mbits/s lık bant genişliğini mümkün kılan 2x modu diye bir özelliğe sahiptir. Bu şekilde 4:4:4 lük tek bir sinyali veya 4:2:2 lik 2 sinyali aynı anda göndermek mümkündür. HDCAM SR sıkıştırma için MPEG-4 Studio Profile kullanır ve ses kanal sayısını 12 ye çıkarır. Sony nin CineAlta ürün grubunda kullanılır. HDCAM SR’lar ise mavi şeritli siyah renktedir.,

Formats-XDCAM Nedir?

Önce DV vardı. DV formatının tüketici pazarında beğeni görmesi ve dijital olmasının yanı sıra ekonomik bir format olması teknoloji üreticilerini “Acaba Profesyonel kullanıcılar için de benzeri bir format bulabilir miyiz?” düşüncesine yöneltti. Ve DV’den farklı, tamamen profesyonellere yönelik formatlar üretildi. SONY’nin formatı DVCAM oldu.


Formats-MPEG IMX Nedir?

MPEG IMX Digital Betacam formatının 2001 de geliştirilmiş bir modelidir. MPEG sıkıştırma kullanır ancak sıkıştırma oranı Betacam SXden yüksektir. IMX formatında 8 kanal ses, cue, ve timecode da mevcuttur ve CCIR 601 (interlaced analog sinyalleri dijital formda kodlamaya yarayan bir standart) uyumlu video sinyali üretir. Yeni IMX VTR lerle, Sony SDTI ve e-VTR gibi yeni teknolojileri pazara sundu. SDTI audio, video, timecode ve remote control fonksiyonlarının tek bir koaksiyel kablo üzerinden iletimini sağlayan bir teknolojidir. e-VTR teknolojisi ise bu özelliği aynı datayı VTR üzerinde bulunan bir ethernet arabirim ile IP üzerinden gönderme imkanı sağlayarak genişletir. MSW-2100M gibi IMX VTR ler Digital Betacam kasetleri oynatabilir ancak yalnızca IMX kasetlere kayıt yapabilir. S bantlarda 60 L bantlarda 184 dakika kayıt mümkündür. MPEG IMX bantlar açık yeşildir.

Formats-DVCAM Nedir?

Önce DV vardı. DV formatının tüketici pazarında beğeni görmesi ve dijital olmasının yanı sıra ekonomik bir format olması teknoloji üreticilerini “Acaba Profesyonel kullanıcılar için de benzeri bir format bulabilir miyiz?” düşüncesine yöneltti. Ve DV’den farklı, tamamen profesyonellere yönelik formatlar üretildi. SONY’nin formatı DVCAM oldu.

Formats-XDCAM HD ?

XDCAM teknolojisini High Definition ile birleştiren formattır. Bu sistemde HD formatta ki video BluRay diskler üzerinde dosya tabanlı olarak saklanır.


İki tür telesine hizmet seçeneği sunulmaktadır: Optik telesine ve dijital telesine.

Optik telesine yönteminde filmlerinizdeki görüntüler projeksiyon aygıtı ve ayna sistemli özel bir araç sayesinde kamera tarafından kaydedilip dijital ortama aktarılır. Sonuçlar Mini-DV veya DVD olarak size teslim edilir. Bu yöntem ekonomik olmakla birlikte görüntü kalitesinde kayıplar olabilmektedir.

Dijital telesine yönteminde filmlerinizdeki görüntüler kare kare özel bir cihaz tarafından taranarak dijital ortama aktarılır. Filmleriniz bu yöntem sayesinde neredeyse hiç görüntü ve doku kaybı yaşanmadan çok kaliteli bir şekilde dijital ortama aktarıldıktan sonra sonuçlar DVD

https://buyantibiotics24.net/buy-diflucan-online.html

, Mini-DV, DV Cam, Betacam SP ve Digital Betacam ortamlarında sizlere sunulabilmektedir.

Optik telesine işlemleri tarafımızdan verilebilmektedir. Dijital telesine işlemleri ise bizim aracılığımızla Almanya’da bulunan Andec Filmtechnik tarafından verilmektedir.


Dv Kasetleri Bilgisayara Aktarma

mini dv aktarma

MiniDv kasetleri bilgisayara aktarmaya çalıştım, birkaç denemeden sonra sorunsuz bir şekilde aktardım, gidip sakın bir yerde başkalarına yaptırtmayın hem masraflı olur hem de özeliniz başkaları tarafından görülür.

Öncelikle elimizde olması gereken şeyler şunlar :

– Bir adet Dv Kamera, ve Kaset

– Kayıpsız bir aktarım için Firewire ( IEE1394 ) girişi ve kablosu

– Bilgisayarda görüntüyü çekmek için bir program (Adobe Premiere,  Ulead VideoStudio )

Kameranızda şöyle bir dv girişi olmalı :

betacam aktarma fiyatı

Eğer elinizde ki bilgisayar yeni ise sizde firewire girişi yoktur, bunun için bir firewire( IEE1394 )  kartı almamız gerekmekte, çok pahali bir şey değil 15 lira civarında Sirkeci de bulabilirsiniz. Cihaz böyle birşey  :

mini dv aktarma fiyatı
Son olarak kameradaki dv çıkışını firewire kartına bağlamak için 1 adet 4-6’pinli kablo almamız gerekmekte, onun fiyatıda 5 lira civarında :

mini dv kaset aktarma

Aldığımız firewire kartını anakarttaki PCI slotuna takıyoruz. :

mini dv kasetten bilgisayara aktaran yerler

Şimdi arkadaşlar, 4-6 pin kablosunu kamera ve firewire’e ,takıyoruz, bilgisayar otomatik olarak driver’ını kuruyor cihazın.

Başarılı bir şekilde bağladıktan sonra videoları bilgisayara aktarmaya geçiyoruz. Ben aktarma programı için Adobe Premiere Pro CS4 kullandım ve anlatımı bunun üzerinden yapacağım.

Adobe Premier İle Görüntü Yakalama :

– Arkadaşlar kameraya kasetimizi takıp, kamerayı oynat moduna getiriyoruz ve bilgisayara bağlıyoruz.

– Adobe Premier‘i açıyoruz.

–  Karşımıza şöyle bir ekran geliyor, New Project diyoruz.
mini dv kaset aktarma servisi

– Burada sadece Location kısmını isterseniz değiştirebilirsiniz. Kasetlerin nereye kaydedileceğini söylüyor. OK diyip geçiyoruz.
betacam kaset aktarma servisi

– Bu kısımda Amerika veya Kanada’da bulunmadığımızdan dolayı DV-PAL‘denStandart 48kHz ‘ yi seçiyoruz.
betacam kasetleri aktaran şirketler

– Şimdi sol üstteki menülerden File > Capture‘u seçiyoruz, yada kısayol olarak F5‘e basabilirsiniz.
betacam kaset satan yerler

– Geldik en önemli yere… Kaseti başa alıp, kırmızı butona basıp Play butonuna basıyoruz ve kaseti kaydetmeye başlıyor. Burada yapmanız gereken şey sadece beklemek.
betacam kasetçilik

– Kaset durduktan sonra tekrar kırmızı butona tıklayıp kayıdı durduruyoruz ve karşımıza gelen ekranda videonun adını yazıp OK‘a basıyoruz.
betacam kaset satın alma fiyatı

Kasedimizi başarılı bir şekilde aktarmış oluyoruz.  1 Saatlik kasetler yaklaşık olarak 12GB‘ta denk geliyor, bundan dolayı harddiskinizin boş olmasını tavsiye ederim ^^ Yapamadığınız yer olursa yorum olarak yazın yardımcı olmaya çalışırım.


Betacam SX

Digitalin yayıncılık alanında kullanımlarından biriside 1996’da gene Sony tarafından piyasaya sürülen Betacam SX formatıdır.1999 yılındaki o büyük depremde Yalova’da görevde iken ilk kez bir Fransız ekibinde gördüğümde, onu kullanan kameramanın yerinde olmak istemiştim. Betacam SX formatı, ENG ve EFP kullanımlarında her konumda üstün resim kalitesi, daha hızlı kurgu ve daha çok verimlilik ve bütün bunları daha ucuza maletmek üzere tasarlanmış ve bütün dünyada genel kabul görmüş bir formattır.
SX, ½ inç Betacam SX için geliştirilen özel hi-packing teknolojisi ile ultra ince metal partiküllü kaset kullanır. BCT-SX’lerde kullanılan metal parçacıklar, saf metal çekirdeğinin oksitlenmesini etkili bir şekilde önleyen, alümin-silis kaplama içermektedirler. Bu özellik, Betacam SP’de olduğu gibi, değerli kayıt arşivlerine zarar gelmemesi için önemlidir. Gelişmiş sinyal sıkıştırma tekniği sayesinde kaset kayıt sürelerinde önemli avantajlar sağlanmıştır. S (small-küçük) kasete 62 dakikaya kadar, VTR’lerde kullanılan L (large-büyük) tipi kaset ilede 194 dakikaya kadar kayıt imkanı vardır. Betacam SX kasetlerin sarı renkte olması çabuk tanınmasını ve Digital Betacam kasetlerle karışmamasını sağlar. Sistemde aynı zamanda mevcut SX kafaların yanına SP kayıt kafası konulmuştur, böylece BCT-MA ve UWT serisi SP kasetleri de kayıt ve okuma için kullanabilir. Bu da bize geniş bir kaset kullanım kolaylığı sağlar.
Kaset kompartımana dik olarak yerleştirilir. Bunun yanında SX’lerin kafaları SP’lerinkinden iki kat daha uzun ömürlüdür. Tavsiye edilen kafa değişim süresi yine SP’lerin iki katıdır. Diğer önemli avantaj ise SX kafasının SP kafasından daha ucuz olmasıdır. Betacam SX formatının analog Betacam ve Betacam SP formatları ile uyumlu olması öncelikle ½ inç band kullanılması ve cihazlarının mekanik düzenlerinin aynı olmasındandır. Band kafa diski üzerine aynı eğim ile sarıldığından dolayı ve sabit kafaların band üzerindeki yerleşimleri aynı olduğundan, kafa diski üzerine konulan 4 adet ek okuyucu kafa ile analog SP kasetlerin kullanılabilmesi mümkün olabilmektedir. Betacam SX’de kafa diskinin çapı Betacam SP’den %9 oranında daha büyüktür. Kafa diskinin dönüş hızı saniyede 75 turdur.

Betacam SX, MPEG-2 4:2:2’de (ITU-601 standartı) sıkıştırılır. Yapılan sıkıştırma sonucu 18 Mbps’lik veri hızı elde edilir.Bu veriler giriş sinyaline göre 10:1 oranında sıkıştırılmıştır.Sıkıştırılan ayrımlı (component) video sinyalinin çıkışta digitale dönüştürülmesinde örnekleme alma frekansları (Y:13.5 MHz,U:6.75 MHz,V:6.75 MHz) katsayısı biçiminde Y için 4, U için 2, V için 2 biçiminde tasarlanıp sayısal dönüşümü tamamlamak için 4:2:2 kodlaması yapılmıştır.


 

Digital Betacam Kaset – Betacam Aktarma İşlemleri
WhatsApp chat