Bize Ulaşın

Bu ürünü oyla !

Sinema Televizyon Sendisası

Sendikanın Sloganı ” Biz kamera arkası çalışanları, farklı sektörlerde çalışan tüm insanlar gibi belirli bir ücret karşılığında emeğimizi işverenlere sunarak hayatlarımızı devam ettiriyor ve temel ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Yani bizler İş Kanunu’nunda belirttiği üzere İŞÇİYİZ.”

Sendikanın Başlıca Hedefi:

Hepimiz çalışma saatlerinin uzunluğu ve esnekliği, ücretlerin zamanında ödenmemesi, işten çıkarılma, sosyal güvenceden yoksun çalışma, düşük ücretler gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Her geçen sene çalışma koşulları daha da kötüleşmeye başladı ve daha kötü durumda olamayız. Daha önceki deneyimlerde elde edilen kazanımların ışığında ilerleyeceğiz ve çalışma koşullarımızı düzelteceğiz. Çünkü insani şart ve koşullarda çalışmak istiyoruz.  

SİNEMA TELEVİZYON SENDİKASI

Adres: Cumhuriyet Mah. Halaskargazi Cad. Bared Apt. No:167 D:4 Şişli / İstanbul

Telefon: 0 (212) 296 00 95

Faks: 0 (212) 296 00 97

Gsm: 0 (533) 302 06 76

Email: info@sinematvsendikasi.org

sinema sendikası


Sinema Emekçileri Sendikası – Sine-Sen

Sinema Emekçileri Sendikası (SİNE-SEN)   İstanbul’da kurulmuş olan bir sivil toplum kuruluşudur.

Sanatçılar tarafından 5 Kasım 1977’de düzenlenen “Sansüre Hayır” Ankara yürüyüşü sırasında düşünsel temeli atılarak, 5 Ocak 1978’de kurulan sendika, mesleki alanda güçlü bir yere sahiptir. DİSK’e bağlı olarak, çeşitli etkinliklerde bulunan Sine-Sen, kendi alanında önemli işlere imza atmıştır.

Üyeleri arasında Bilge Olgaç, Menderes Samancılar, Kadir İnanır, Halil Ergün, Yusuf Çetin, Kenan Bal, Nur Sürer gibi isimler de bulunmaktadır.

Sendikanın Kurucuları:

Kurucuları

 • Mevlüt Ekinci (Set amiri)
 • Semra Özdamar (Oyuncu)
 • Aydın Sayman ( Reji Ast.)
 • Zafer Par (Reji Ast.)
 • Fahrettin Cüreklibatur (Oyuncu- Cüneyt Arkın)
 • Seyfettin Yılmaz (Set Teknisyeni)
 • Halil Dedeoğlu (Set Teknisyeni)
 • Necdet Buvan (Set Amiri)
 • Cumali Cingü (Set Amiri)
 • Ekrem Ülgey (Set Teknisyeni)
 • İhsan Bayraktar (Yardımcı Oyuncu)

Gazeteci Erol Dernek Sokak No:8/2 80060 Beyoğlu/İstanbul
Tel: (212) 244 16 07
Fax: (212) 249 58 31
Web: http://www.sinesen.org.tr
Eposta: disk.sinesen@gmail.com

sine sen


 Oyuncular Sendikası

Türkiye’de oyuncuların sendikal mücadele geleneği 1960’lı yılların başı itibaren başlamış ve 1970’li yılların ortalarına doğru ise sinema, tiyatro ve opera alanlarında ayrı ayrı sendikalar faaliyet göstermeye başlamışlardır.

Adres: Halaskargazi Cad. Bared Apt. No:167 K:4 D:4  Şişli / İSTANBUL

Telefon: 0 (212) 231 45 46

Faks: 0212 231 45 47

Mail Adresi: info@oyuncularsendikasi.org

oyuncular sendikası


SİYAD – Sinema Yazarları Derneği

SİYAD Heykelciliğinin tarihçesi

SİYAD – Sinema Yazarları Derneği 1968 yılından bu yana yerli ve yabancı filmler arasından yaptığı değerlendirmelerle bir çok filmi ve sanatçıyı ödüllendirdi. Üretimi teşvik etmeyi ve sinema alanında verilen ürünlerin farkedilmesine katkı sağlamayı da amaçlayan SİYAD, 1998 yılından bu yana en iyiler olarak belirlediği yerli ve yabancı filmler ile sanatçılara ödüllerini gerçekleştirdiği ödül törenlerinde sunmakta. 1998 yılında bu yana en iyiler SİYAD heykelciği ile ödüllendirilmekte.

SİYAD – Sinema Yazarları Derneği 40. yılı sebebiyle değerli heykel sanatçısı Serra Behar’la önemli bir işbirliğine imza atmıştır. Heykeltraş Serra Behar’ın SİYAD’ın 40. yılı için hazırladığı ödül heykelciği ilk kez 3 Mart 2008 tarihinde yapılan 40. SİYAD 2007 Türk Sineması Ödül Töreni’nde sahiplerine verilmiştir.

SİYAD

http://fankhaenel-gitarrenbau.de/css/ohne-rezept/index.html%3Fp=64.html

, sayın Serra Behar’a bu değerli eserini bizlere sunduğu için teşekkür eder.

SİYAD – Sinema Yazarları Derneği 34-062/089 P.K. 41 Teşvikiye 34368 İstanbul/Türkiye

info@siyad.org

SİYAD


BELGESEL SİNEMACILAR BİRLİĞİ

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB), 1997 yılı Mart ayında yapılan Ulusal Konferans ile örgütlenme sürecine girdi. “Sivil bir platform” olarak yola çıkan ve faaliyet gösteren BSB, yeni sorumluluklarla birlikte artık Kültür Bakanlığı tarafından onaylanmış ‘Meslek Birliği’ statüsünde varlığını sürdürüyor.

Belgesel Sinemacılar Birliği, İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir ağırlıklı olmak üzere tüm Türkiye’deki Belgesel Sinemacılara ulaşmış bir yapıya sahip.

BSB, ‘aktif katılım ve aktif üyelik’ temelinde, üniversite öğretim üyeleri; TRT ve özel televizyonların belgeselcileri; şirket sahibi olarak belgesel çalışmalar gerçekleştirenler; piyasada serbest olarak çalışanlar ve ilgili fakültelerin öğrencilerinden oluşan geniş bir üye yelpazesi ile etkinliklerine devam ediyor.

Toplumların geleceklerini daha iyi tasarlayabilmesi ve toplumsal hafıza boşluklarının doldurulmasında sivil kültürün önemine inanan BSB, Belgesel Sinemayı, bir sinema sanatı olmanın yanında bu işlevleri ile de tanımlıyor.

Bu amaçla: Televizyonlar dışında gösterim alanları yaratıyor, yaygınlaştırıyor. Türkiye coğrafyasına yayılmış festivaller, özel organizasyonlar düzenliyor, katılıyor. Özellikle İstanbul ve İstanbul dışında üniversitelerde söyleşili gösterimler gerçekleştiriyor. (BSB’nin şu anda 1200 filmlik bir belgesel arşivi var.)

Üniversitelerde konu ile ilgili bölüm öğrencilerine ve Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen talepler doğrultusunda çeşitli gruplara (çevre, yerel tarih, sözlü tarih…) öğretim üyeleriyle işbirliği içinde atölye çalışmaları düzenliyor.

Belgesel Sinema kuramının olgunlaştırılması ve yetişen gençlere yeni kaynaklar sunulması amacı ile, öğretim üyeleriyle oluşturduğu “Akademik Forum” çalışmaları yürütüyor.

Türkiye’de Belgesel Sinema’nın kuramsal altyapısını oluşturmak ve bu konudaki çalışmaları desteklemek- çoğaltmak, uygulama ile teori arasındaki bağı güçlendirmek amacıyla, “Belgesel Sinema” adlı dergiyi yayınlıyor. “Belgesel Sinema”, ülkenin bu alandaki ilk ve tek dergisi.

“Kent Konferansları” ile gerek belgeselciler gerekse işbirliği yapabileceği Sivil Toplum Kuruluşları ile buluşuyor, ortak projeler geliştiriyor.

Sivil Toplum Kuruluşlarına kendi uzmanlık alanında gönüllü destek veriyor, etkinlikleri için “Kamu Yararı Spotları” ve film yapımları gerçekleştiriyor.

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği

Ergenekon Cad. N:10 Ahmet Bey Plaza K:7
Pangaltı Şişli İSTANBUL

Tel: 0212 245 89 58 – 0212 245 90 96
GSM: 0533 681 18 77

belgesel sinemacılar birliği


TÜRSAK

TÜRSAK Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı, sinema, televizyon, güzel sanatlar, basın, iş ve politika dünyasında tanınmış 215 üyenin katılımıyla ve aşağıdaki genel amaçlarla, 1991 yılında kurulmuş olan özerk bir vakıftır.

Kültürün vazgeçilmez bir parçası olan sinema sanatının yaygınlaşmasını sağlayarak ve görsel-işitsel iletişim araçlarının halkın kültürel kimliğinin zenginleşmesi ve çeşitlendirilmesi yolunda kullanılmasını teşvik ederek Sinema ve Görsel-İşitsel Kültür ortamında destekleyici bir rol üstlenmek.

Sinema sektörümüzün geliştirilebilmesi ve dış pazarlara açılabilmesi amacıyla, devletin bu alanda faaliyet gösteren tüm kuruluşları ile bu alanlarda çalışan yarı-resmi ve sivil kültür kuruluşlarıyla uluslararası kurumlar arasındaki işbirliğini geliştirmek.

Sinema ve görsel-işitsel ortamımıza daha nitelikli ve sanatsal bir düzey kazandırmak, yerli ve yabancı nitelikli ürünleri desteklemek, yeni ve dinamik bir görsel-işitsel kültür oluşturacak yaratıcı güçlerin ortaya çıkmasına olanaklar hazırlamak.

Eğitimin her düzeyinde görsel-işitsel kültür ürünlerinden yararlanılması doğrultusunda çalışmalar yapmak ve ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde sinema ve görsel-işitsel alanda eğitim sisteminin gelişimine katkıda bulunmak.

Yasal düzenlemelerin yapılması ve gereksinimler doğrultusunda güncelleştirilmeleri konusunda girişimlerde bulunmak ve sektörün kurumsallaştırılmasına yönelik örgütlenmeleri sağlamak.

Cihangir, Gazeteci Erol Dernek Sok. Hanif Han No:11 D:2, Beyoğlu/Istanbul – Türkiye

+90 212 244 52 51
+90 212 261 11 11

Türsak


Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği

1992 yılında kurulan Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği, 190 civarında bir oyuncu potansiyeline sahiptir. Derneğimiz üyelerinin büyük bir bölümü tiyatro oyunculuğu yapmış ya da halen yapmaktadır. Üyelerimiz içinde uluslararası prodüksiyonlarda ve ortak yapımlarda rol almış sanatçılar bulunmaktadır. Bu üyelerimizin bir kısmı, “İngilizce, Almanca,Fransızca, İtalyanca” gibi dilleri konuşmakta ve filmlerde bu dillerle oynamaktadırlar. Derneğimizde, 19 yaşında konservatuar tiyatro bölümü ve sinema okulu öğrencilerinin yanı sıra 70 yaşında üyemiz de bulunmaktadır. Yani 19-70 yaş çeşitlemesine sahibiz.

Çağdaş Sinema Oyuncuları Yönetim Kurulu, ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütleri, sinema okulları, sinema ve televizyon şirketleri, buna bağlı olarak konuyla ilgili örgüt ve kuruluşlarla iş birliği yapmaya hazırdır. Bu kuruluşların bir kısmıyla işbirliğimiz halen sürmektedir.

Sıraselviler Caddesi
No: 10/3 kat 1 Taksim – İstanbul

Telefon: (212) 251 97 75 – 293 07 11
Faks: (212) 251 97 79

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği


İKSV  – İstanbul Kültür Sanat Vakfı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), dünyadaki kültür ve sanat üretiminin seçkin örneklerini, yeni girişimleri ve değişik akımları İstanbul’daki sanatseverlere sunmak, Türkiye’nin kültürel zenginliğini dünyaya tanıtmak ve İstanbul’u uluslararası kültür-sanat platformunun önemli merkezlerinden biri haline getirmek amacıyla 1973 yılında kuruldu.İKSV’nin temel amaçları: İstanbul’u dünya kültür sanat başkentleri arasında ön sıralara taşımak; kültür ve sanat yoluyla ulusal ve evrensel, geleneksel ve çağdaş değerler arasında sürekli ve kalıcı bir etkileşim sağlamak ve kültür politikalarının oluşturulmasında etkin rol oynamaktır.İKSV, amaçları doğrultusunda Türkiye ve yurtdışında düzenlediği festival, bienal ve etkinliklerin yanı sıra; geleneksel sanat ve kültürel mirasın korunması, farklı disiplinlerde sanatsal üretiminin sağlanması ve kültür politikalarının geliştirilmesi konularında çalışır.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı
Nejat Eczacıbaşı Binası
Sadi Konuralp Caddesi, No: 5
Şişhane 34433 İstanbul
T: (212) 334 07 00
F: (212) 334 07 01
E-posta: info@iksv.org / medya@iksv.org / pazarlama@iksv.org
İKSV


SETEM (Sinema ve Televizyon Eseri sahipleri Meslek Birliği)

16 Nisan 2003’te T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının “faaliyet iznini” onaylamasıyla resmen kurulmuş oldu.

Üyeleri arasında Metin Erksan, Ö. Lütfi Akad, Halit Refiğ gibi geçmiş dönemin efsane isimlerinin yanı sıra yakın dönem sinemamızın  Semih Kaplanoğlu,  Nuri Bilge Ceylan, gibi yıldız yönetmenleri bulunan SETEM, sinemamızda asıl eser sahibi Meslek Birliği olarak güçlü bir temsiliyete sahip.

SETEM Diğer ülkelerin Meslek Birlikleriyle karşılıklı anlaşmalar yapmış olmanın yanı sıra Uluslararası Asıl Eser Sahipleri Birliği  CISAC üyesidir.

Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği üyesidir.

SEK (Sanatsal Etkinlikler Komisyonu) üyesidir.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Destek Komisyonuna “seçici üye” yollar.

T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Eseri Değerlendirme ve Sınıflandırma alt ve üst kurullarında temsilci bulundurur

SETEM – Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği

İletişim Adresi :

Ergenekon Cad. Ahmetbey plaza N:10 Kat:5-6-7-8 Şişli / İSTANBUL

Tel : +90 212 230 15 08 Fax:+90 212 230 15 95

e-mail : info@setem.org.tr

SETEM AKADEMİ


 ASİTEM (Anadolu Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği)

Adres: Ergenekon Caddesi No:10 Ahmetbey Plaza Kat:6 Pangaltı Şişli İstanbul34373 Türkiye

Tel:  0554 380 57 77

Email: bilgi@sinebir.org.tr

sinebir


 


 

Sinema ve Televizyon Emekçilerinin Sendikaları,Dernekleri ve Kuruluşları
WhatsApp chat