Bize Ulaşın

Bu ürünü oyla !

1.İlyas Salman’ın Kimliği.

14 Ocak 1949 yılında Malatya ilinin Arguvan ilçesinde doğdu. Aslen Arguvan, Malatyalıdır. Arguvan ilçesi Asar köyü nüfusuna kayıtlıdır.Türkmen alevisidir.Annesi hafize hanım,babası Vahap Salmandır. Uzun yıllardır oynadığı Kürt tiplemeleri yüzünden Kürt olarak kabul edildi ve bunu açıkça yazanlar da olmuştur. Ancak 2007 yılında kendi yazısında ve kitabında Türkmen Alevisi olduğunu belirtti.Gülser Salman ile evlidir ve Devrim adında bir kızı, Temmuz Ali adında bir oğlu vardır.

ilyas-salman-gencligi10


2.İlyas Salman’ın Okul Yılları

Malatya Turan Emeksiz Lisesi’nden mezun oldu. Konservatuvar’da eğitim görürken son sınıfta okulu bıraktı.

ilyas-salman_95510_m-e1419480384401-300x225


3.İlyas Salman’IN Oyunculuğa Attığı İlk Adımlar ve Başarılı Olduğu Sanat Dallar

Oyunculuğa İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda başladı. Uzun yıllar sinema oyunculuğunda, köylü tiplemeleri ile tanındı. Sinema oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğini yaptığı iki sinema filmi bulunmaktadır.. Ayrıca çeşitli tarzda şiirleri ve türkü albümleri bulunmaktadır. Ankara Birlik Tiyatrosu’nda 1997’den 2000 yılına kadar sahneye çıkmıştır. Son olarak Hasretim Sansürlüdür isimli bir şiir kitabı veTürksolu dergisindeki makalelerinden oluşan Kırmızı Beyaz isimli bir kitabı çıkmıştır.

hasretım


4.İlyas Salman’ın Siyasi Görüşü

Kendisi sol görüşlüdür. Türkiye Komünist Partisi’nin Kartal’da yaptığı 1 Mayıs mitingine katılmıştır.Şu anda ise Türksolu dergisinde yazmaktadır.

ilyas salman sıyaset


5.İlyas Salman’ın Sinemayla İlk Tanışması

İlk sinemayla tanışması, 1997 yılında Kemal Sunal’ın başrolde oynadığı bir Ertem Eğilmez filmi olan, Kapıcılar Kral’ındadır. Yardımcı oyuncu olarak en öne çıkan filmleri: Kibar Feyzo (1978), Sultan (1978), Banker Bilo (1980) olmuştur. Ama toplumca en çok bilinen filmi Şener Şen’le oynadıkları 1982 yapımı olan Çiçek Abbas’dır.

kapıcılar 


6.İlyas Salman ile Oynayan Bazı Usta Oyuncular

-Şener ŞEN

-Kemal SUNAL

-Cüneyt ARKIN

-Nejla NAZIR

– Münir Özkul

– Adile Naşit

– Şevket Altuğ

-Perran Kutman ve daha yazmadığımız birçok usta…

İLYO


7.İlyas Salman’ın Yönetmenlik ve Senaristlik Yaptığı Filmler

1990 yılında cekılen ZAVALLI ve AİLE BAĞLARI adlı filmlerin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenmiştir.

zavallı


8.İlyas Salman’ın Müzik ve Şiir Albümleri

    *  Yaram Sızlar

   *  Söze Güneş Doğdu

   *Türkülerimiz Var Söylenecek

   * Aramayın Beni Başka Yerde

   * Dağların Ardı Nazlıdır

   *Doğdukları Yerde Doymayanlar

   * İnadına Türküler

ilyas turku


9.İlyas Salman’ın Son Çalışması

Son Çalışması: Karanfil Kokuyor Cıgaram

1 Ekim 2009 tarihinden itibaren Bakırköy Sanat Merkezi’nde Ahmed Arif’in “Hasretinden Prangalar Eskittim” kitabından şiirler okuyacağı “Karanfil Kokuyor Cıgaram” isminde bir gösteri sahnelemeye başlamak istemişti. Gösterinin görsel yönetmeni oğlu Temmuz Salman’dı. Kızı Devrim Salman ise gösteride solistlik yapacaktı. Ancak İlyas Salman’ın bazı geçici sağlık sorunları sebebiyle bu çalışma bahsi geçen sanat merkezinde sunulamayıp bir süre ertelenmiştir.

ilyass


10.İlyas Salman Yazıları ve Aldığı Ödüller

 YAZILARI                                                                                                ALDIĞI ÖDÜLLER

              * Kırmızı Beyaz/Türksolu (2007)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   *19. Altın Koza Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Lal Gece)

             * Hem Sosyalistim Hem de Kemalist (2009)                                              * Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü

ÖDÜL

 

 

 

 

Köp Cialis Receptfritt

İlyas Salman Hakkında 10 Unsur!
WhatsApp chat