Bize Ulaşın

Bu ürünü oyla !

1-Revenge-İntikam

Hayatta sahip oldukları en değerli şey birbirleri olan, bir baba ve bir kız. Mutlu, huzurlu küçük bir aile. Her şey bu ailenin babası Adil’in, iftiraya uğramasıyla başlar. Adil’in yöneticiliğini yaptığı bankanın sahibi, kendi bankasını dolandırmış ve suçu Adil’in üzerine yıkmıştır. Adil’e atılan bu iftirada, aşık olduğu kadın da büyük rol oynar. Adil, suçsuzluğunu kanıtlayamaz ve hapse mahkûm olur. Kızı Derin ise babasından kopartılarak yetimhaneye gönderilir. Baba ve kız, bir daha birbirlerini göremeyeceklerdir.

Yönetmen:D. W. Griffith/Mesude Eraslan

revenge-intikam-benzer-diziler


2-Umutsuz Ev Kadınları – Desperate Housewives

Umutsuz Ev Kadınları, Med Yapım tarafından Kanal D için yapılan drama, komedi türünde televizyon dizisi. Dizi Desperate Housewives adlı ABD dizisinden uyarlanılmıştır.Dizi 2 Ekim 2011’de yayın hayatına başladı.1.sezonun 23.bölümünde Handan karakterini canlandıran Melda Arat diziden ayrılmıştır.2. Sezon ise 11 Ekim 2012’de yayın hayatına geçmiştir.2.sezonda Kanal D strateji hatası yapmıştır. Yayın günü Pazar iken Perşembe olmuştur ve Pazar günü reyting sıralamsında birinci olurken Perşembe günleri karşısında çok güçlü rakipler olduğu için ilk on’a girememeye başlamıştır ardından ise diziyi çok az yayınlamaya başlamışlardır ve yayın saatini 23.15 olarak değiştirmişlerdir ama dizi en erken 23.30 da başladığı için dizi reyting sıralamasında 20. olmaya başlamış ve yapım kanal değiştirmeye karar vermiştir.Show tv ve Fox tv ile görüşmeye başlanmış ve dizi Fox tv ile anlaşmıştır.55. bölüm itibari ile kanal değiştirip FOX TV’de 16 Mart Cumartesi günü yayına devam etmiştir.

Yönetmen:Şelale Baskıcı/Larry Shaw

6


3-Medcezir – The OC

Sorunlu bir çocuk olan Ryan’ın hayatı, Kalifornia’nın Orange County ilçesinde yaşayan zengin bir ailenin hayatı ile kesişir.
Ryan, zengin ailenin çocuğu olan Seth ile yakın arkadaşlık kurar ve yavaş yavaş ailenin içerisine girmeye başlar.
Kısa süre içerisinde Ryan, Sandy ve Kirsten Cohen (Seth’in anne ve babası) tarafından evlat edinilir.
Dizinin ilerleyen bölümlerinde pek sosyal olmayan Seth ve onun çocukluk aşkı üzerine odaklanılır. Aynı zamanda Ryan’da Marissa Cooper adlı komşu kızına aşık olur.
Genel olarak ilişkileri ve sosyal farklılıkları konu alan bu dizi melodram ile komedi karışımıdır.The O.C. nin konusundan da anlayabileceğiniz gibi dizi Medcezir’e çok benziyor.Medcezir dizisini yakından takip edenler için iki dizi oyuncuları arasında bir karşılaştırma yapalım. Medcezir dizisinde Yaman rolünü Çağatay Ulusoy canlandırıyor. The O.C. dizisinde Ryan karakterini ise Ben McKenzie canlandırıyor.

Yönetmen:Josh Schwartz/Ali Bilgin

med-cezir-the-oc-uyaralama-turk-diziler-


4-Doktorlar – Grey’s Anatomy

Doktorlar, başrollerini Kutsi ve Yasemin Ergene’nin oynadığı bir hastane dizisidir. 28 Aralık 2006 tarihinde Show TV’de başladı ve Grey’s Anatomy dizisinden uyarlanmıştır. Dizide doktorların yaşantıları ve aşkları konu edilmektedir.Dizi tekrarlarına olan ilgiden dolayı 2010’da tekrardan yayına başlamıştır. Bu kez başrolde Yasemin Ergene yerine Leyla Göksun oynamıştır. Düşük izlenme oranlarından dolayı 10. bölümüyle ikinci kez ekranlara veda etmiştir. Tekrar bölümleri her yaz Show TV’de yayınlanırken 2013 yazında yayın hakları FOX ‘a satılarak FOX’da yayınlanmaya başlamıştır.Dizinin tekrar bölümleri Kanal 7’de yayınlanıyor.Dİzi2nin gerçeği Grey’s Anatomy’dir.

Yönetmen:Merve Girgin/Shonda Rhimes

doktorlar-grey-s-anatmoy-uyarlama-diziler-600x225


5-Galip Derviş – Monk

Galip Derviş, Barakuda Film tarafından yapılıp Kanal D’de yayınlanan Polisiye, Komedi türündeki Türk televizyon dizisi. ABD yapımı Monk dizisinin yerli uyarlamasıdır. 5 sene önce karısı ölen Galip Derviş’in obsesif kompulsif bir kişiliğe sahip dedektif Galip Derviş her bölümde farklı olayları inanılmaz bir dikkat ve zeka ile çözdüğü, komedi ağırlıklı polisiye bir dizidir.Dizi 21 Mart 2013’te Kanal D’de yayına başlamış, 20 Haziran 2013 günü ilk sezonun finalini yapmıştır. Dizinin ikinci sezonu 3 Ekim 2013 günü yayınlanmaya başlamıştır. İlk başta Perşembe günleri 23:00’te yayınlanan dizi, ikinci sezondan itibaren saat değişikliğine uğrayarak 19:45’te yayınlanmıştır. 30 Kasım 2013’den itibaren Cumartesi günleri 23.00’te,16 Mart 2014 tarihinden itibaren ise Pazar akşamları yine saat 23:00’te gösterilmeye başlamıştır. Dizinin 2. sezonu 25 Mayıs 2014 tarihinde sona ermiştir. Dizinin 3.sezonu 19 Ekim 2014’te başlamıştır. Dizinin 28 Aralık 2014 tarihinde final yapacağı, yapımcısı Mahmut Kayımtu tarafından açıklanmıştır.

Yönetmen:Barış Pirhasan/Andy Breckman

galip-dervis-monk


6-Kavak Yelleri – Dawson’s Creek

Dizi bir Ege kasabası olan Urla’da yaşayan Deniz (İbrahim Kendirci), Aslı (Pelin Karahan), Efe (Dağhan Külegeç) ve Mine’nin (Aslı Enver) hikâyeleri etrafında döner. Mutlu ve güvenli ailesinden kopup kendi yolunu bulmaya, büyümeye çalışan Deniz’in; idealist, güçlü, maddi zorluklara rağmen okuyan, hayata karşı sert görünmeye çalışan hassas Aslı’nın; rahat ve esprili tavırlarıyla içindeki acıyı saklamaya çalışan Efe’nin ve ayrık otu, isyankar Mine’nin sıkı dostlukları, ilk aşkları, ÖSS sınavı baskıları, okul hayatları, aşılmaya çalışılan aile sorunları anlatılır. İlerleyen zamanlarda Mine ve Deniz

, Aslı ile Efe sevgili olurlar. Fakat üçüncü sezonda bu 4 başrol bir arabadayken kaza yaparlar ve araba denize uçar.Arabanın içinden herkes çıkarılır.Fakat Efe arabada yoktur. Oysaki Aslı ve Efe o sırada evlenmeye gidiyorlardır. Aradan zaman geçer ve kaza hepsinin karakterinde değişikliklere yol açar. Hayatlarına Güven adında farklı bir insan (Sarp Apak) girer. Güven ve Aslı nişanlanıp nişanı atar. Sonra Efe tekrar ortaya çıkar. Fakat hastadır ve ameliyata girmeden kalbi durur ve ölür. Aradan 5 yıl geçer; Aslı Efe’den olan bir çocuk dünyaya getirir ve adını Efe koyar. Mine ise Deniz’den olan çocuğu Derya’yı doğurur; fakat Deniz 5 yıl boyunca hiç gelmemiştir. Güven hapiste yatmaktadır. Hapisten çıktığında taşlar yerinden oynar ve Deniz geri gelip kızına ve karısına sahip çıkar. Güven Öykü diye bir kıza aşık olur, ikisi de bir yerde uzun süre kalmayı sevmiyorlardır ve beraber yolculuğa çıkarlar. Deniz ile Mine barışmıştır ve kızları Derya ile mutlulardır. Aslı ise tek aşkı yani oğlu Efe’ye tutunup yaşamaya devam eder.Dİzinin gerçeği ise  Dawson’s Creek’dir.

Yönetmen:Taner Elhan/Tom Kapinos

kavak-yeller-dawsons-creek-uyarlama-dizisi-600x229


7-Acemi Cadı – Sabrina

Acemi Cadı, önce Kanal D’de, daha sonra Star TV’de yayınlanmış Türk dizisi. Cadı olduğunu yeni öğrenen Ayşegül’ün halaları ve arkadaşlarıyla birlikte geçirdiği yaşantısını, hoşlandığı çocuk olan Selim’i Tuğçe’ye kaptırmama çabasını, yaptığı sihirlerle başına açtığı belaları konu alır. Dizinin yayını 21 Aralık 2007’de sonra ermiştir.Dizi Sabrina, the Teenage Witch’in Türk yapımıdır, fakat orijinali kadar ilgi görmemiştir.

Yönetmen:Feride Kaytan/Nell Scovell

acemi-cadi-sabrina-uyarlanan-diziler-600x260


8-Tatlı Hayat – The Jeffersons

“Tatlı Hayat”, ABD yapımı sitcom dizisi “The Jeffersons”ın Türkiye uyarlamasıdır. 1975-1985 yılları arasında ABD’de CBS televizyon kanalında gösterilen komedi dizisi 11 sezon boyunca 22-24’er dakikalık 253 bölüm halinde yayınlandı. “The Jeffersons”ın başrollerini siyahi oyuncular Isabel Sanford ve Sherman Hemsley üstlenmişti. Türkçe uyarlamanın aksine özgün versiyonunda oyuncular ağırlıklı olarak zencilerden oluşuyordu. Zaten “The Jeffersons” siyahi oyuncuların ağırlıklı olarak yer aldığı diziler arasında en uzun ömürlü dizi olma rekorunu elde ederek Amerikan yayın tarihine geçmiştir.

“Tatlı Hayat”ın uyarlaması yapılırken özgün formatından fazlaca sapmalar olmamıştır. Siyahi karakterlerin mecburen Türk karakterlere çevrilmesi ve konunun İstanbul’da geçmesi dışında, ana tema, bölüm konuları, mekânlar, kamera hareketleri, çekim tekniği, kişilerin davranışları, karakterlerin toplumdaki konumları, kişilik çatışmaları vb neredeyse tıpatıp aynı kalmıştır. Zaten “Tatlı Hayat”nın her bölümünün sonunda jenerik yazıları akarken hangi orijinal “The Jeffersons” bölümünün uyarlaması olduğu ve ilişkili bilgiler verilmiştir. İki dizi arasındaki ufak tefek farklardan biri “The Jeffersons” da ‘siyah-beyaz’ çatışması üzerine kurulu espriler, “Tatlı Hayat”ta ‘Türk-Yunan’ (Neco’nun canlandırdığı Yorgo karakteri Rum asıllı bir Türk vatandaşıdır) çatışması üzerine oluşturulmuştur.

Yönetmen:Bora Tekay/Tony Singletary

tatli-hayat-the-jeffersons-benzer-diziler


9-Dadı-The Nanny

Dadı, ABD yapımı sitcom dizisi The Nanny (Türkçe anlamı: Dadı)’nin Türk uyarlamasıdır.TriStar’ın televizyon bölümü tarafından CBS televizyon kanalı için üretilmiş olan bu TV dizisi, ABD’de 3 Kasım 1993 ile 12 Mayıs 1999 tarihleri arasında yayınlanmıştı. Türkiye’de Gülben Ergen’in oynadığı Dadı Melek karakteri Fran Fine, ABD’deFran Drescher tarafından canlandırılıyordu. ABD’de 6 Sezon devam eden dizi 22-24’er dakikalık tam 146 bölümden oluşuyordu.”Dadı”nın adaptasyonu yapılırken özgün formatından fazlaca sapmalar olmamıştır. Bölüm konuları, mekânlar, kamera hareketleri, çekim tekniği, kişilerin davranışları, karakterlerin toplumdaki konumları, kişilik çatışmaları vb. neredeyse tıpatıp aynı kalmıştır. Sadece konunun geçtiği kentler ve kişilerin adları değiştirilmiş gibi durmaktadır. Zaten “Dadı”nın her bölümünün sonunda jenerik yazıları akarken hangi orijinal “The Nanny” bölümünün uyarlaması olduğu ve ilişkili bilgiler verilmiştir. İki dizi arasındaki ufak tefek farklardan biri “The Nanny”deki basmakalıp Yahudi karakterler ve onlarla ilgili espriler, “Dadı”da ‘kenar mahalle’ tipleri ve onların esprileriyle yer değiştirmiştir. Diğer bir fark da Türk dadı Gülben Ergen’in, meslektaşı Fran Drescher’e oranla biraz daha sempatik kalmasıdır, zira “The Nanny”deki Fran karakterinin genizden gelen sesiyle çok rahatsız edici(tabii ki bilerek kurgulanmış) bir konuşma tarzı vardır.

Yönetmen:Fatih Aksoy/Dorothy Lyman

dadi-the-nanny-gulben-ergen-uyarlanan-diziler-600x336


10-1 Kadın 1 Erkek-Un Gars Une File

1 Erkek 1 Kadın’ın orijinali olan Un gars, une fille 1997 yılında Kanada’da Fransızca olarak yayınlanmaya başlamıştır. Farklı konseptiyle büyük bir başarı sağlayan program daha sonra yirminin üzerinde ülkeye uyarlanarak uluslararası alanda boy göstermiştir. Programın uyarlandığı ülkeler arasında kendi ülkesi Kanada da bulunmaktadır. Dizinin orijinali Fransızca olduğundan dolayı daha sonraları Kanada’nın geri kalanı için İngilizce olarak uyarlanmıştır. Orijinal yayının Fransızca olmasının sebebi ise dizinin çekildiği bölge olan Québec eyaletinin resmî dilinin ve halk arasında konuşulan dilin Fransızca olmasıdır.Her yayınlandığı ülkede bir fenomen haline gelen program Fransa’da üstün bir başarı yakalamıştır. Programın Fransız versiyonu diğer uyarlanan tüm ülkeler arasında en başarılısı ve en çok takip edileni olmuştur. Türkiye’de ise 1 Erkek 1 Kadın başarı ile tüm uyarlamalar arasında en başarılı olan ikinci uyarlama konumundadır.

Yönetmen:Leyla Yaman/Guy A. Lepage

1k1e-600x390


 

Türkiye Televizyonlarındaki Uyarlama Diziler
WhatsApp chat