Bize Ulaşın

Bu ürünü oyla !

Parasoley nedir? Parasoley, fotoğraf makineniz ile kullandığınız değiştirilebilir lensin uç kısmına taktığımız, lensi koruyan (örten) ve gün ışığının lensin  içinde yansımasını engelleyen bir aksesuardır.

Parasoleylerin, objektifimizi darbelere, temas ve çizilmelere, yağmur taneciklerine ve toza karşı koruma sağlaması nedeniyle de ekstra bir faydası daha vardır.

lens Hoods parasorey


 

Objektiflerin uç kısmına takılan plastik ve metal bir parça olan Parasoley (Lens Hood), objektifin görüş alanının dışındaki bir ışık kaynağından gelen ışınların objektifin içine girmesini engellemek amacıyla kullanılır. Uç açılardan gelen istenmeyen ışık, optik elemanlardan yansıyarak fotoğrafta zaman zaman parlamalar (flare) oluşmasına neden olabilir. Objektife giren başıboş ışık aynı zamanda fotoğrafın genel kontrastlığını düşürerek elde ettiğimiz görüntüyü olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Parasoleyin büyüklüğü objektifin görüş açısına

, dolayısıyla odak uzunluğuna göre değişmektedir. Parasoley uç açılardan giren ışığı engelleyecek kadar uzun, ama objektifin görüş alanına girmeyecek kadar da kısa olmalıdır. Aksi takdirde elde edilen görüntünün köşelerinde kararmalar (vignetting) oluşacaktır. Bu yüzden geniş açı objektiflerin parasoleyleri daha kısa, tele objektiflerin ise daha uzun olarak dizayn edilebilir. Parasoleyler basit silindirik ya da konik şekilli olabileceği gibi, taçyaprağı (petal) şeklinde de olabilmektedir.

Parasoleyler çoğunlukla takılıp çıkarılabilir yapıda olmasına rağmen, çok az da olsa objektifle bütünleşik olarak bulunabilmektedir. Kaybedilmeye müsait yapıda olmasının yanında, orijinalinin bulunması zor ve genellikle pahalı olduğundan dikkatle muhafaza edilmesinde fayda vardır.

parasorey nedir


 

Parasoleyler hangi durumlarda kullanılır?

Parasoleylerin sürekli olarak objektife takılı olarak bulundurulması tavsiye edilebilir, çünkü istenmeyen ışık kaynağı güneş olabileceği gibi diğer ışık kaynakları da olabilir. Buna istisna bir durum ise, bazı durumlarda fotoğraf makinenizin tümleşik flaşını kullanırken flaş ışığının parasoley tarafından bloke edilerek fotoğrafta gölgeli bir bölgenin oluşmasıdır. Böyle bir etki gözlemlendiğinde parasoley çıkarılarak çekim yapılmalıdır. Ayrıca Parasoleylerin objektifimizi darbelere, temas ve çizilmelere, yağmur taneciklerine ve toza karşı koruma sağlaması nedeniyle ekstra bir faydası da vardır.

Filtre ile birlikte kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken nokta, filtrenin objektif camından daha ileride bir noktada bulunmasından dolayı parasoleyin yeterli blokajı sağlayamama olasılığıdır. Bu gibi durumlarda yanlardan gelen ışığı elimizle ya da bir kartonla kapamak parlamaların önüne geçmemizi sağlayabilir.

parasorey çeşitleri


 

Parasoley Çeşitleri

Parasoley‘ler lensin filtre çapına, odak uzaklığı ve özelliklerine göre üretilmektedir. Plastikten ve yumuşak malzemeden üretilen bu lens aksesuarının düz, dikdörtgen, dairesel, lale ve taç yaprağı (petal) gibi çeşitleri vardır.

Matte Box adı verilen çeşitleri ise kanatlı ve filtre takılabilen, sadece bir açıdan gelen ışığı kesebilen modellerdir. Nikon lensler için hangi aksesuarlar mevcut diye merak ediyorsanız, bu durumda İngilizLensHoods sitesinde her model için hangi parasoley kullanılabilir gibi güzel bir liste yapılmış. Ayrıca buradaki prototip modele göre verilen pdf döküman sayesinde kağıttan yapmak bile mümkün.

parasorey fiyatları


 

Kendi Parasoleyini Kendin Yap!

Satın aldığınız objektifle beraber parasoleyi yanında verilmediyse üzülmeyin. Görünüşten çok pratikliğe önem verenlerdenseniz çözüm size bir A3 kağıt, biraz bant, bir de makas kadar yakın. Ancak baştan uyaralım, ilkokulda elişi ödevlerini annesine yaptıranlarsanız

parasorey canon

Parasoleyler ne işe yarar, Özellikleri Nelerdir ?
WhatsApp chat