Bize Ulaşın

3.8 (76%) 20 votes

1-İrfan Değirmenci – 1977

Haber spikeri.İrfan Değirmenci 3 Kasım 1977’de Antalya’da doğdu. TED Ankara Koleji’nde ortaokul ve liseyi okudu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Mesleğe 1996 yılında Ostim TV’de başladı. 22 Ekim 1999 tarihinde Ali Kırca ekibiyle birlikte atv’ye geçti. 2001 yılında Star TV’ye geçti. 2003’te CNN Türk’e geçti. 2005’te Kanal D’ye geçti. 2007’de Fox TV’de Çalar Saat programı’nı sundu. 2010 yılından beri Kanal D’de Günaydın programı’nı sunmaktadır.

irfan-değirmenci-ile-günaydın-soru-sor-iletişim-mail-adresi


 2-Cüneyt Özdemir – 1970

Türk gazeteci ve sunucu.8 Şubat 1970’te, Ankara’da doğdu. İlköğretimini Yükseliş Koleji’nde, lise eğitimini ise Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümünden mezun oldu.1990’dan itibaren basın yayın kuruluşlarında çalışmaya başladı. 1992’de muhabir olarak çalışmaya başladığı 32. Gün haber programında 8 yıl genel yayın yönetmenliği dahil çeşitli görevlerde bulundu. 1993’te British Council bursu ile Londra’ya gitti vemultimedya üzerine eğitim gördü. ATV ana haberde Cüneyt’in Büyüteci bölümünü hazırladı, bir yıl süreyle Siyaset Meydanı’nın yönetmenliğini yaptı.1996’dan itibaren uluslararası savaş muhabirliği yaptı, Lübnan-İsrail sınırında, Kuzey Irak’ta ve Afganistan’da haberler ve özel dosyalar hazırladı.1999’da CNN Türk’ü kuran kadronun içerisinde yer aldı. 2003’te Irak işgalini ilişirilmiş gazeteci olarak izledi ve haberleştirdi. 2000 yılında yayımlanmaya başlanan ve bir dönem Soner Yalçın ile birlikte sunduğu 5N1K isimli güncel haber ve araştırmacılık programını hazırlayıp sunmaktadır. Program yıllar içinde, Altın Kelebek, Mahmut Dikerdem ödülü, RTGD ve Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından Oradaydım En İyi Belgesel Tv Oscarı ve 5N1K CNN Türk TV Oscar’ı gibi çeşitli ödüllere layık bulunmuştur.03 Kasım 2014 tarihinden itibaren Kanal D Ana Haber Bülteni’ni sunmaya başlayacağı açıklandı.Özdemir, 2011 yılında Zeynep İnanoğlu ile evlendi.Bir çocuk babasıdır. İstanbul’da yaşamaktadır.

cuneyt


 3-Gökhan Taşkın – 1985

Gökhan Taşkın 3 çocuklu bir ailenin büyük oğludur. 1 Ocak 1985 tarihinde dünyaya gelmiştir. Başarılı haber sunuculuğu kimliğine kavuşma serüveni ise aslında tesadüfler zincirinden ibarettir diyebiliriz. Aslında henüz genç diyebileceğimiz yaşlarda olan ve hemen hepimizin kendine has üslubuyla sunduğu haberler ile tanıdığımız spikerdir Gökhan Taşkın. Gazetecilik ve habercilik mesleği ile de çok erken yaşlarda babasının gazeteci olması sebebi ile tanışmıştır. İkiz kardeş sahibi olan Taşkın henüz 5 yaşlarında iken babası ile birlikte gazeteye gittiği dönemlerde tanışmıştır mesleği ile. Küçük yaşlardan itibaren haberleri koştururken bir anda radyoculuğa başladı ve aynı zamanda ekonomi eğitimi alıyordu. Ancak eğitimini tamamlamadı. Radyoda çalışmaya devam ettiği sürede spiker aranıyor iken başvuru yaptı ve kabul edildi. 2005 yılından itibaren spikerlik yapmaya başladı ve halen kendine has üslubu ile Flash TV ekranlarında mesleğine devam etmektedir.

flash_tv_gece_hatti_gokhan_taskin_2


 4-Ekin Olcayto

Profesyonel yaşamına 1993’te radyoculukla başlayan Ekin Olcayto, 16 yıl boyunca Show Radyo’da Abuk Prenses programını yaptı. Bu süreçte bir yandan Star TV, Kanal D ve Show TV kanallarında programcılık, Kandemir Konduk tiyatrosunda oyunculuk yapan ve TRT’nin dikkatini çeken Ekin Olcayto, TRT’de Sabah Kuşağı, Yılbaşı, Eurovision ve Haftasonu programlarını yaptı.Haberciliğe 2000 yılında NTV’den aldığı teklif ile başlayan Ekin Olcayto, 3 yıl boyunca NTV’de haberleri sundu. Cine 5’te ve Kanal 1’de Ana Haber spikerliği yaptı. 2008 yılından beri Kanaltürk Ana Haber Spikerliği’ni başarıyla sürdüren Ekin Olcayto, son 2 senedir, Dialog Anlatım ve İletişim Okulu’nda eğitmenlik yaparak 20 yıllık deneyimini artık öğrencileriyle paylaşmakta.

EkinOlcayto_GaleriB_1


5-Nevşin Mengü – 

Türk televizyon habercisi.Mengü ilköğretimini Ankara’da, ortaöğretimi Ted Ankara Koleji’nde, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde, yüksek lisans eğitimini de Galatasaray Üniversitesi’nde Türkiye Üzerine Toplumsal İncelemeler üzerine tamamladı.Mengü, politikacı Şahin Mengü’nün kızıdır.Televizyonculuğa 2005 yılında Kanaltürk televizyonunda başlamış, bu kanalda Kadınlar Kulübü adlı programı sunmuştur.Bir yıl sonra Habertürk’de muhabirliğe başlayan Mengü, One Ajans tarafından gelen Tahran muhabirliği teklifi üzerine bu kanaldaki görevini bırakır, 1,5 yıl Ajansın Tahran temsilciliği yapar. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’na prodüksiyon ve iletişim hizmetleri sağlayan One Ajans’ta bir süre görev alan sunucu, altı ay Hürriyet Gazetesi’nde de çalışmıştır. CNN Türk kanalında editörlük ve sunuculuk yapmaktadır.Mengü; Temmuz 2011’de mensubu bulunduğu meyda grubu DYH’in bünyesindeki Kanal D’nin ana haber sunucusu Mehmet Ali Birand’ın sağlık sorunları nedeniyle yayın yapamaması sonucu aynı gün içinde iki farklı televizyon kanalında ana haber bülteni sunarak televizyonculuk tarihine geçmiştir.

nevın


 6-Defne Samyeli –

Türk haber sunucusu, köşe yazarı, program sunucusu ve oyuncu.Ailesinin ikinci kızı olarak dünyaya geldi. 1991 yılında katıldığı güzellik yarışmasında üçüncü oldu.Daha sonra haberciliğe başlayan ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Samyeli, Tuncay Özkan yönetimindeki Kanal D ana haber bülteninde haber sunuculuğu yapmıştır. Samyeli, Kanal D ana haber bülteninde farklı haber sunuş tarzıyla uluslararası 2 ödüle layık görülmüştür. Samyeli, Milliyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı, ardından Show TV ana haber editörlüğü, sunuculuğu ve Güneş Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmıştır. 2010 Mayıs ayından itibaren bir süre atv’de yayınlanan “Defne Her şey Bambaşka” isimli programı sunmuştur.Milliyet Gazetesi’nde röportajlar gerçekleştirerek köşe yazarlığı yapan Defne Samyeli gazete ile 03 Ocak 2015’te yollarını ayırdı. Samyeli’nin 4 Temmuz 1994 tarihli “Tek Başına” isimli bir albümü de bulunmaktadır.

defne


 7-Fatih Portakal – 1968

(d. 2 Şubat 1968, Nazilli, Aydın), Türk gazeteci ve sunucu.İlköğrenimini Aydın’da; liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi , İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. 1994 yılında ” yüksek lisans ” ve ” yabancı dil eğitimi “ni yapmak üzere Avustralya’ya gitti.Fatih Portakal, eğitimi sonrasında Avustralya’da ünlü bir restoranı bir müddetliğine işletti. 1997 yılında Türkiye’ye döndü.’Armağan Toper’ le evlendi. 1997-2005 yıllarında Star TV’de muhabir olarak çalıştı. 2005 yılında gazeteci Mehmet Ali Birand’ın teklifi üzerine Kanal D’ye geçti. 2010 yılının Mayıs ayında FOX’un habercilerinden İrfan Değirmenci’nin teklifi üzerine FOX’a geçti.Fatih Portakal, 2010-2013 yılları arasında FOX’ta Çalar Saat programı sunuculuğu yaptı. 2013’ün Eylül ayında FOX’taki kadın habercilerinden Nazlı Tolga’nın Fox ana haberprogramı sunuculuğu işini bırakması üzerine programı sunmaya başladı. Ayrıca Fatih Portakal ile Türkiye’nin Trendleri adlı programı da sunmaktadır.Fatih-Portakal


 8-Ali Kırca – 

Aslen soyadını aldığı Sultandağı’na bağlı Kırca köyü kökenli olan Ali Kırca 1948 yılının Aralık ayında Akşehir’de doğdu. 1963 yılında İstanbul’a geldi ve Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’nde okudu. Henüz 17 yaşında medyaya ilgi duymaya başlayan Kırca, 1974 yılında TRT’de muhabir olarak mesleğe başladı.Ali Kırca’nın 1969 yılında bir deniz teğmeni iken ve yayınladığı bir bildiri nedeniyle ordu ile ilişkisi kesilmiştir. Aralarında Kırca ve Sarp Kuray’ın da bulunduğu 83 ordu mensubu, 12 Mart’ta sıkıyönetim mahkemesinde yargılanmışlardır. Solmazer Davası’ndan ötürü idamı istenmiştir.TRT’de çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra TRT Haber Dairesi Başkanlığı’na yükseldi. “Yurttan-Dünyadan” ve “32. Gün” programlarını hazırlayıp, “Açık Oturum” programını yöneten Kırca, önde gelen liderlerle yaptığı röportajlar sayesinde kariyerinde ilerlemeler sağladı.Bir dönem TRT Washington temsilcisi olarak da çalışan Kırca, daha sonra 32. Gün ekibiyle birlikte yeni yayın hayatına başlamış olan Show TV’ye geçti. 42 yaşında “Kırkıncı Paralel” programını Washington ve New York‘ta hazırlayıp sundu. 1993 yılında Türkiye’ye döndü ve atv Haber Dairesi Başkanı oldu. 31 Ocak 1994’de Türkiye’nin ilk anchorman’i olarak atv Ana Haber Bülteni’ni sunmaya başladı. Hemen arkasından 6 Şubat 1994’te yayına giren “Siyaset Meydanı” programını sunmaya başladı.2001 ekonomik krizinin yaşandığı günlerde atv ile anlaşamayarak Star televizyonuna geçti. Birçok polemiğe neden olan Star TV’den ayrılışı gecikmedi. Ardından TRT’ye geri döndü. 2002 yılında TRT’den ayrılması gecikmedi. Daha sonra NTV ile anlaştı. Aynı yıl “Habersiz Türküler” adlı bir albüm çıkardı. Barış Manço’ya olan hayranlığı ile de bilinen ünlü anchorman, Sony Müzik’in çıkarttığı “Yüreğimdeki Barış Şarkıları” adlı albümde “Güle güle oğlum” isimli parçayı seslendirdi.NTV’den de ayrılması gecikmedi. Tekrar atv’de sunucu olarak göreve başlayan Ali Kırca, aynı zamanda Sabah Gazetesi’ndede köşe yazarlığına getirildi. “Altanlar Meydanda”, “Futbol Hayattır”, “Hazan Mevsiminde Aşk”, “Sedir Ağacının Kokusu”, “Şimdi İyi Haberleri Veriyoruz”, “Susurluk Çarkı”, “Barış Manço’ya Özlem”, “700. Yılında Osmanlı” adlarıyla 8 adet kitabı yayınlandı.2 yıl boyunca Anadolu Üniversitesi’nde TV Haberciliği dersi verdi. Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapmaya başlayan Kırca, yaptığı programlarla “Golden Rose” ödülü başta olmak üzere birçok uluslararası ödül de kazanmıştır.atv’nin Çalık Grubu’na devredilmesinden sonra, kanalla yollarını ayırarak ekibiyle birlikte Show TV’ye geçmiştir. Fakat Show TV’ye TMSF el konulması ve Ciner Grubu’na satılmasının ardından ayrıldıktan sonra Galatasaray TV’de medya iletişim direktörlüğü görevine getirilmiştir.Candaş ve Ozan adlarında iki oğlu bulunmaktadır.

ali-kirca-tv-em


 9-Reha Muhtar – 1959

Türkmen asıllı.Türk televizyon programcısı, yorumcusu ve haber sunucusu.Babasının Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde Arap Dili ve Edebiyatı profesörü olmasından dolayı, kışları Ankara’da yazları ise İstanbul’da yaşıyorlardı. İlk orta ve liseyi TED Ankara Koleji’nde bitirdi. 23 yaşında kendisi gibi gazeteci olan Selin Çağlayan’la evlendi. Bu evlililik beş yıl sürdü.İş yaşamına 1983 yılında Milliyet gazetesinde muhabir olarak başladı. 1985 yılında Milliyet gazetesinden ayrıldıktan sonra hemTRT’ye hem de Resmî Gazete’ye geçen Muhtar, Atina, Yunanistan’da TRT ve Resmi Gazete temsilcisi ve muhabiri olarak tanındı. Atina yıllarında Yunanistan briç şampiyonu oldu. 1991 yılında CNN International ‘ın programı olan Crossfire ‘ın benzeri “Ateş Hattı” programını hazırlamaya başladı. 1993 yılındaTRT’den ve Resmî Gazete’den ayrılıp Kanal D’ye geçti. 1994 yılında Kanal D’nin satılması nedeni ile Kanal D’den ayrıldı ve hem TRT’ye hemde Resmî Gazete’ye döndü. 1995 yılında yeniden TRT’den ve Resmî Gazete’den ayrılıp Star TV’ye geçti. ve kısa bir süre bu kanaldan ayrılıp Kanal D’ye döndü. 1996 yılında Kanal D’den tekrar ayrılıp Show TV’ye geçerek ana haber sunucusu ve haber genel yayın yönetmeni oldu. 2000 yılında Akşam gazetesinde başladı. 2002 yılında Show TV’den ve Akşam gazetesinden ayrılan Muhtar,Star TV’ye geri dönmüştür. 2003 yılında Star TV’yi bırakan Muhtar, Star gazetesinde yazarlığa devam etti fakat Star Medya Grubu’ndan ayrıldı. 2004 yılında atv’ye geçerekAkademi Türkiye jürisi oldu ve Sabah gazetesine geçmiştir. 2006 yılında Ciner Medya Grubu’ndan ayrılan Reha Muhtar, Show TV’ye döndü ve PişşTi adlı programını sundu ve Reha Muhtar TV programını sundu ve tekrar Show TV’den ayrıldı ve Vatan gazetesinde yazmaktadır. 2007 yılında FOX’a geçerek Çapraz Ateş programını sundu ve bu kanaldan ayrıldı. 2008 yılında Kanal 1’e geçeçekti ama geçemedi ve 3 kere Show TV’ye dönerek yarışma sunucusu oldu ve tekrar bu kanaldan ayrıldı. 2009 yılında CNN Türk’te “Çok Farklı” programını yaptı ve bu kanaldan ayrıldı ve Kanaltürk’te “Son Kale” adlı programları yayınlanmıştır. 2011 yılında Çok Farkı Kanaltürk’te program yapan Muhtar, bu kanaldan ayrıldı. 2012 yılında Reha Muhtar tvem ile anlaşmaya gelecekti ama tvem’e gidemedi. Muhtar, Vatan Gazetesi’nde yazarlığa devam etmektedir.Bir dönem oyuncu Deniz Uğur ile evlenen Reha Muhtar’ın bu evlilikten Mina ve Poyraz isminde ikiz bebekleri dünyaya gelmiştir.

reha_muhtarin_q7_ve_alex_iddiasi13457978820_h917599


 10-Emre Buga – 

Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesinde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği eğitimi aldı. 1995 yılında, geçici bir süre için mesleki teknik stajını yapmak üzere gittiği Show Tv ye 2002 yılında Ana Haber Bülteni Spikeri ve Avrupa Birliği ( AB ) Diplomasi Muhabiri olarak geri döndü.
O yıla kadar Kanal D ‘de Ana Haber Bülteni sunuculuğu, BRT ‘de ve 9. Kanal ‘da sabah, saat başı ve gece haberleri spikerliği yaptı. Show Radyo ve Radyo 5 Haber Merkezlerinde editör- sunucu olarak görev aldı. 2004 den beri kariyerine Kanal Türk Haber Merkezi nde Ana Haber Bülteni sunucusu ve editörü olarak devam etmektedir. Aynı kanalda birkaç haber programının yapımcılığını da üstlendi. Siyaset, iş, kültür-sanat, bilim, spor ve medya dünyasının önde gelen isimleri ile canlı yayında sayısız röportajlar yaptı.
Brükselde ve Pariste AB ile ilgili çeşitli konularda pek çok araştırma yaptı. Galatasaray Üniversitesinde AB Yüksek Lisans eğitimi aldı. Öğrenciliğinin ilk yıllarında eğitim aldığı Dialog Anlatım İletişim Merkezinde Spikerlik- Sunuculuk Teknikleri dersi veren Buga, 1998 yılında Dialog başarı ödülüne layık görüldü.

emre


 11-Nazlı Çelik – 1977

Türk haber spikeri.1977 senesinde İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da, lise eğitimini ise İsviçre’de tamamladı. ABD’nin Boston sehrinde Emerson College’da hem televizyon hem psikoloji alanında eğitim gördü. Türkiye’ye döndükten sonra uzun süre muhabirlik ve programcılık yaptı.Çelik, 1999 yılında NTV’de başladı. 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığının davetlisi olarak Beyaz Saray ve Pentagon gezilerini içeren bir eğitim gördü. 2005 yılında Erdoğan Aktaş’la beraber Kenan Işık döneminde Star TV’ye geçti ve 2006 yılından beri Star Haber’i sunuyor. 2008 yılında Uğur Dündar Star Haber’i sunduğu kısa zamanlarda muhabirlik yapmıştır. Ardından Murat Çelik Star TV’den ayrıldıktan sonra muhabirliği bıraktı ve Hafta Sonu Haberleri sundu. 2011 yılında Uğur Dündar Star Haber’i bıraktıktan sonra hafta içi haberciliğine geri döndü. Ünlü sunucu 14 Şubat 2015 tarihinde Serdar Bilgili ile Madrid de dünya evine girdi.

nazli-oztarhan-star-dan-gonderildi-4958041_1220_o


 12-Gültekin Onay – 1971

Türk spor spikeri ve yazarıdır.Teknik direktör Gündüz Tekin Onay’ın oğludur. 12 Ekim 1971 tarihinde Adana’da dünyaya geldi.İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca olmak üzere 3 dil bilen Onay, Özel Işık Lisesi’ni bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi’nde okumaya başladı ve daha sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Turizm bölümüne geçiş yaptı. 1992’de Kanal 6’ya geçen Şansal Büyüka’nın yabancı dil bilen, genç, bilgili elemanlardan oluşan yeni bir ekip kurma hazırlamak istemesi ile Türk Spor Basınına girdi. Gündüz Tekin Onay’ın oğlu Güntekin Onay’ı Şansal Büyüka’ya önermesiyle, Öztürk Pekin ve Doğan Yıldız gibi televizyoncular tarafından bir takım testlere tabi tutuldu ve testleri başarıyla geçtikten sonra aynı isimlerden eğitim aldı.Önce Kanal 6’da dış haberler sorumlusu olarak mesleğe başladı. İlk olarak “Güney Amerika Kupasını” anlattı. Sonra “B.Dortmund-İnter” maçını anlatmaya Almanya’ya gitti. 1992-1993 sezonunda Türkiye Ligi maçlarını anlatmaya başladı. İlk anlattığı maç “Kocaelispor-Beşiktaş” maçı oldu. Kanal 6 sabah bültenlerinde spor haberlerini sunmaya başladı ve Şansal Büyüka ile stadyum programını yaptı. Daha sonra Şansal Büyüka’yla beraber Kanal D’ye geçti ve Televole isimli spor programını yaptı. 1996 yılında Şansal Büyüka ile beraber Show TV’ye geçti. 1997 yılında Star TV’ye geçerek Telegol programının sunuculuğunu yaptı ve UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarını anlattı.Son olarak NTV’ye transfer oldu. Halen NTV ve NTVSpor kanallarında La Liga maçlarını anlatmaktadır. Rıdvan Dilmen’le beraber %100 Futbol programını lig maçlarından sonra ve Türk takımlarının Avrupa maçlarından sonra yapmaktadır. Bir dönem pazar geceleri “Videolig” programında Rıdvan Dilmen’le Türkiye ligindeki tüm karşılaşmaların özetlerini gösterip yorumladı. Şu anda Gol programında Emek Ege ve Mert Aydın’la Avrupa liglerini yorumlamaktadır. Bunun yanında hafta içi Emek Ege, Emre Gönlüşen, Özgür Buzbaş veErcan Taner’le değişmeli olarak spor merkezi programında günün önemli spor olaylarını konuklarıyla yorumlamaktadır.guntekin-onay-bu-televizyon-kapanir-113216


 13-Umur Birand – 1977

32. Gün sunucusu.Umur Birand 1 Ocak 1977’de Brüksel’de doğdu. İlk öğretimini Brüksel’de, orta öğretimini Koç Özel Lisesi İstanbul’da tamamladı. 1998’de Washington DC, American University, Televizyon -Görsel Medya ve Uluslararası İletişim Bilimleri bölümünden mezun oldu. 1999 yazında Discovery Channel’da Uluslararası Yayınlar Koordinatörü olarak çalıştı. 2001 yılında Türkiye’ye döndükten sonra The Media Group’ta sırasıyla Sponsorluk Müdürü, Yapım Müdürü ve Yapımlar Genel Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Avrupa Birliği üye ülkeleri ile Türkiye arasında birçok iletişim projesinin koordinasyonunu yaptı. 2003 yılından bu yana Bir TV Prodüksiyon Tepe yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. EUROHORIZONS kurucu ortakları arasında yer alan ve halen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak hem İngilizce hem de Fransızca konuşmaktadır. Mehmet Ali Birand’ın oğludur ve şu an 32. Gün program sunucusudur.

umur-birand


 

Türkiye Televizyonlarının En İyi 13 Spikeri
WhatsApp chat