Bize Ulaşın

Bu ürünü oyla !

ghngngnn


1.Bakış Açısı – Pete Travis (2008)

Fox ve Quaid filmde, Amerikan başkanına düzenlenen suikast girişimini araştıran iki gizli servis ajanı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak ellerinde beş farklı tanık ve beş farklı hikâyeyle yola çıkarlar.

bakıs acısı


2.Desperado – Robert Rodriguez (1996)

Mariachi, sevgilisini öldürüp, gitar çaldığı için elinden vurmuş olan Bucho’dan intikam almak istemektedir ve bunun için Meksika topraklarını karış karış gezmektedirBu yolculuk sırasında kendisine eşlik eden Steve Buscemi’nin sayesinde bütün gittiği yerlerde tanınır.

desperado


3.El Torida – Don Siegel (1970)

Atıyla Meksika çölünde yalnız yolculuk yapan Hogan (Clint Eastwood) adlı Amerikalı silahşör, yakındaki bir tepenin ardından gelen çığlık seslerini araştırdığında üç serserinin çırılçıplak soydukları bir kadına (Shirley MacLaine) tecavüz etmek üzere olduklarını görür. Hogan, her üç serseriyi de de büyük bir soğukkanlılıkla ve acımasızca öldürerek kadını kurtarır. Adının Sara olduğunu söyleyen kadın elbiselerini giydiğinde, Hogan şaşkınlıkla onun bir rahibe olduğunu görür. Çölde bir çift katırla seyahat etmekte olan rahibe Sara, işgâlci Fransızlara karşı savaşan bir grup devrimci Meksikalı hesabına çalışmaktadır. Sara, Hogan’dan kendisini Meksikalıların kampına götürmesini ister. Hogan bu teklifi kabul eder, zaten kendisi de Meksikalı devrimcilerle bir anlaşma yapmıştır. Bu anlaşmaya göre Fransız garnizonuna yapılacak baskında Meksikalılara yardımcı olacak, karşılığında da garnizonun kasasındaki paradan bir pay alacaktır.İkili kampa doğru ilerlerken, Sara’nın viski ve puro içtiğini gören Hogan, bir rahibeye uygun olmayan bu davranışlara çok şaşırır. Yolda Fransızlara cephane taşıyan bir treni tahrip ederler. Saldırı sırasında Hogan omuzundan yaralanır. Sonunda Juárez’in komutanlarından Albay Beltrán’ın (Manuel Fábregas) kampına ulaşırlar. Sara Meksikalı komutana Fransız kalesiyle ilgili ayrıntılı bilgi verir. Hogan’a da aslında bir rahibe olmadığını, kamuflaj amacıyla rahibe kılığına girmiş bir fahişe olduğunu ifşa eder. İkili Fransız kalesinin ele geçirilmesi hususunda birlikte hareket etmeye karar verirler. İkisi kaleye sızdıktan sonra kapıları açarak Meksikalı devrimcileri içeri alacaklardır.Hogan’ın tek koluyla sergilediği kahramanlıkların ön planda olduğu destansı bir çatışmanın sonunda Fransızlar kaleyi Meksikalılara bırakarak geri çekilirler. Meksikalı devrimciler sözlerine sadık kalarak ele geçirdikleri ganimetin bir bölümünü Hogan’a verirler. Artık zenginliğe kavuşmuş olan Hogan ve Sara, görevlerini tamamlamış olmanın huzuruyla yeni maceralara doğru yola çıkarlar.

el


4.Elysium – Neill Blomkamp (2013)

Elysium, 2013 ABD yapımı yönetmenliğini Neill Blomkamp’ın yaptığı bilgim kurgu, aksiyon ve gerilim filmidir.

kinopoisk.ru


5.Frida – Julie Taymor (2002)

Meksikalı sürrealist ünlü ressam Frida Kahlo’nun sanat ve yaşam hikâyesini konu alan 2002 yılında çevrilmiş biyografik film.Film 6 dalda Oskar Ödülü’ne aday olmuş ve makyaj ve özgün müzik dalında 2 Oskar kazanmıştır.Frida+14


6.Into The Wild – Sean Pen (2007)

Jon Krakauer’ın 1996 yılında yayımlanan ve Christopher McCandless adındaki bir gencin maceraları hakkında, filmle aynı ada sahip, kurgusal olmayanbir kitabından uyarlanmış, 2007 yapımı sinema filmi. Türkçede Özgürlük Yolu olarak da bilinen filmin ve uyarlandığı kitabın orijinal İngilizce adı Vahşi Doğaya Doğruanlamına gelir ve adını eserin başlarındaki “I now walk into the wild” (Şimdi vahşi doğaya doğru yürüyorum) cümlesinden alır.Sean Penn’in yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Emile Hirsch, Vince Vaughn ve Catherine Keener yer alır. Film, En İyi Kurgu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Hal Holbrook) dalında Oscar’a aday gösterilmiştir. Amerikan Film Enstitüsünce hazırlanan “2007 yılının Amerikan filmleri” listesinde bulunmaktadır.

into-the-wild4


7.Kayıp – Costa Gavras (1982)

Filmde, 1973 yılında Şili’de gerçekleşen darbe sırasında oğlunu yitiren Amerikalı bir babanın, bu ülkede oğlunu arayışı anlatılıyor. Geniş ölçüde tutuklamaların olduğu günlerde Amerikalı yazar ve yapımcı Charles Horman evinden alınır ve ondan sonra, kendisinden haber alınamaz. Eşinin iki hafta boyunca yaptığı araştırmalar da fayda etmez. Bunun üzerine Charles’ın babası Edmond (Jack Lemmon), oğlunu aramak için ABD’den Şili’ye gelir.

Baba Horman, Şili’de kaybolan oğlunu ararken Şili darbesine ilişkin birtakım ipuçları elde eder. Takip ettiği ipuçları onu, oğlu Charles’ın siyasal sebeplerle cunta tarafından ortadan kaldırıldığı sonucuna götürür. Tüm yolları deneyerek

, oğlunu bulmaya çalışırken, özellikle kendi yurttaşları tarafından türlü güçlüklerle karşılaşır. Film bu ipuçlarının değerlendirilişi ile siyasal bir eleştiriye dönüşür.

Thomas Hauser’in aynı adı taşıyan kitabından sinemaya uyarlanmış olan film, politik mesajıyla ABD’nin, bu ve buna benzer ülkelerdeki tavrına da değinir.

kayıp


8.Rambo(ilk kan) –  George Pan Cosmatos (1985)

Özel operasyonlar konusunda uzman olan Vietnam gazisi John Rambo (Sylvester Stallone) manevi babası Albay Trautman (Richard Crenna) tarafından hapisten çıkarılmış ve tekrar orduya katılarak özel bir görev için Vietnam’a gönderilmiştir. Görevi, askeri haber alma tarafından esir tutuldukları belirlenen Amerikan askerlerinin izini bulmaktır. Yapılan plana göre Rambo, düşmanla sıcak temasa girmeden sadece fotoğraf çekip bölgeden ayrılacaktır. Rambo bir süre sonra korkunç gerçeğin farkına varır: Kendi kuvvetleri tarafından ihanete uğramıştır.Oyunu kendi kurallarına göre oynamaya karar veren Rambo, verilen emirleri çiğneyerek esir tutulan insanları kurtarmaya karar verir. Kendisine yardım eden Vietnamlı Co Bao (Julia Nickson)’nın da yardımıyla Rambo, gerilla taktikleri kullanarak ölümcül düşmanlarını alt etmeye çalışır.

rambo


9.Trafik – Steven Soderbergh (2000)

Üç farklı hikâyenin asıl kahramanlarının tek isteği var: Uyuşturucuya dur demek.Hikayelerden ilkinin baş kahramanı Javier Rodriguez Rodriguez (Benicio del Toro) ve ortağı. İkisi bir uyuşturucu taşıyıcılığını durdurunca bu olay General Salazarın kulağına gider ve böyle Salazar Javieri yanına çağırarak ona Flow Flowers denilen bir adamı yakalamasına emir verir. İçine kapanık, sakin ve işinide açıkçası çok beğenmeyen Javier bu olayda da başarılı olur ancak daha görevleri bitmemişdir.İkinci hikâyenin kahramanı ABD başkanı tarafından yeni göreve verilen saygı değer yargıç Robert Wakefield (Michael Douglas) fakat o da kızının uyuşturucu kullandığını öğrenince gittikçe daha fazla olaylar yaşanmaya başlar.Üçüncü hikâyenin kahramanları ise bir kadını sürekli kocasının gizli işleri yüzünden takip eden (Catherinze Zeta Jones) iki polisin hikâyesi (Don Cheadle ve Lius Guzman) fakat onların görevlerinde ölüm olacaktır.

Traffic


10.İguana Geceleri – John Huston (1964)

1964 ABD yapımı psikolojik dramatik filmdir. Özgün adı The Night of the Iguana olan film 18 Mart 1968’de Türkiye’de sinemalarda gösterime girmişti. Filmin Türkiye’de Ateşli Geceler adıyla da gösterilmiş olduğuna dair bazı kayıtlar vardır.Senaryosunu Anthony Veiller’in John Huston’la birlikte, Tennessee Williams’ın 1961’de yazdığı aynı adlı oyunundan uyarlayıp yazdıkları filmi John Huston yönetmiş, önemli rollerinde Richard Burton, Ava Gardner, Deborah Kerr, Sue Lyon ve Skip Ward oynamışlardır. Müzikleri Benjamin Frankel ‘e ait olan filmin yapımcısı da John Huston’dır.Film 1965 yılında “en iyi yardımcı kadın oyuncu”, “en iyi sanat yönetimi” ve “en iyi sinematografi” dallarında Oscar’a aday gösterilmiş, “en iyi kostüm – siyah beyaz” dalında bu ödülü almıştı.

iguana


11.İstiklal Kahramanları – Robert Aldrich (1954)

1954 ABD yapımı western macera türünden bir filmidir. Özgün adı Vera Cruz dur. Amerika’lı yazar Borden Chase’in (d.1900 – ö.1971) bir hikâyesinden yola çıkarak senaryosunu Roland Kibbee ve James R. Webb’in yazdıkları filmi Robert Aldrich yönetmiştir. Başlıca rollerde Gary Cooper, Burt Lancaster,Ernest Borgnine, Cesar Romero, Denise Darcel, George Macready, Charles Bronson, Sara Montiel, Morris Ankrum ve Henry Brandon oynamışlardır. James Hill veHarold Hecht’le birlikte filmin ortak yapımcılarından biri de aktör Burt Lancaster’dır. Amerikan İç Savaşı sonrasında başlayan 1866 Meksika devrimi sırasında İmparator Maximillian tarafından paralı asker olarak kiralanan iki silahşörün ve beraberlerindeki adamlarının Meksika topraklarındaki maceraları anlatılmaktadır. Filmin şiddete eğilimli ahlak yoksunu karakterleri, toplumsal değerleri küçümseyen bakış açısı ve alışıldık westernlerden farklı olarak başka bir ülkede (Meksika) geçiyor olması zamanında oldukça sarsıcı ve şaşırtıcı bulunmuştu. Bu sıra dışı western sonraki yıllarda Sam Peckinpah’ın ve Sergio Leone’nin başlatacakları kendilerine has western türünü de de bir şekilde etkilemiştir. Bazıları bu filmi “İlk Spagetti Western” olarak da adlandırırlar. Filmin adı Meksika’da hem bir eyalet hem de bir şehrin adı olanVeracruz’dan gelmektedir. Filmin çekimleri tamamen Meksika’da yapılmıştır. Bu film SuperScope adı verilen teknikle çekilmiş olan ilk filmdir.

istıklal


 

 

 

 

 

 

Meksika Topraklarında Çekilmiş 11 Sinema Filmi
WhatsApp chat