Bize Ulaşın

Bu ürünü oyla !

1-Asfalt Çiçekleri

Türkiye Turkey 2014 93’
Oyunculer: Hilmi Tunahan Korkmaz, Kamil Koç, Sema Şahingöz, Sinem İslamoğlu,Semir Aslanyürek
Konu
Hasan

, eşyanın sınırları ile kendi sınırları arasında varoluşsal ilişki kuran genç bir ressamdır. Haifa ise Fransa’da göçmen olarak yaşayan ve kendi köklerini aramak için doğuya etnik müzik yolculuğuna çıkan “Asfalt Çiçekleri” adlı sokak müzisyenlerinin solistidir. Hasan ve kız arkadaşı bir gece müzik yapan Haifa ve arkadaşlarıyla bir üstgeçitte karşılaşır. Bu karşılaşma Hasan’ın hayatında önemli bir dönüm noktası olur. Kendi varoluş sancılarını anladığını düşündüğü Haifa’yı Türkiye sınırları içinde takibe başlar.

asfalt çiçekleri filmi

 2-Beni Sen Anlat

Yönetmen: Mahur Özmen
Türkiye Turkey 2014 120’
oyunculer: Kürşat Alnıaçık, Nazlıcan Tuncalı, Gerçek Sağlar, Can Sipahi, Serap Sağlar, Aytaç Arman
Konu
Bahar, İstanbul’un bir gecekondu mahallesinde ailesi ile yaşamakta, güzel sanatlar resim bölümünde okumak istemektedir. Babası Neşet’in siyasi kimliği nedeniyle ile aranması üzerine bir gece yarısı evden gizlice ayrılırlar ve yeni ev tutana kadar komşuları Halil’in boya badana işlerini yapıp bitirdiği lüks bir villaya kısa süreliğine gizlice girerler. Evde kaldıkları ilk gün takvimler 12 Eylül’ü 1980’i gösterirken, ordu tekrar yönetime el koyar. Aile ait oldukları yerlere, bu defa daha büyük acılarla döneceklerdir. Acılarla; fakat aynı zamanda resim malzemelerini yanına alarak çıkan Bahar’ın temsil ettiği şekilde, umudu yarınlara taşıyarak…

Beni sen anlat filmi


3- Toz Ruhu

Yönetmen: Nesimi Yetik
Türkiye Turkey 2014 95’
Konu
Oyunculer: Tansu Biçer, Ertuğrul Aytaç Uşun, Selin Yeninci, Aytaç Arman, Nihal G. Koldaş, Settar Tanrıöğen
Konu:
Metin, İstanbul’da yaşayan 37 yaşında bir erkek gündelikçidir. Kendi halinde, mutlu bir dünyası vardır. Arabesk müzik tutkunudur, şarkılar besteler. Metin’in küçük dünyası ilk olarak İstanbul’a asker olarak gelen yeğeni Ümit’in ziyaretiyle değişir. Ama dünyasının asıl sarsılışı müşterisi Suzan Hanım’ın evinde birlikte çalıştıkları Neslihan’ın evine gelmesiyle olur. En nihayetinde Metin’in hayatına giren iki kişi de kendi yollarına doğru giderler. Metin yine küçük dünyasında, yalnızlığıyla baş başa kalır. Bu sırada Metin’in hayatında ilginç bir gelişme olur, İstiklal Caddesi’ndeki kabininde şarkı söylediği televizyon programı onu konuk olarak çağırır.

toz ruhu filmi


4-İçimdeki İnsan

Yönetmen: Aydın Sayman
 TÜRKİYE TURKEY 2014 104’
Oyunculer: Oyuncular/Cast: Vedat Erincin, Suavi Eren, Füsun Demirel, Şebnem Bozoklu
Konu
Yazar Nuri, kısa bir süreliğine, doğup büyüdüğü taşra kentine gelir. Kentte karşılaştığı gençlik arkadaşı Sabri o gün hiçbir nedeni olmayan bir cinayet işler. Sabri, cezaevine girmeden önce Yazar Nuri’ye “Ben bir fareyi öldürdüm.” der ve ertesi gün intihar eder. Nuri, arkadaşının son sözünde saklanan sırrı çözmek için Sabri’nin yakınlarıyla bir dizi görüşme yapar. Sabri’nin yaşam öyküsü cinayetin ardındaki nedenleri bulmasına yardım eder. Ancak bu öykünün içinde Nuri de vardır.

içimdeki insan filmi


5-Kırlangıçlar Susamışsa

Yönetmen: Muhammet Çakıral
TÜRKİYE TURKEY 2014 105’
Oyunculer: Burak Sarı, Murat Sarı, Hamit Demir, Ali Dursun, Havva Sarı, Elif Canbolat
Konu
Karadeniz’in bir dağ köyünde yaşayan Murat, fotoğraf ve belgesel filmler çeker. Köyde dingin bir hayat sürmekte olan Murat, dağlarda ve kayalıklarda yeğeni Burak’a kırlangıçların gizemli hikâyesini anlatır. Amcasından etkilenen Burak, kendi düş dünyasında kırlangıçların yuvalarını yapmaya başlar. Öte yandan Murat’ın kendi sıkıntıları vardır. Murat için her şey yolunda giderken bir sabah telefonda HES’çilerin jandarma refakatinde bir kez daha vadiye geldiği bilgisi ulaşır. Murat ve köylüler HES’çilerin konuşlandıkları yere akın akın giderler. Gergin bir bekleyiş sonrasında bütün tehditlere karşı yılmayan köylüler sonunda HES’çilere saldırır. Bu inançlı direnişin sonucunda kolluk kuvveti (Jandarma) ile vadiye gelen HES’çiler bir kez daha geri püskürtülür.
Kırlangıçlar Susamışsa

6-Netekim Karakolu

Yönetmen: Yasin Kormaz
TÜRKİYE TURKEY 2014 123’
Oyunculer: Deniz Sandalcı, Şamil Mehmet Korkmaz, Sinan Uğuz, Selma Köse, Birol Ünel
Konu
1970 yılında Toroslar’ın eteklerinde yaşayan bir grup genç amatör olarak aksiyon filmi çekmeye kalkışır. Karşılaştıkları bin bir türlü ilginç olaylardan dolayı film yarım kalır… 12 Eylül 1980 darbesinde gençlerden birinin evinde çektikleri filme ait fotoğraflar, senaryo ve 8mm film makaraları bulunur. Başta film çekmeye çalışan gençler olmak üzere filmde oynayan bütün köylü silahlı suç örgütü kurmaktan, adam öldürmekten ve gerilla eğitimi almaktan günlerce karakolda sorgulanır. Köylünün ifadeleri doğrultusunda örgütün arkasında KGB mi, CIA mi, ya da Churchill (Çörçil) mi olduğu konusun da komutanın kafası karışmıştır…

netekim karakolu


7-Hititya: Madalyonun Sırrı

Yönetmen: Ulaş Cihan Şimşek, Cengiz Deveci
Türkiye, Turkey, 2013, 96’
Oyunculer: Egemen Zincidi,Emir Berke Zincidi,Nehir Çağla Yaşar,Avni Yalçın
Konu
Türkiye’nin ilk fantastik çocuk filmi “Hititya: Madalyonun Sırrı”nda başrolleri Emir Berke Zincidi, Nehir Çağla ve Egemen Zincidi gibi çocuk oyuncular paylaşıyor. Arkeolog bir babanın ve özel güçlere sahip bir annenin çocukları olan Alaz, Nehir ve Yaman, paralel bir evren olan Hititya’ya geçerek özel güçlere sahip olur ve annelerine kavuşmak için kötülükler dünyasının efendisiyle savaşmak zorunda kalır.
Hititya madalyonun sırrı

8-Gittiler: Şair ve Meçhul

Yönetmen: Kenan Korkmaz
Türkiye Turkey 2014 96’
Oyuncular: Yuhannun Akay, Savaş Özdemir, Ruhi Sarı, Sonya Akay, Selin Köseoğlu
Konu
İşo… Süryanilerin yaşadığı Aynvert köyünün muhtarı… İşo’nun oğulları… Yuhan ve Joseph… Bölgede şiddet hüküm sürmeye başlayınca, köyün neredeyse tamamı topraklarını, hatta ülkelerini terk eder. Muhtar, yaşadığı baskılara rağmen bırakıp gitmez köyünü. Oğulları gitmek ister. Joseph kararlıdır ve gider. Yuhan, babasını bırakamaz. Joseph, gittiği günden, Yuhan kaldığı günden itibaren aldığı kararı sorgular. Yaşadıkları yere ait değildirler.
Gittiler Şair ve Meçhul film

 9-Sivil

Yönetmen: Levent Çetin
TÜRKİYE TURKEY 2014 79’
Oyuncular: Umut Sakallıoğlu, Pınar Göktaş, Münibe Millet, Meltem Savcı, Gökay Müftüoğlu, Ebru Ojen Şahin
Konu
Askerden yeni dönen Emrah, annesiyle birlikte yaşamaktadır. Kimseyle konuşmaz ve tek başına otoban kenarlarında yürür. Çekmecesinde iki mektup saklar. Birisi eski sevgilisi Sevgi’ye askerdeyken yazdığı mektuptur. Diğeriyse askerdeyken öldürdüğü gerillanın yanında bulduğu mektupttur. Emrah mektuptaki adresten gerillanın sevgilisi Zeynep’in evini bulur. Mektubu bırakır ama kâbuslarından kurtulamaz. Amcası, Emrah’a bir gece güvenliği işi bulur. Bütün bir gece küçük bir odada oturmak zorunda olan Emrah’ın iş yerinde yaşadığı sorunlu zamanlar ve gördüğü kâbuslar kafasının daha da bulanmasına yol açar.
Sivil filmi levent


10-Külkedisi Değiliz!

Yönetmen: Emel Çelebi
TÜRKİYE TURKEY 2014 53’
Konu
2006 tarihli ̈Gündelikçi ̈ belgeseli, ekmeğini başkalarının kirini temizleyerek kazanan öyküsünü anlatıyordu. Bir tür devam filmi olan ̈Külkedisi Değiliz! ̈, yıllarca hiçbir sosyal güvencesi olmayan bir işte çalışan, iş kazası geçiren, sakat kalan, cam silerken düşüp hayatını kaybeden ev işçilerinin sendikalaşma mücadelesine tanıklık ediyor. Filmde, “Gündelikçi”nin ardından geçen yıllar boyunca, görünmez bir iş yaptıkları için kendileri de ‘görünmez’ olan kadınların, emeklerini görünür kılmak, ev işinin İş Yasası kapsamına alınması ve hükümetin ev işçilerine insanca çalışma koşulları tanıması için verdikleri mücadeleyi izliyoruz.
külkedisi degiliz

11-Sevdanın Göçü

Yönetmen:Pelin Bodur
YUNANİSTAN GREECE 2013 90’
Oyuncular: Emine Bodur, Cihan Bodur, Nilüfer Arif, Selin Dikme, Emir Mehmet
Tasula ve Mustafa Bozcaadada aynı mahallede büyümüşlerdir. Büyüdüklerinde aralarındaki arkadaşlık aşka dönüşür. Fakat 1955 olayları yüzünden Tasula ve ailesi Yunanistana göç etmek zorunda kalırlar. Tasula ve Mustafa birbirlerine tekrar buluşmak üzere söz verirler. Yıllar sonra kader bu iki sevdalıyı tekrar karşı karşıya getirir, ama çok şey değişmiştir. Bu arada Mustafa Tasulanın yokluğunda bir başkasıyla evlenmek zorunda bırakılır. Bunu öğrenen Tasulanın bütün hayalleri yıkılır ve hayata küser. Her ikisi için de artık acı ve zor günler başlar…
sevdanın göçü film


12-Tepecik Hayal Okulu

Yönetmen: Güliz Sağlam
TÜRKİYE TURKEY 2014 55’
Konu
Yaşadığı her anı görsellikle tasvir etme tutkusu, sinemayla büyülenmiş birine tüm yapım zorluklarıyla, engellerle mücadele etme gücü verebilir mi? Birbirinden özgün ve yaratıcı kısa filmleri ve tek uzun metraj filmi “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak”la tanınan Ahmet Uluçay, bundan on iki yıl önce beynindeki tümörle tanışır ve onu aldırmak için ilk ameliyatını olur. Bu film, Uluçay’ın düşle gerçek arasında gidip gelen yaşamına paralel biçimde hastane koridorlarının yarı karanlığından köye, çocukluğa, düşlere, bir sinema tutkununun dünyasına taşır bizi.
tepecik  hayal okulu filmi


 13-Karda Açan Menekşeler

 Yönetmen:Berfi Dicle Öğüt
Konu
Muş’ta eğitim sistemi dışına itilmiş kız öğrencilerin kazanılması için Muş Merkez Kız Yatılı Bölge Okulu (YİBO) öğretmenleri, kız çocuklarını okula göndermeleri konusunda aileleri ikna etmek için AB fonundan destek alır ve Muş köylerinde, ailelerin evlerine giderek bir saha çalışması düzenlerler. Film, öğretmenlerin gerçekleştirdiği “Bir Şans Daha,” projesini mercek altına alırken aynı zamanda Muş’un Yücetepe Köyü’nde yaşayan ve öğretmenlerinin ikna görüşmeleri sonucunda okula devam eden Mahide’nin okumak için verdiği mücadeleyi anlatılıyor. Özellikle doğuda yaşayan kız çocuklarının okullaşması konusunda farkındalığa hizmet etmeyi amaçlayan film bölgedeki YİBO varlığını, kız çocukları için ihtiyacını bununla birlikte zorluklarını gözler önüne seriyor.
 Karda Açan Menekşeler filmi

14-Karınca Kapanı

Yönetmen:Nuri Fırat Tanış
Türkiye Turkey 2013 110’
oyuncular: Neslihan Yeldan, Cüneyt Uzunlar, Nuri Fırat Tanış, İdil Vural, Eşref Kolçak, Mesut Yar
Konu
Güven Sarıselimoğlu, başta inşaat olmak üzere birçok alanda yatırımları bulunan ülkenin en büyük holdinglerinden birinin sahibidir. Ülkesini ve evini yıkıcı, parçalayıcı bir sevdayla idare eden Güven Sarıselimoğlu, elindeki medya gücü ve uyguladığı halkla ilişkiler kampanyasıyla bambaşka bir tablo çizmektedir. Mutsuz bir evliliği olan ve sürekli olarak kocasının göz hapsinde yaşayan Münevver, aynı zamanda aile içi şiddet mağdurudur. Münevver, yine kocası Güven’den şiddet gördüğü bir gece çocuğunu düşürür. Münevver intikam arzusu ile yanıp tutuşurken eski bir hesaptan ötürü Güven’e kin duyan bir mafya liderinden, Galip’ten yardım ister. Galip, kimsenin öngöremeyeceği bir plan yapar ve böylece sadece kapandaki bu üç insanın değil, bütün ülkenin kaderini değiştirecek bir hesaplaşma başlar.
 karınca kapanı filmi

15- Yüzde 12,99

Yönetmen:Oktay Altunnar
TÜRKİYE TURKEY 2014 52’
Oyuncular:
Engelli bir bedene sahip olmak bir tercih değildir. Ancak kişinin var olan koşulları geliştirmesi, üretmesi engelinden değil de yaptığı işlerden söz ettirmesi ise bir tercihtir. Engelli bireylere acımak, bedeninde ki birtakım eksikliklerden ya da farklılıklardan dolayı muhtaç insanlar olarak görmek yerine yaşama karşı gösterdikleri üstün çabayı ve örnek alınacak insanlar olduklarını tüm topluma göstermek gerekmektedir. Film bu perspektiften yola çıkarak engellerine rağmen hayata tutunan bir grup bedensel engelli tiyatrocunun öyküsünü anlatmaktadır.
yüzde 12.29 filmi


Son Yılların En İyi 15 Festival Filmi
Etiketlendi:                                                                                                                                                                                                                                                                                 
WhatsApp chat