Bize Ulaşın

Bu ürünü oyla !

Sinema görsel bir sanat olsa da müzik onun çok önemli bir parçası. Hatta ayrılmaz bir parçasıdır demek de doğru olur.  Öyle ki, birçok filmi müzikleri olmadan düşünmek mümkün bile değil. Hatta müziklerin filmin kendisinden daha da ön plana çıktığı oluyor.

Türkçede tam karşılığı bulunmadığı için genellikle film müziği olarak kullanılan

clomid 50mg kaufen

, İngilizce kökenli bir kelimedir.

Söz konusu müzik eseri bir filme değil de müzikal, tiyatro ya da operaya aitse, “film müziği” karşılığı kullanılamaz. Ya İngilizce karşılığı olan soundtrack kullanılır ya da “eserin müzikleri” şeklinde farklı tamlamalarla bu sözcüğün eksikliği giderilmeye çalışılır.

Film müziği, en kaba tarifi ile film için yapılan, kullanılan müziktir. Müzik ve Sinema’nın ortak yan dalları diyebileceğimiz, çoğunun dinlenmeden duyulan müzik diye tarif ettiği film müziği, günümüzde kendine has yöntemleriyle özel bir meslek türü olarak, incelenmesi gerekli, ilginç bir konu haline gelmiştir. Özellikle, sinemaya artık 20. yy’ın sanat türü gözüyle bakıldığından bu bir zorunluluk halini almıştır. Bu çalışmayla film müziğini değişik açılardan ele almak istedim. Hemen belirteyim ki: Konunun giriftliği ve genişliğinden dolayı bazı ayrıntılar -dağınık görünme pahasına- tekrarlanmak zorunda kalındı.


1-Sountrack

Türkçede tam karşılığı bulunmadığı için genellikle film müziği olarak kullanılan, İngilizce kökenli bir kelimedir.

Söz konusu müzik eseri bir filme değil de müzikal, tiyatro ya da operaya aitse, “film müziği” karşılığı kullanılamaz. Ya İngilizce karşılığı olan soundtrack kullanılır ya da “eserin müzikleri” şeklinde farklı tamlamalarla bu sözcüğün eksikliği giderilmeye çalışılır.

film soundtrack


2-Ünlü soundtrack bestecileri

Ennio Morricone

John Williams

Andrew Lloyd Webber

Danny Elfman

James Horner

James Newton Howard

Hans Zimmer

Gökhan Kırdar

Tufan Kıraç

Toygar Işıklı

film müzik


3-Film Müziği Bestecilerinin Yaptığı İşler

Ennio Morricone

Bir Zamanlar Amerika, Cinema Paradiso, Misyon (film), İyi, Kötü ve Çirkin, Bir Zamanlar Batıda, Dokunulmazlar (film, 1987)

John Williams

Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan), Amistad, Kayıp Dünya (The Lost World), Sabrina, Jurassic Park, Evde Tek Başına (Home Alone), Indiana Jones üçlemesi, Güneşin İmparatorluğu (Empire of the Sun), Eastwick Cadıları (The Witches of Eastwick), Star Wars üçlemesi, E.T., Superman, Jaws, Harry Potterın ilk üç filmi, Bir Geyşanın Anıları(Memoirs of a Geisha)… gibi uzayıp giden, seksenden fazla soundtrack kompozisyonunu kapsayan bir filmografisi vardır.

Andrew Lloyd Webber

Cats, Evita, The Phantom of the Opera, Jesus Christ Superstar, Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat, Sunset Boulevard müzikalleri ünlü bestelerindendir.

Danny Elfman

Batman (film) (1989), Batman Dönüyor (Batman Returns) (1991), Görevimiz Tehlike (Mission Impossible), The Simpsons, Siyah Giyen Adamlar (Man in Black), Good Will Hunting, Çığlık 2 (Scream 2), A Simple Plan, Spider-Man, Siyah Giyen Adamlar 2 (MIIB), Hulk (The Hulk), Big Fish (Türkiye’de gösterime girmemişti), Spider-Man 2, Charlie’nin Çikolata Fabrikası (Charlie and the Chocolate Factory), Desperate Housewives (Umutsuz Evkadınları), Açık Deniz (Deep Sea) şeklinde uzun bir filmografisi vardır.

James Horner

Titanik, Braveheart, The Perfect Storm, Legends of the Fall, Aliens, The Spiderwick Chronicles , The New World , The Legend of Zorro, Flightplan, Troy, The Mask of Zorro, A Beautiful Mind gibi yüzden fazla film müziğinde imzası vardır.

James Newton Howard

Blood Diamond, ER, Lady in the Water, Batman Begins (Hans Zimmer ile), Unbreakable, Dinosaur, The Devil’s Advocate…

Hans Zimmer

Pirates of the Caribbean: At Worlds End, Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest, The Da Vinci Code, Batman Begins, King Arthur, Madagascar, Hannibal, The Lion King,The Simpsons Movie, The Rock

Gökhan Kırdar

Kurtlar Vadisi, Yabancı Damat, Haziran Gecesi, Kayıp, Sağır Oda, Pars: Narkoterör, İnadına Yaşamak, Geniş Zamanlar, Dede Korkut Hikayeleri, Ölümsüz Aşk, Hayalet, Köprügibi birçok efsane dizi müziklerine imza atmıştır.

Tufan Kıraç

Zerda, Bir İstanbul Masalı, Aliye, Binbir Gece, Beyaz Gelincik, Aşk ve Ceza gibi dizi müziklerine imza atmıştır.

Toygar Işıklı

Yaprak Dökümü, Dudaktan Kalbe, Ezel, Fatmagül’ün Suçu Ne, Aşk-ı Memnu, Kuzey Güney, Karadayı, 20 Dakika gibi popüler dizi müziklerine imza atmıştır.

soundtrack filmi


4-İstanbul Film Müzikleri Orkestrası – ifmo

İstanbul Film Müzikleri Orkestrası geçmişi, 2007 senesinde Kerem Esemen şefliğinde kurulan bir oda müziği topluluğuna dayanmaktadır. Zamanla repertuvarında klasik batı müziği eserlerinin yanı sıra film müziklerine de yer vermesi; icra ettikleri bu müziklerin film karelerinde hayat bulması sonucu duydukları ortak heyecan, onları özellikle film müzikleri icrasına yöneltmiştir. 2010 senesinde aynı heyecanı paylaşan, branşlarında en başarılı ve dinamik genç müzisyenlerin katılımı ile büyüyerek 50 kişiyi aşkın bir senfoni orkestrasına dönüşen bu topluluk, İstanbul Film Müzikleri Orkestrası (İFMO) ismini almıştır. İFMO, ana repertuvarını oluşturan orijinal film müziklerinin yanı sıra, filmler içerisinde sıklıkla kullanılan klasik batı müziği eserlerine, dahası unutulmayan Türk filmi müziklerinden, günümüzün popüler bestelerine varan geniş bir yelpazede çalışmalarını sürdürmektedir.

Üyeler: Orkestra Şefi ve Genel Sanat Yönetmeni / Conductor and Music Director: Kerem Esemen Yardımcı Şef / Assistant Conductor: Sibil Arsenyan 1.Keman / 1st Violin: Umut Şenyaylar (Konzertmeister) Esin İnan Nazlı Başak Serhat Korkutuş Feray Tekşahin Özlem Kaya Kardelen Pınar Ömer Ayşe Şişman Besme Yücel Görkem Sofu 2.Keman / 2nd Violin: Revşan Çeliker Nairi Şeker Simge Saktaş Serhat Gündoğdu Elvan Kızılay Ela Karalar Mine Kırantepe Cemre Meral Sinem Kılıçaslan Tuğba Çalışkan Bilge Türköz Viyola / Viola: Joshua Hullu Emel Coşan Karamık Beyhan Oktay Nilüfer Atılgan Avcı Seda Eylül Tansık Viyolonsel / Violoncello: Damla Aydın Burçak Demir Gözde Gülşen Anıl Göylüler Emre Özer Özlem Yıldırım Kontrbas / Contrbass: Mert Kocamemiş Deniz Can Yeşilpınar Hazal Arda Elektrik Bas / Upright Bass: Tunca Olcayto Flüt / Flute: Duygu Kozak Selin Sümbültepe Obua / Oboe: Müge Alaboz Hakan Mehmet Kayhan Klarnet / Clarinet: Ecem Gökgöz Bas Klarnet / Bass Clarinet: Caner Malkoç Fagot / Bassoon: Hande Everes Ecem Baltacı Korno / French Horn: Canberk Yüksel Betül Akyüz Burcu Alkaya Şafak Ocaksönmez Trompet / Trumpet: Ege Cengiz Derin Irmak Ömer Dağaşan Trombon / Trombone: Doğan Aykon Ali Ulusoy Su Doğan Tuba / Euphonium: Ivan Arion Karst Piyano / Piano: Ozan Ömer Küçük Davul / Drum set: Bekir Önal Timpani / Timpani: Cem utku Perküsyon / Percussion: Berna Efeoğlu İrem Dinçer Ayberk Garagon Çağın Devrim Aydın Teknik Ekip / Technical Crew: Ses Mühendisi / Sound Engineer: Aral Yüce Feridun Emre Dursun Sahne Işıkları / Stage Lights: İlkay Dinsever Fotoğraf & Video Kayıt / Photography & Video Recording: H. Yılmaz Ulus Cemil Seyis


5-Film Müziği Olan Harika Rammstein Şarkıları

-1997 – Mortal Kombat – Engel

-1997-Lost Highway – Rammstein

-1999-The Matrix – Du Hast

-2002-Resident Evil – Halleluja

-2002-xXx – Feuer Frei

-2002-Lilja 4-Ever – Mein Herz Brennt

-2004-Resident Evil: Apocalypse – Mein Teil

-2013-Nymphomaniac- Führe Mich


6-Gişe rekortmeni filmlerin müziklerinin bestecisi James Horner

James Roy Horner (14 Ağustos 1953 – 22 Haziran 2015) ABD’li bestekar, orkestra yazarı, orkestra şefi ve film müziği bestekarı.Titanik filmi ile beste ve müzik dalında iki adet Akademi Ödülü kazanmıştır. Bunun dışında 32 ödülü ve 33 ödül adaylığı vardır.

Beş yaşında piyano ile çalışmaya başlamıştır. Daha sonra Londra’daki Royal College of Music’de eğitim görmüştür. 1970’li yıllardaGüney Kaliforniya Üniversitesi müzik bölümünden mezun olduktan sonra, Kaliforniya’ya geçmeden önce, yüksek lisans yapmak içinKaliforniya Üniversitesi’ne gitmiş ve müzik teorisini orada öğrenmiştir. Daha sonra Kaliforniya Üniversitesi’nde müzik kompozisyonu ve teorisi üzerine doktorasını tamamlamıştır.

James Horner 22 Haziran 2015’te, kendi tek kişilik uçağını kullanırken, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşadığı kaza nedeniyle 61 yaşında hayatını kaybetmiştir.


7-Tarantino Filmlerinden Unutulmaz 10 Film Müziği

-Reservoir Dogs – Little Green Bag (George Baker Selection)

-Pulp Fiction – You Never Can Tell (Chuck Berry)

-Pulp Fiction – Girl You’ll Be a Woman Soon (Urge Overkill)

-Pulp Fiction – Jungle Boogie (Kool & The Gang)

-Jackie Brown – Who is He (Bill Withers)

-Jackie Brown – Across 110th Street (Bobby Womack)

-Kill Bill: Bang Bang (Sonny Bono)

-Kill Bill – Battle Without Honor or Humanity (Tomoyasu Hotei)

-Death Proof – Down in Mexico (Jerry Leiber and Mike Stoller)

-Django – Freedom (Anthony Hamilton & Elayna Boynton)


8-Film Müziği ile İle İlgili Kitaplar

Film Müziği – Tarihçe Ve Yazılar – Yazar: Sadi Konuralp – Yayınevi: Oğlak Yayıncılık

Türk Sinemasında Film Müzikleri – Arion Basım Yayın / Belge Dizisi

Film Müziği – Paul Tonks

film müziği kitabı


 

9-Film Müzikleri ile İlgili Harika Sözler

Bence bir filmin ruhu, canı kadar önemlidir film müziği.
-Türkan Şoray-
Film Müziği sinemamızda bir aksesuar, uzmanı yapsa da olur olmasa da olur. Yani, herhangi biri yapsa da olur.
-Burçak Evren-
Sıkıştığın yerde bir plak kullanırsın diyen bir Amerikan, bir Fransız yönetmen düşünebiliyor musunuz?
-Turhan Yükseler-
Türkiye’de film müziği sadece mastürbasyondur.
-Melih Kibar-
Bu kadar ekmeğe, bu kadar köfte iyi olur diye düşünüyorum.
-Onno Tunç-
Bugün hala bir müzik kültürü olarak sıfırız. İstiklal Marşımızı birarada söyleyemeyiz. 10 kişi toplanalım göreceksiniz, duyacaksınız çıkan sesleri.
-Tunca Yönder-
Müzikte bir elenme dönemi yaşıyoruz.
-Şahika Tekand-


10-Yerli Sinema Filmlerinin Popüler Film Müziklerinden Örnekler

Halil Sezai – Yanıma Gel (Mavi Pansiyon film müziği)

Özkan Uğur – Olduramadım (G.O.R.A. Film Müziği)

Sezen Aksu – Eğreti Gelin (Film Müziği)

Zülfü Livaneli – Otobüs Film Müziği

Dedemin İnsanları Film Müziği [HQ] Somebody Loves You …

Nadir Göktürk – Oyunbozan (Orijinal Film Müziği)

Şarol – Brîndarim ( Sürü Film Müziği )

Majeste – Aşk Dediğin (Sadece Sen Film Müziği)

Murat Boz – Elmanın Yarısı (Hadi İnşallah Film Müziği)

Umut Kaya – Gül Güzeli ( Peri Masalı Film Müziği )

Gürkan Çakici – ” Masal ” Peri Masali Film Müziği

 kiralik film müzikleri


 

 

Film Müzikleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
WhatsApp chat