Bize Ulaşın

5 (100%) 1 vote

POZOMETRE

Pozometre; poz değerini, objektifinden vizöre giren ışığın miktarını ve ışık girme süresini belirleyip ölçen düzendir. Bir SLR fotoğraf makinesinde bu ışık miktarı, haraketli ayna kalkıp obtüratör açıldığında film üzerine vuran miktardır. Pozometre resmi çekilmek istenen sahaya tutulduğunda imal edildiği foto elektirik hücrede meydana gelen elektirik akımının ölçümü esası ile çalışır. Işığı bol alan saha pozometrede pozometre’de yüksek sapma meydana getirirler. Pozometre fotoğraf makinesinin kendi ölçtüğü poz değerinden daha hassas sonuçlar verdiği için gerektiğinde profosyonel fotoğrafçılar tarafından tercih edilirler.

7130


ÖLÇÜLEN IŞIK TİPLERİ

-Ölçülen ışık 3 tiptedir:

-Çevremizi kaplayan her yöne dağılmış (atmosferdeki su ve diğer parçacıklara çarpmadan dolayı) ışık (Ambient)
-Fotoğrafı çekilecek objeye düşen ışık (Incident)
-Fotoğrafı çekilecek objeden yansıyan ışık (Reflected)

Harici ışık metremizi (Pozometre)’mizi bu ışık türlerine göre ayarlamamız gerekmektedir, Reflected ışık direkt olarak ölçülürken, Çevre veya düşen  ışığı ölçmek için pozometrelere beyaz bir kubbe takılması gerekmektedir, eğer pozometremizi objeye yeteri kadar yaklaştırmazsak düşen ışık yerine sadece çevre ışığını ölçme ihtimalimiz fazlalaşır. Bu ihtimalin büyüklüğü bazan çevre ve düşen ışık ölçümlerinin karışmasına yol açar hatta bu yüzden bu iki kavram sıklıkla birbirine karıştırılır.
Ölçümlerde en doğru yöntem objenin üzerine düşen yani İncident ışığı ölçme yöntemidir, ama bu ölçümün yapılmasının zorluğu hatta uzak objelerde imkansızlığı yüzünden yakın objelerde dahi hata yapılma ihtimali yüksektir.

Fotoğraf makinalarının içine yerleştirilen pozometreler sadece yansıyan yani Reflected ışığı ölçerler. Yansıyan ışık, üzerine ışık düşen objeler ayna gibi yansıtıcı olmadığı için düşen ışıktan doğal olarak farklıdır, ama pratik ışık ölçümünde en kolay ve en az hata yapılan ölçüm yöntemidir. Her ne kadar düşen ışığı ölçmek daha tercih edilmesi gereken yöntem olsada, yansıyan ışığı ölçme yöntemi çok az hata veren bir yöntem olması ve kolaylığı nedeniyle daha çok tercih edilir.

-Flash ışığını ölçmek için pozometrelerde yine beyaz bir kubbe bulunur.
-Parasoleyler gereksiz açıdan gelen veya ambient ışığı azaltmak için kullanılır.

analog-modeller


IŞIK ÖLÇÜMÜNÜN POZOMETRELER TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ

Işık ölçerler özelliklerine göre ölçülen ışığı genelde 6 tip altında değerlendirirler.
1- Ortalama ölçüm (Average): Bu yöntemde fotoğraf makinasındaki vizör veya pozometrenin gösterdiği alandan alınan ışığın tam ortalaması alınarak, ortalamanın sonucu pozlama değeri olarak alınır.
2- Merkez ağırlıklı ortalama ölçüm (Center Weighted Average). Burada orta alanlardan gelen ışık daha fazla değerlendirilerek ortalama alınır ve pozlama değeri verilir.
3- Kısmi ölçüm: (Partial Metering ): Sadece orta alandan makinasına göre %8-13’luk bir alandan alınan ışık ölçümünün değeri pozlama değeri olarak alınır
4- Nokta ölçüm (Spot Metering): Makinasına göre sadece %1-3’lük bir alandan gelen ortalama ölçüm ışık ölçümünün değeri pozlama değeri olarak alınır
5- Çoklu nokta ölçüm (Multi Spot Metering): Işık ölçülen alanın çeşitli bölgelerinin, bizim önem verme ağırlığımıza göre, birden fazla çeşitli noktalardan spot ölçüm alınarak bunların ortalaması pozlama değeri olarak verilir. Eğer önemli olduğunu düşünüyorsak aynı noktadan birden fazla ölçüm alabiliriz. En profesyonel Fotoğraf makinalarında bulunan yöntemdir.
6- Değerlendirmeli Matriks Ölçüm (Evaluative – Matrix Metering): Bu Pozometrenin çok çeşitli bölgelerden ölçüm alarak ve o makinanın içine yerleştirilmiş programa göre ışığın değerlendirilerek, ve çoğunlukla pozometrenin içindeki bilgisayarın içine daha önce kayıt edilmiş değişik ışık durumlarıyla karşılaştırma yapılarak en uygun pozlama değerini bulması yöntemi. “Daha akıllı fotoğraf makinaları daha aptal Fotoğrafçılar yaratır”  sözünün çıkmasına neden olan yöntem. Hemen her fotoğraf makinası üreticisi kendi teknolojisini kullanarak bu yönteme değişik kendi ismini verme eğilimindedir.

diger-modeller


KELVİNMETRE

Kelvin (fizik) buzun erime noktası olan 0 oC’tı 273,15, suyun kaynama noktası olan 100 oC’tı da 373,15 olarak kabul eden sıcaklık ölçeğinde eşit olan 100 bölümden her birine verilen ad (İngiliz Fizikçisi Kelvin’in adından). Kelvin derece de denir ve oK simgesi ile yazılıp, … derece kelvin olarak okunur.Kelvin cinsinden ifade edilmiş bir K sıcaklığının karşılığı olan santigrat cinsinden t sıcaklığı t = k – 273,15 bağıntısıyla elde edilir.
Kelvinmetre: (sinema ve tv) Renkli çekimlerde renk ısısını (sıcaklığını) ölçen aygıt.

POZOMETRE VE KELVİNMETRE MODELLERİ

Kenko KFM-3100 COLOR METER

KFM-3100 profesyonel renk ölçer ile ortam ve flaş ışığından okuma yapılabilir. Doğru okumalar için kaliteli ve güvenilir bir renk ölçer kullanmak tek yoldur. Reklam, moda ve mimari gibi alanlarda doğru renk ve fotoğraflar elde edebilmek için renk ölçer kullanmak zorunluluktur. Bu sebeple KFM-3100 fiyat performans olarak tercih edilmesi gereken kaliteli bir renk ölçerdir. Geniş LCD ekran okuma özellikleri ve çeşitliliği ile birlikte rakiplerinizin her zaman bir adım önünde olucaksınız.

Ölçüm modları : Renk Sıcaklığı, LB ve CC ölçümü
Ölçülebilir ışık modları : Sürekli ışık, flaş ışığı
Baş eğerek açısı : Ölçme: 270 °
Dijital LCD Ekran

P0000008-0001


SEKONIC – C-700 Spectro Master

Sekonic SpectroMaster C-700 çok tip ve ışık kaynaklarının markaları ile çalışırken uygun konu renk ile kaliteli sonuçlar üretmek gerekir hareketli ve hareketsiz görüntü capturers için tasarlanmıştır. Tam spektrumlu renkli metre, C-700 tam LED, HMI, Floresan kaynaklar, yeni tarzı plazma lambaları yanı sıra tungsten lambaları, doğal ışık ve elektronik flaş ölçebilirsiniz. Işık kaynağı çıkışı yüksek çözünürlüklü ölçüm sistemi, sahip CMOS sensör, yakalama ve görüntüler ani eşsiz renk ölçüm doğruluğu sağlamak.
Yakından bakıldığında, CRI (Ra artı R15 R1), Kelvin (korelasyon renk sıcaklığı), Aydınlık (footcandle veya Lux) ve ışık genişletilebilen bir renk spektrumu grafiği olarak C-700 geniş, renkli dokunmatik ekranı ışık kaynağı bilgisi ana ışık kaynağı ve lens filtresi markaları için batağına saplanmış, CC indeksi kaynak filtrasyon değerleri yanı sıra filtre düzeltme değerleri. Onun “Çoklu Işıklar” ekran bir parmak dokunuşuyla her tam verilerle dört ışıkları hızlı veri karşılaştırılmasına olanak sağlamaktadır. Onun “Çoklu Spectrum” modunda hızlı görsel karşılaştırma için üç kaynaklarının tayf grafikleri görüntülenmesine imkan.
Bugün, C-700 metre görüntüleyebilir ve ışık kaynaklı bilgileri karşılaştırmak için daha fazla yol gösterir, sadece herhangi bir spektrometre farklı olarak, aynı zamanda düzeltmek ve temiz kayıt ve basit sonrası süreci için ışık rengini değiştirmek için filtrasyon bilgi sağlar.

sekonic_401_700_c_700_spectomaster_meter_1110662


Sekonic Prodigi Color C-500 Işık Ölçüm Cihazı

Prodigi Color C-500 dijital yada film hassas ayarını seçerek renk ısısını ve karşılık değerlerini (LB/CC indeks veya filtre numaraları) ölçer ve gösterir. Dijital ayarda* dijital kamera sensörlerinin (Visual Renk Isısı) renk karakteristiğine göre eşleme yapar. Film ayarı ise geleneksel film (Fotoğrafik Renk Isısı) renk karakteristiğine göre eşler. Sadece bir renk ölçer ile hem dijital hem de film, renk karakteristiği ölçmek günümüz fotoğrafçılarına mükemmel kontrol ve hassas renk çoğaltma kolaylığını sağlar.
Prodigi Color C-500 serisi, dijital kameralarda olduğu gibi, insan gözünün renk algısına göre tasarlanmıştır.
Prodigi Renk C-500 serisi 4 renk sensörüne sahiptir: kırmızı sensörlerden biri dijital (Rd), diğer kırmızı sensör ise film (Rf) karşılıktır. Ayrıca bir adet yeşil sensör (G) ve bir adette mavi sensör (B) bulunmaktadır. Muvazaalı spektrum kullanılarak* (patent beklemede), Sekonic seçilebilir dijital veya film ayarlı Prodigi Color renk ölçeri geliştirmiştir.

sekonic-prodigi-color-c-500-ik-lm-cihaz-fe7


Sekonic L-758 Cine Digitalmaster Işık Ölçüm Cihazı

Sekonic L-758Cine Digital Master sineması ve kameramanların için nihai ışık ölçme aleti yanı sıra dijital atıcılar vardır. Fps en geniş yelpazede (kare-saniyede), cine çekim hızları ve deklanşör açı ayarları sunan karşıladığı ve Profesyonel Yönetmenleri ve Mesleki Hala Fotoğrafçılar taleplerini aşıyor.
Hassas aydınlatma ve büyük maruziyet için anahtar kameranın dinamik dizi anlama ve onunla çalışmak için metre kalibre edilir. Uzun zaman alıcı bir zorunluluk, Sekonic sadece birkaç dakika sürer birine otomatik süreci vardır. SEKONIC en DTS Sürüm 3.0 senin HDSLR veya Dijital Video Kamera dinamik ölçüm aralığı ve belirli verilere Sekonic L-758Cine Digital Master metre kalibre sağlar. Hassas ölçüm yeni bir mükemmellik seviyesine taşındı.
Otomatik işlem, ayrı bir satın alma olarak kullanılabilir Sekonic en Pozlama Hedefler biri veya X-Rite ColorChecker serisi hedeflerinden biri olan kayıt görüntüler gerektirir. Bir kez kaydedilen, işlenen TIFF veya JPEG görüntü dosyalarını işleme ve haritalama için SEKONIC en DTS yazılım ithal edilmektedir. Endüstri standardı hedeflerinden ölçülmüş veriler elle de girilebilir.
Işleme sonra, bir USB kablosu Sekonic L-758 metre birine veri aktarmak için kullanılır. Kadar 3 kamera profilleri metre saklanabilir. Profiller herhangi bir sayıda yazılımı ile saklanabilir.
Bir kez yüklendiğinde, Sekonic L-758Cine olayı ve yansıyan-ışık, tam profilli kameranın dinamik aralığına ayarlanmış nokta okumaları yapar.

sekonic-l-758-cine-digitalmaster-ik-lm-cihaz-6a7 (1)


Kenko KFM-2200 Flash Meter

Kenko KFM-2200 flaş metre; ışık ölçümü için yüksek performans hemde yetenekli bir dijital el pozlama metredir. KFM-2200 vizörü kullanarak 1 ° nokta ölçüm almak için yeteneği dahil olmak üzere çoğu okuma

, bir 270 ° dönme açısı ile küresel bir difüzör kullanır. Daha sonra özel ihtiyaçlarına bağlı olarak üç ölçüm modundan birini kullanabilirsiniz.  Sinema ve fotoğrafçılık kullanımında hem çalışma için, ek ayarları çeşitli, 1/16000 saniye 30 dakika deklanşör hızlarında özellikle büyük bir seçim vardır. Ölçümler olası okuma hatalarını ortadan kaldırmak için, analog ve dijital ortamlarda gösterilebilir.

Flaş Ölçme ve Senkron Terminali
Küresel 270°  Difüzör
1°  Spot Açısı
Üç Ölçüm Modu
Dijital LCD Ekran
Diopter Ayarlı Vizör
2-360 Kare Hızları

KENKO-K-KFM2200C-2


Sekonic L-758D Digitalmaster Işık Ölçüm Cihazı

Çok fonksiyonlu ölçüm cihazıdır (flaşmetre, pozometre, spotmetre)
ISO 100 de f2.0’e kadar ölçüm yapabilir
Üzerine entegre edilmiş 1 derece spot vardır
Spot ölçümünü vizörün içindeki dijital panel gösterir
LCD ekran üzerindeki LED, karanlıkta kolay okuma imkanı sağlar

Ölçüm Tipi: Ortam ve flaş ışığını aynı anda ölçebilir
Işık Ölçüm Yöntemi: Düşey ve yansıyan ışık
Olay: Ters çevrilebilen algılayıcı göz
Yansıma:1° Spot lens, ölçüm mesafesi 3.3ft ~ (1m~)
Işık Reseptörü: 2 Silikon foto diyod

sekonic-l-758d-digitalmaster-ik-lm-cihaz-592


Kenko KFM-1100 AUTO DIGI METER

Kenko Kfm-1100 Autometer kullanıcı dostu, ergonomik ve her ortamda flaş ışığını okumak için tasarlanmıştır. Geniş LCD ekranında diyafram değerlerini yarımşar stopluk artışlarla gösterir. Oldukça duyarlı olan bu model 30 dakika ile 8000 saniye arası enstantane değerlerini destekler. Sinema modunda, 8-128 kare oranları elde edilebilir.
Flash metre olarak, Kfm-1100 senkronizasyon kablosu olmadan kullanılabilir. f:1/1-1/128 diyafram aralığını gösterebilir. Ek olarak, her iki flaş ve ortam ışığı herhangi bir sahne aydınlatma oranını belirlemek için analiz edilebilir.

Diyafram / Enstantene Önceliği : Diyafram ve Enstantene
Ekran : Geniş LCD Ekran
ISO : 3-8000
Cine Hızları : 8-128 kare/sn
Güç Kaynağı : AA Pil
Basit ve kolay kullanımlı ortam/flaş metre
Flaş-Ortam oranı hesaplamaları

Kenko_KFM_1100_KFM_1100_Auto_Digi_Meter_514614


Sekonic L-478DR Litemaster Işık Ölçüm Cihazı

Görüntü yapımcıları artık çok daha fazla oranda film yapıyor.Yeni kameralar ise artık sadece fotoğrafçılar tarafından değil film yapımcıları tarafından da kullanılıyor. Sekonic hareketli yada hareketsiz görüntülerin aydınlatma ölçümlerinde ustadır. Sekonic dokunmatik ışık ölçüm cihazı LITEMASTER PRO L-478D’i sunar!

-Dünyanın ilk dokunmatik renkli ekrana sahip ışık ölçeri!
-Fotoğraf/Sinema/Video için tasarlanmış hassas ölçüm.
-Kameranızı pozlandırma profillerine göre kalibre edebilirsiniz.
-Gelişmiş HD Cine /Cine özellikler
-Sonsuz kare hızı/çekim açısı
-Benzersiz filtreleme telafi modu

sekonic-l-478dr-litemaster-ik-lm-cihaz-c9b


Sekonic L-478D Litemaster Işık Ölçüm Cihazı

Görüntü yapımcıları artık çok daha fazla oranda film yapıyor.Yeni kameralar ise artık sadece fotoğrafçılar tarafından değil film yapımcıları tarafından da kullanılıyor. Sekonic hareketli yada hareketsiz görüntülerin aydınlatma ölçümlerinde ustadır. Sekonic dokunmatik ışık ölçüm cihazı LITEMASTER PRO L-478D’i sunar!

-Dünyanın ilk dokunmatik renkli ekrana sahip ışık ölçeri!
-Fotoğraf/Sinema/Video için tasarlanmış hassas ölçüm.
-Kameranızı pozlandırma profillerine göre kalibre edebilirsiniz.
-Gelişmiş HD Cine /Cine özellikler
-Sonsuz kare hızı/çekim açısı
-Benzersiz filtreleme telafi modu

sekonic-l-478d-litemaster-ik-lm-cihaz-ed9


Sekonic L-308S Color Flashmate Işık Ölçüm Cihazı

Dünyanın en küçük ve hafif flaş ve ortam ışığı ölçümü yapan rahat kullanımlı ışık ölçüm cihazıdır. Hem flaşmetre hem de pozometre olarak ölçüm yapar. Dijital ekranı sayesinde, ara diyaframları da ayrıntılı olarak verir. Pil gücü göstergesi sayesinde kullanıcıya kolaylık sağlar.

Ölçüm Sistemi : Yansıyan ve ortamdaki ışık
Kızılötesi Algılayıcı : Silikon foto diyod
Ölçüm Açısı ( ISO 100)-Ortam/Flaş : EV0 ~ EV19.9 Olay/Yansıyan f/1.4 ~ f/90+0.9
Film Hızı : ISO 3 ~ 8000 in 1/3 daha fazla
f/stop Gösterge Açısı : f/0.5 ~ f/90+0.9
Objektif Kapak Hızı : 1 sec. ~ 1/500 sec. Flaş ışığı 60 sec. ~ 1/8000 sec. Ortam ışığı
Film Ölçeği : 8 fps. ~ 128 fps.
Kare (poz) Değeri : EV(-) 5 ~ EV 26.2
Tekrar Kesinliği : ± 0.1 EV
Enerji Kaynağı : 1 AA Kalem Pil (1.5 volt)
Ağırlık : 80 gr.-2.8 oz. ( Pil Hariç)
Boyutlar : 110 x 63 x 22mm – 4.3 x 2.5 x .9

sekonic-l-308s-color-flashmate-ik-lm-cihaz-6a7


Pozometre ve Kelvinmetre kiralamak isterseniz www.kamerakiralama.com.tr adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Pozometre ve Kelvin Metreler Hakkında Herşey
WhatsApp chat