Bize Ulaşın

2.6 (51.43%) 7 votes

1-Düzenbaz – David O.Russel(2013)

David O. Russell tarafından yönetilen 2013 Amerikan suç komedi-dram filmidir. Senaryosu Eric Warren Singer ve Russell tarafından yazılmış olup, genel olarak 1970 ve 1980’lerdeki FBI Abscam operasyonu hakkındadır.Dolandırıcı rolündeki Christian Bale ve Amy Adams, bir FBI ajanı (oynayan Bradley Cooper) tarafından, yozlaşmış politikacılara karşı özenle hazırlanmış bir yakalama operasyonu düzenlemeye zorlanırlar. Bu politikacıların içerisinde Camden, New Jerseybelediye başkanı (oynayan Jeremy Renner) dahildir. Jennifer Lawrence, Bale’in karakterinin karısı rolündedir.

düzenbaz


2-Sıkıysa Yakala – Steven Spielberg (2002)

Sıkıysa Yakala veya orijinal adıyla Catch Me if You Can, Frank Abagnale Jr.’nin hayat öyküsünden esinlenilerek oluşturulan 2002 yapımı komedi-drama türünde bir sinema filmidir. Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlendiği filmde, 19 yaşında dahi olmayan Frank Abagnale Jr.’ın, Pan American World havayolu şirketinde pilot,Georgia’da doktor ve Louisiana’da savcı kılığına bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekârlığıni nasıl yaptığı anlatılmaktadır. Abagnale’i Leonardo DiCapriocanlandırırken, filmin diğer önemli oyuncuları Tom Hanks, Christopher Walken, Amy Adams, Martin Sheen ve Nathalie Baye’dir.Filmin gelişim süreci 1980’li yıllara uzanmaktadır. 2000’li yılların başlarında David Fincher, Gore Verbinski, Lasse Halström, Milos Forman ve Cameron Crowe gibi film yönetmenleri Sıkıysa Yakala projesinde yer alma konusunda anlaştılar. Büyük Balık, Bir Geyşanın Anıları gibi projelerden ayrılan Spielberg (aslında yapımcı olarak katılmıştı), yönetmen olarak katılma kararı aldı. Filmin çekimleri 2002 yılının Şubat ayından Mayıs ayında kadar sürdü. Film, finansal ve eleştirel yönden başarı elde ederken gerçek Abagnale de filmi oldukça başarılı bulduğunu söyledi. Bu film ile aynı adı taşıyan bir Broadway müzikali ise halen yapım aşamasındadır.

sıkıysa yakala


3-Soyguncular – Lewis Milestone (1960)

II. Dünya Savaşı’nda aynı birlikte savaşmış olan bir grup arkadaşın 15 yıl sonra tekrar bir araya gelerek Las Vegas’ta bir gecede 5 kumarhaneyi birden soyma planlarının anlatıldığı bu geniş kadrolu filmde Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis, Jr., Peter Lawford, Akim Tamiroff, Angie Dickinson, Henry Silva, Richard Conte ve Cesar Romero gibi devrin ünlü oyuncuları rol almışlardı. Ayrıca Shirley MacLaine’in de küçük bir rolü vardır. Bunlardan başka devrin tanınmış simaları, aynı zamanda da bu kumarhanelerin müdavimleri olan Red Skelton, George Raft, Norman Brooks vb gibi onlarca ünlü kişi de zaman zaman cameo rolleriyle görüntüye giriyorlardı.Film 1950’li ve 1960’lı yıllarda çok popüler olmuş ve kendilerine Rat Pack (İng: Sıçan sürüsü) adını veren, gösteri dünyasından bir grup tanınmış insanın birlikte çevirdikleri ikinci filmdir. Rat Pack’in çekirdek kadrosundaki ikonik figürler arasında Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis, Jr., Peter Lawford ve Joey Bishop yer alıyordu. Sonradan bu gruba birçok ünlü girip çıkmıştı.

soyguncular


4-Yağmur Adam – Barry Levinson (1988)

Los Angeles’da yaşayan ve bir ithal araba satıcısı olan Charlie (Tom Cruise), başkalarının düşüncelerine saygı duymayan bencil, üçkağıtçı ve fırlama bir şehir çocuğudur. Senelerdir görmediği ve uzak kaldığı babasının öldüğünü ve 3 milyon dolar miras bıraktığı haberini alır. Babasının cenazesine gittiğinde, kendisine sadece1949 model bir Buick Roadmaster marka araba bıraktığını ve tüm mirasını daha önce varlığından bile haberdar olmadığı ağabeyi Raymond’a (Dustin Hoffmann) bıraktığını öğrenir. Raymond özürlülerle ilgilenen bir klinikte bakıma muhtaç, Otistik bir dahidir. Charlie mirasın en azından bir kısmından vazgeçmek niyetinde değildir. Bunun için Raymond’u kaldığı klinikten kaçırıp ülke çapında bir seyahate çıkarır. Yol boyunca abisinin yaşamı zorlaştıran alışkanlıklarıyla, takıntılarıyla çileden çıksa da otistik abisinin matematik ve hafızalama konusundaki insanüstü yeteneği karşısında hayretler içerisine düşer. En sonunda Las Vegas’taki kumarhanelerde abisinin bu az bulunan kabiliyetinden yararlanarak hile yapmaya ve büyük paralar kazanmaya çalışır. Yol boyunca Charlie, sadece Raymond’u değil, geçmişinin bir parçasını ve belki de kendini keşfetme fırsatı da bulacaktır.

yağmur-adam


5 -Yetenekli Bay Ripley –  Anthony Minghella (1999)

Anthony Minghella tarafından yazılıp yönetilen psikolojik gerilim türünde bir 1999 film uyarlaması. Film,Patricia Highsmith’in 1955’de yazmış olduğu aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Türkiye’de Becerikli Bay Ripley adıyla yayımlanan roman ilk kez 1960 yılında Fransa’daPlein Soleil adıyla sinemaya aktarılmıştı. Bu film Türkiye’de Kızgın Güneş, ABD’de ise Purple Noon adlarıyla gösterime verildi.Filmde Tom Ripley rolünde Matt Damon, Marge Sherwood rolünde Gwyneth Paltrow, Dickie Greenleaf rolünde Jude Law, film için oluşturulmuş bir karakter olan Meredith Logue rolünde Cate Blanchett, Freddie Miles rolünde Philip Seymour Hoffman, Peter Smith-Kingsley rolünde Jack Davenport (romana oranla filmde daha geniş yer verilmiştir), Herbert Greenleaf rolünde James Rebhorn, Joan Teyze rolünde Celia Weston ve Colonnello Verrecchia rolünde Ivano Marescotti oynamıştır.Filmin çoğunluğu İtalya’nın Roma ve Venedik şehirlerindeki yerlerde geçmiştir. Bir opera sahnesinde Eugene Onegin ‘in Lensky ve Onegin arasında geçen düetine ağırlık verilmiştir.

yeteneklı


6-Ölümcül Oyun (film) – Kenneth Branagh (2007)

2007 ABD yapımı psikolojik gerilim filmidir. Özgün adı Sleuth olan film 4 Nisan 2008 tarihinde Türkiye’de gösterime verilmiştir.Senaryosunu Anthony Shaffer’in 1970 tarihli Tony ödüllü oyunundan

http://fankhaenel-gitarrenbau.de/css/ohne-rezept/index.html%3Fp=73.html

, Nobel edebiyat ödüllü İngiliz yazar/oyuncu Harold Pinter’ın adapte edip yazdığı filmin yönetmeniKenneth Branagh’dır. Tek bir mekanda geçen filmde sadece iki oyuncu rol almaktadır; Michael Caine ve Jude Law. Senarist Harold Pinter filmde bir TV ekranında görüldüğü için oyuncu listesinde de adı geçer. Yönetmen Kenneth Branagh ve aktör Jude Law aynı zamanda filmin yapımcılarıdır.Film 1972 yapımı aynı adlı filmin yeniden çevrimidir. 1972 versiyonunda ‘Milo Tindle’ rolünü oynayan Michael Caine 35 yıl sonra çekilen yeni çevrimde bu kez ‘Andrew Wyke’ rolünü oynuyor. İlk filmde ‘Andrew Wyke’ rolünü Laurence Olivier üstlenmişti. 1972 tarihli “Sleuth” filmi Türkiye’de sinemalarda Kanlı Şaka, TV’de ise Hafiye adıyla gösterilmişti. Anthony Shaffer’in oyunu ise Türkiye’de İngiltere’yle aynı yıl, Eylül 1970’te Dormen Tiyatrosu tarafından Son Gülen adıyla sahneye konmuştu.Filmde zengin dedektif romanları yazarı ile karısını baştan çıkaran işsiz aktör arasında geçen ölümcül sonuçlar doğurabilecek bir zekâ mücadelesi konu edilmektedir.

olumcul oyun


7-Kirli, Çürük ve Adi – Frank Oz (1988)

Lawrence Jamieson (Michael Caine) ya da lakabıyla Prens, oldukça kibar ve beyefendi bir profesyonel dolandırıcıdır. Bir kumarhaneye girer, zengin bir kadın seçer ve ilginç bir planla aynı kadını soyar, plana göre Jamieson bir prensdir ve işleri çok kötüdür fakat bir kadın olayı duyar ve prense yardım eder, prens ilk başta bu yardımı geri çevirir fakat ülkesi hatrına daha sonra kabul eder. Her seferinde işe yarayan planlarıyla Lawrence, oldukça güzel bir ev ve kendi işlerine de yardım eden çalışanları olan bir dolandırıcıdır. Bir gün trende giderken Freddie Benson diye bir adamın dolandırıcılığına şahit olur fakat Freddie Jamieson’un aksine daha küçük çaplı işler yapmaktadır. Kendisi büyük annesinin hasta olduğunu söyler ve en sonunda bir kadın onun için sipariş verir ve böylece karnını doydurur. Hemen ardından gelişen olaylar sonucu Jamieson bir şekilde Benson’uda dolandırmayı başarır fakat Freddie uçakta tanıştığı bir kadından onun prens olduğunu öğrenince Lawrence’nin aslında bir dolandırıcı olduğunu anlar. Ve onun yanına gelse de Jamieson ikisi için şehir çok küçük diye düşünmektedir. Freddie’nin amacı öğrenci olmaktır fakat Jamieson onu kendi dolandırıcılıkları için kullanır bir süre sonra olayı fark eden Freddie Benson, Lawrence Jamieson ile bir iddiaya girer. İddia şöyledir, bir sabun kraliçesi olan Janet isimli bir kadını dolandırıp parasını almak fakat bir süre sonra Janet’in fakir olduğu anlaşılınca bu sefer daha değişik bir bahis yapılır, şimdi Janet’i ilk kendisine aşık eden kazanacaktır ancak bilmedikleri bir şey daha vardır.

kırlı


8-Ocean’s Thirteen – Steven Soderberg (2007)

Danny Ocean ve çetesinin bugüne kadarki en hırslı ve riskli kumarhane soygunlarını gerçekleştirmeleri için tek bir neden olabilir: Kendilerininkini korumak.Acımasız kumarhane sahibi Willy Bank, Ocean’ın ilk çetesinden Reuben Tishkoff’a oyun oynayınca, Danny ve çetesi bir kez daha bir araya gelir ve Willy Bank’ı soyup soyamayacaklarını görmek isterler.

Ocean's Thirteen


9-Ocean’s Twelve – Steven Soderberg (2004)

Daha önce Las Vegas’ta üç büyük kumarhaneyi aynı anda soyup, Terry Benedict’e gününü gösteren çete, Terry Benedict’in Ocean’ın tüm elemanlarına ulaşıp kendisinden çaldıkları tüm parayı faizi ile beraber geri istemesiyle kara kara düşünmeye başlarlar. Geçen seferin intikamını almak isteyen Terry Benedict, olanları unutmuş değildir ve istediği rakam yaklaşık 190 milyon dolardır. Bunun üzerine Ocean’ın tüm elemanları hep beraber Avrupa’nın üç büyük şehrinde, Paris, Roma veAmsterdam’da, aynı şeyi yapmayı kafaya koymuş durumdadır. Bu kez Danny ve çetesinin peşinde güzel ve kararlı bir Interpol ajanı da vardır.Fakat sonunda Rusty ile sevgili olur.Ve kız babasının eski ve büyük bir soyguncu olduğunu öğrenir.

Ocean's Twelve


 10- Organize İşler – Yılmaz Erdoğan (2005)

Bazısı araklama der bazısı yürütme, aşırma, çalma, her ne hal ise ORGANİZE İŞLER araklayanlarla araklananların hikayesidir.

Samet süpermendir ama kriptonsuzdur, Evreşelidir… Evreşe’nin yolları dar değildir ama yolları dar türküsü çok meşhurdur. Süpermen Samet bir gün Asım Noyan’la tanışır. Asım işinin ehli, usta çırak eğitiminden mezun prensip sahibi bir dolandırıcıdır. Yusuf Ziya Ocak hem sosyolog hem yazardır, Nuran Ocak ise hem fizik profesörü hem annedir, Umut onların kızıdır. Duralmaz Kardeşler ise bambaşka bir dünyanın insanlarıdır. Sayko Tugay, Pepe Silvio, Suskun Üzeyir, Teneke Mahalleli İzzet Ayna,gizli kumarhane sahibi Altındiş Selahattin ve daha bir çok kanuni ve (çoğunlukla) gayrı kanuni şahsiyet vardır İstanbul’un Organize İşler’inde…
Herk es bazen kurtarılmaya muhtaç,bazen kurtarıcıdır. Kimin kimi kurtardığının,kimin kimden arakladığının tam belli olmadığı dünya şahanesi istanbul’da tüm işler organizedir ve organize her zaman işler. Hal böyle olunca koskoca Süpermen bile İstanbul’a gelince hayatının dayağını yer!
Dara düştüğünüzde sizi birileri kurtarabilir. Asıl sorun o birilerinden bizi kim kurtaracak? 

düzenbaz

Dolandırıcılık Konulu 10 Sinema Filmi
WhatsApp chat