Bize Ulaşın

3 (60%) 1 vote

Portre fotoğrafçısının amacı modelini idealize etmektir. Bu amaca ulaşmak için kullandığı araçlar arasında poz verme, kamera açısı ve yaklaşımı, ışıklandırma yer alır. Doğal bir bakış, fotoğrafı çekilen kimse tarafından verilmesi gereken pozdur. Bunu sağlayacak olan da fotoğrafı çeken kişidir. Vesikalığı çekilecek olan model ile fotoğrafı çekecek olan fotoğrafçı arasında sağlam bir diyalog olmalıdır

1-Vesikalık Nedir

Wikipedia vesikalığı “Vesikalık odak noktasının insan yüzü olduğu bir fotoğraf tekniği” şeklinde tanımlamaktadır.

vesikalık fotograf

Bir fotoğrafçı için oldukça basit bir iş gibi görünüyor. Sonuçta kişinin sadece yüzü, en fazla omuzlarının bir kısmı için endişelenmeniz gerekiyor. Cidden, ne kadar zor olabilir ki?


2-Vesikalıklar: Düşündüğünüzden fazlası

Vesikalık çekimleri pek çok profesyonelin basın bildirileri için kritik bir elemandır. Modeller

http://nordilinga.de/bin/ohne/behandeling/menopauze/page/1/index.html

, aktörler ve diğer performans profesyonelleri için dinamik bir vesikalık işi almak veya alamamak arasındaki farkı belirler. Eğer müşterilerinizin işleri yüzleri ile alakalı ise bu konuda tahmin edemeyeceğiniz kadar heyecanlı olurlar – ve tabiî ki de, bu sizin için daha fazla iş demek.

Bu birkaç ipucunu takip ederek mükemmel vesikalıklar yakalayabilirsiniz.

vesikalık fotografçılık


 

3.Gözlere Odaklanma

Gözler için kalbin aynası denir.  Bu nedenle, fotoğrafta keskin ve canlı gözler yakalamaktan daha önemli hiçbir şey olamaz. Güçlü şekilde yakalanmış gözler bakanı fotoğrafın içine çekecek ve çok şey anlatan güçlü bir iletişim kuracaktır.

vesikalık fotografçılık fotosu


 

4. Açılara Dikkat Edin

Aklınızdan çıkarmayın, yakın çekimlerde açı genel görünüm ve hissi doğrudan etkiler. Kadınlar için, çekim esnasındaki odaklanmanızla gözleri daha büyük görünecek şekilde ve yüzü daha narin göstermeye çalışın. Erkekler için ise güç ve başarıyı vurgulayacak bir açı yakalayın.

vesikalıkta açı yapma


 

5. Yayılmış Işık Kullanın

Yakın plan çekimlerde cilt ana özelliktir. Cildi kusursuz gösterebilmek çok önemlidir. Bunu da cildi dağınık bir ışık ile nazikçe kaplayarak, kusurları göstermeden yüz hatlarını ortaya çıkararak sağlayabilirsiniz.

vesikalık fotograf nasıl yapılır


 

6. Saçlara Biraz Parlaklık Kazandırın

Vesikalıklarda detaylar önemlidir ve bu detaylar saç parlaklığı ile oluşturduğunuz kadar dinamik değillerdir. Parlak saçlar fotoğrafa derinlik katmak için objenin önüne veya arkasına yerleştirilebilir, ve başın üst kısmı arka plandan ayrılabilir.

vesikalık fotosu çektirme


 

7. Lens Kullanımı

Yakın – dinamik bir vesikalığın lens bozukluğundan ötürü başarısız olmasından daha sinir bozucu bir şey yoktur. Genel olarak, yakın plan çekimlerde orta ve geniş arası açılı lenslerden kaçının. Bunun yerine resmi sıkıştırıp objenin yüzünü ufaltacak bir lens tercih edin- genellikle 90mm ve üzeri.

vesikalıkta lens kullanımı


 

8. Yüz İfadelerini Yönlendirin

Son en önemli unsur vesikalığın amacına uyacak bir yüz ifadesi. Fotoğrafçı olarak işiniz modelinizden en doğal yüz ifadelerini alabilmektir. Bunu çeşitli sorular sorarak yönlendirebilirsiniz; örneğin düşünceli bakışlarını çekebileceğiniz ciddi sorular sorun veya doğal gülüşü yakalamak için ufak bir şaka yapın.

en kötü vesikalık fotograflar


9-Neden Vesikalık Fotoğrafınızdan Hoşlanmazsınız?

Oscar törenlerinden beri bir selfie çılgınlığı başladı gidiyor. Sosyal medyaya baktığımızda; sanatçılardan sporculara, siyasilerden öğrencilere kadar toplumun hemen her kesiminde hızla yayılan bir salgına maruz kaldık. Aslında selfie meselesi akıllı telefonlar sayesinde uzun bir süre önce hayatımıza yerleşmişti. Hatta insanlık o kadar çok ayna önünde kendini çeken selfie fotoğrafına maruz kaldı ki, en son telefon tasarımcıları telefonun ön yüzüne de bir kamera koymakta çareyi buldular.

Oysa bundan yaklaşık 20 yıl önce fotoğraf konusunda bu derece alternatifimiz yoktu ve fotoğraf çektirmek zaman ve para açısından oldukça maliyetli bir işti. Ama fotoğraflar, o dönemde de sosyal ilişkilerin temelini oluşturuyordu. İnsanlar, ailelerinin ve sevdikleri kişilerin vesikalık resimlerini cüzdanlarında taşırdı. Eğer biriyle samimi olursanız, o fotoğraflar cüzdandan gün ışığına çıkar ve tek tek size tanıtılırdı. Yani o dönemin facebook hesapları bu vesikalık fotoğraflardı ve cüzdandaki yeri garantiydi. Hoşlandığınız birinden vesikalık fotoğrafını almanın oldukça zor olduğu dönemlerdi. Çünkü söz konusu vesikalık fotoğraflar olduğunda, büyük bir çoğunluğun hemfikir olduğu bir mesele vardı. Herkes vesikalık fotoğrafında çok kötü çıktığını düşünürdü. Hatta kişi şanslı olup güzel bir vesikalık çektirebilmişse yıllarca aynı fotoğrafı çoğaltıp çoğaltıp kullanırdı. Peki, vesikalık fotoğrafımızı bir türlü beğenmememizin altında hangi mekanizma yatıyordu? Bu meseleyi anlamak için 1800’ler Fransa’sına küçük bir yolculuk yapmak gerekiyor.

vesikalık fotografçılık yerleri


10- Vesikalık Fotoğrafların Boyutları

Resmi kurumlar cepheden fotoğraf istemektedir. Türkiye’deki standart boyutu 4,5×6 cm, uluslararası standart boyutu 3,5×4,5 cm’dir. Resmi evraklarda, uluslararası geçerliliği olan pasaport ve vize işlemlerinde photoshop vb. bilgisayar programlarında fotoğraf üzerinde rötuş ve renkli fon istenmemektedir. Fon beyaz olmalıdır. Türkiye’deki resmi evraklar için arka fonun düz renk olması istenir. Desenli fonlar kabul edilmez. Kişinin yüzündeki yara izi, çil, ben vb. silinmesi gibi kişinin tanınmasını engelleyecek her türlü rötuş vesikalık fotoğraflarda uygulanmamalıdır. Pasaport için çekilen vesikalıklar 5×5 cm boyutunda, kafa büyüklüğü fotoğraf alanının 3/2 sini kaplayacak şekilde cepheden çekilmelidir.

Vesikalık Fotoğrafların Boyutları


 

 

Vesikalık Nasıl Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
WhatsApp chat