Bize Ulaşın

Bu ürünü oyla !

            GREENBOX

yeşilekran


GreenBox (Yeşil kutu) Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

GreenBox aslında Key’leme tekniğiyle yani Chroma key (kilit renk), Key light (Kilit ışık) olarak anlandırılan bir hile sonucunda yeşil, mavi ve kullanılan diğer renklerin bu etkiler aracılığıyla ortadan kaldırılıp istediğimiz görseli istediğimiz şekilde yerleştirme imkanı veren bir uygulamadır. İki veya daha fazla birbirinden bağımsız çekilen görüntüyü aynı ortamda göstermemizi sağlar. Böylece dünyanın herhangi bir yerine bütün ekipmanları ve ekibi taşımadan kolay ve ucuz bir çekim imkanı sağlamaktadır. Mesela filminizde Londra’da çekilecek küçük bir sahneniz var, bu sahneyi çekmek için çeşitli seçenekleriniz olacaktır. Mesela bütün ekibi ve ekipmanları götürüp bir çekim yapmak, ya da yeşil ekran yöntemini kullanarak Londra’da olma izlenimi vermek, en son düşünülecek olan tasarınızdan vazgeçmek ve bu sahneyi filminizin senaryosundan çıkarmak. Aslında bu seçenekleri göz önüne alırsak en maliyeti az olan bu sahneyi senaryodan çıkarmak olduğunu görüyoruz ama bu sahne filminizde önemli bir yere sahip ve filminizin içinde kesin olması gerekiyorsa ve maliyeti az bir film ise en uygun yolu yeşil ekranın kullanılmasıdır. Hem estetik açısından gerçeğine yakın bir izlenim verir, maliyeti düşürür, zaman kazandırır.

yeşilekran4yeşilekran5
Teknik genel olarak

, görüntüde yok etmek istediğimiz ve başka bir şeylerin üstüne görüntü bindirebileğimiz rengi, fon olarak seçme ilkesine dayanır. Larry Butler bu tekniği 1940 yılında çektiği The Thief of Bagdad (Bağdat Hırsızı) filminde kullanmıştır. Daha sonra bu tekniği geliştiren Petro Vlahos’a Oscar kazandırmıştır.

yeşilekran7 yeşilekran6


GreenBox (Yeşil Kutu) Nerelerde Kullanılır?

GreenBox, diziler, video klipler, reklamlar, sinema filmleri, televizyon programları, haber bültenleri, hava durumu gibi maliyeti yüksek olan alanlarda maliyeti düşürmek için kullanılan başlıca yöntemdir. Günümüzde bilim kurgu filmleri ev animasyon filmleri için genelde kullanılan yöntemdir. 300 spartalı, Pi Life gibi filmlerde bolca kullanılan bir tekniktir. Tek bir mekanda bir film çekmenin cazibesi ve bütçesi yapımcıları cezbetmektir, tabiki bu yapım aşaması içindir, bu tür filmler bütün işi yapım sonrası aşamaya bırakır.

yeşilekran11yeşilekran9  yeşilekran8yeşilekran12

Günümüz Türkiye’sinde sinema ve medya sektörünün gelişiminin izlenmesi sonucunda bazı yerli yapımlarda da bu tekniği görmekteyiz örneğin; Filinta dizisinde bu tekniğin kullanılması insanları şaşırtmış olsa da diğer projelerinde bu tarz işler yapacağından hiç şüphemiz yok.
Filinta dizisinden bir örnek; https://www.youtube.com/watch?v=Bwv2yhbCe7U

yeşilekran13yeşilekran14


GreenBox Kullanımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Arka planın, düz yeşil (İsteğe bağlıdır. Yeşil renk ve kontrast açısından daha el verişlidir, dijital ortam için kullanımı daha uygundur.)bir fon, gölgelerin ekrana mümkünse yansımaması ve ekranın aydınlatılmasının uygun hale getirilmesi gerekiyor. Bunlara dikkat edilirse yeşil fonda hiç bir iz kalmadan kafanızda tasarladıklarınızı hayata geçirebilirsiniz. Eğer gölgeleri ekrana düşürür ışıklandırmayı kötü yaparsanız bu tasarınızın çöp olması anlamına gelir, yapım sonrası aşamada kurtulması imkansızdır ve tasarınıza harcadığınız emek ve parayı boşa harcamış olursunuz. Yapım sonrası aşamada halledilir demiştim evet ama çekim sırasında yapılan hatalar işin çöp olmasını sağlayacak ve ne yaparsanız yapın estetik anlamda hiç birşey ifade etmeyecektir.
En çok yeşil ve mavi renklerin kullanılmasındaki neden, bu renklerin yapısında ten renginde az bulunan bileşenlerin olması ve skalaya göre uzak renkler olmalarıdır.

yeşilekran3 yeşilekran2

GreenBox Yöntemleri ve Kullanımı
WhatsApp chat