Bize Ulaşın

Bu ürünü oyla !

Elimizdeki zaman kısıtlı ve parçayı üç-dört dakika içinde anlatmak zorundasınız… Fakat bu süre sonsuz yaratıcılığa da sınırlı yapıyor… Aslında sınırsız klişeye de müsait bir zaman dilimi. Yerlisinden yabancısına sıkça rastlanan dandik numaralar, kaş derken gözlere batan çöp deynekleri… Video Klip Çekimlerinde Yönetmenlerin Yaptığı 15 Klişe Hareketi araştırdık. Baktık ki ne onbeşi ne ellisi… Yüzlerce klişe hale gelmiş fakat sürekli denenmek istenen klişeler popülerliğini halen koruyor…

video müzik klibi


1-Sanatçının kendi senkronunu tutturamaması Hatası…

Sanatçının şarkı sözlerini bir türlü içten okuyamaması, içine sindiremediğinden midir nedir parçayı söyleyemeyip kurgucununda, bu görüntüleri inadına kurguda kullanması içler acısıdır. Bazen yönetmende umursamaz ufak senkron hatası candır der geçer!! Tabi sanatçı da zaten ödemeyi peşin yaptığından kuzu kesilir ve meee der. Elinde yapacak hiçbirşeyi kalmayan sanatçı senkronu kaymış klibini alır ve doğru kanalın kapısını çalar. Kanal da yayınlama parası vermesi gerektiği yerde sanatçıyı yolar resmen 🙂 Yayınlatma parası diye birşey uydurmuştur ve elindeki son paraya da el koyar.


2-Kliplerde Vazgeçilmez Atletler veya Esmer Tenin Terlemesi

Kış ortasında bronza bulanmış, terletilmiş vücudun seksi olduğu kabulünden doğmuş bir başka dandik klip klişesi. Tüm müziklarının top 20 sinde vardır bi tane muhakkak. Her sahada görmek mümkündür. Şarkıcı zorla seksi gösterilmeye çalışılıyorsa yönetmenin ve sanatçının produktörünün aklına ilk gelen şey genelde ter ve atlet oluyor… İzleyicinin midesi bulanıyor mu, bulanmıyor mu; bu ne bu klibi yayınlayan kanalın ne de sanatçının müzik şirketinin genellikle umurunda değildir.


3-Hortumun Ayarı Kaçmış, Kontrolsüz yağmur

Bazen öyle bir yağmur yağdırılır ki sanatçı yağmurdan dudaklarını oynatamaz hale gelir. Fakat yine de senkron okumaya devam eder. Sanatçı belki de hayatının son şarkısını söylemektir. Sanatçı zatürre olacak hale gelmektedir. Mizah olsun diye değil yönetmen ciddi olarak güzel olduğunu düşünmektedir. Ayrıca yağan yağmurda yere diz çökerek hafif yukarı bakmazsa zaten olmaz… Klip yönetmenleri merkezi kurulursa ilk kliplerde ilk yasaklanacak şey yağmur olacaktır sanırım.

video klip yagmur


4-Şarkıcının Olmazsa Olmaz Klasik Amerikan Arabası

Şarkıcı mutlaka üstü açık bir arabası olmak zorunda, olmazsa kesinlikle olmaz, Arabanında zaten Amerikalı olması, üstünün açık olması ve eski olması makbuldür. Mustang olursa da daha iyi olur kafası da olmalı. Erkek yanında güzel bir oyunculuk yoksunu model oturmalı saçlarının da savrulması gerekir. Bu yaşınıza kadar böyle kaç klip gördünüz desek sanırım bi oturuşta 15 tane sayarsınız. Müzik piyasasına zıplayan şarkıcılar acaba demiyorlar mı bunu yaptılar abi gerek yok, daha yaratıcı düşüneyim … amaaaa nerde o zeka ve o düşünceli menajer…


5-Sevdiğinin Gömleğini Giyme Şartı!!

Şarkıcı erkekse ve bir bayan oyuncu ona eşlik ediyorsa muhakkak; erkeğin gömleğini bayan oyuncu giymek zorundadır. Buradan anlıyoruz ki bunlar birlikte oldu. Zaten genellikle gömleğin altı yoktur. Çünkü gömlek bol ve büyük görünür. Pürüssüz bayan bacağı görmekte gayet normaldir. Sevgilinin gömleğiyle çekilmiş mutlu gün oyunları, üzülme detayları da halen hafızalardadır…


6-Elde Eski Fotoğraflar ve Fotoğraf Albümü

Klişelerin en başında ne geliyor diye sorsanız herhalde ilk sırada akla gelecek olan klişe budur sanırım. Hemen hemen her klibin bir yerinde eski günleri anımsatan bir fotoğraf vardır. Kimi klipte tesadüfen kimi kliplerde alalen sanatçı fotoğraf ile görünür. Yahut havada uçusan fotoğraflar görmek normal hale geldi. Türkiye’de video müzik sektörünün de en çok karşımıza çıkmaya devam edecek gibi görünmektedir fotoğraf klişeleri..


7- Duşa Girip Boş, Uzun ve Düşünceli Bakışlar

Genellikle sinema ve dizi sektöründe karşımıza çıkan bir klişedir duşa girip öylece durmak, beklemek, üzülüyormuş gibi yapmak. Su boşu boşuna akmaktadır düşünceli bakışlar üzerinde. Kimse düşünmez bu su boşa akıyor. Zaten boş boş akıyor su… Bu arada duş alırken değil sadece suyun altında boş boş bakarken görünür sanatçı. Asıl amacı hiçbir zaman duş alırken görünmek olmamıştır. Çünkü sanatçı kendini her zaman en temiz olarak görmektedir. Sanatçı aslında kirlendiğini düşündüğünden değil romantik olduğunu göstermek için duş alırken görünür.

klip klişeleri


8-Kalabalık Arasında Mutlak Tek Başına Takılma

Şarkıcının mutlaka kalabalıklar içinde tek görünmesi gerekir. Mutsuz ve depresyona girmiş görünmesi lazımdır. Zaten şarkı da biraz slow ise de mükemmel olur. Depresyona girmek video müzik kliplerinde her zaman trend olmuştur. Vazgeçilecek birşey gibi de görünmemektedir. Her geçen gün biraz da popüler hale gelmektedir. Kimin aklına ilk olarak geldiyse bu durum tebrik etmek gerek. Çok düşünmüş sanırım. En vahim olan da bunu her deneyen yönetmen öznel olduğunu düşünmektedir…


9-Kuru Kalabalıkta Konser Görüntüsü

Her zaman olmuştur bu mevzu. Şarkıcı sahnededir ve 8 yahut 10 el havada kopmaktadır. Çok kalabalık gibi göründüğünü sanır sanatçı ve yönetmen. Halbuki izleyenler gerizekalı değildir orda 20 elden toplam da 10 kişi olduğu aşikardır. Bunu bilmeyen çift kişi de sanatçı ve yönetmendir. Bu durumda kim gerizekalı düşünmek gerek midir acaba ? Zaten o havada ki ellerinde mutsuz fake oldukları çok bellidir. Bu şarkı berbat abi kim dinler ve kim bu şarkıda el kaldırmak ister ki dermişcesinedir.

video klip


10-Olmazsa Olmaz KOP KOP DJ

Yeni trend haline gelen djler artık kliplerin olmazsa olmazı konumundalar. Yeni single yapan şarkıcılar artık djler ile performans çekme taraftarı. Dj de olduğu yerde sapansaçma danslar ediyor varsa bir kaçtane de dansçı kız ve erkek kıvrak ama bir o kadar da uyumsuz danslar sergiliyor. Neden olduğunu kendileri dışında herkes bilircesine. Sorsan neden dansçılara yer verdiniz. Her bir şarkıcı farklı cevaplar veriyor.


11-TRAFİK KAZASI
Melankoli, hüzün güzel de dinleyiciyi salya sümük hale getirmeden duygulandıramayan şarkıya, son çare trafik kazalı bir video çekiliyor. İzleyiciye acı çektirmek konusunda risk almayı sevmeyen bu ultra-sadist akım, Ayna grubunun “Ölünce Sevemezsem Seni” videosuyla başladı. Hande Yener’in “Acı Veriyor” videosunda yönetmen düğün günü damadı öldürerek bizi acının doruklarına çıkarıyor. Bu duygu sömürüsünün klişe olması bir yana, etik yanı da sorgulamaya açık.


12-Aynı Klip Mekanları

Kliplerde bazı klip mekanları hiç değişmez. Ya yönetmen o mekanı çok iyi biliyordur ve rahatsız edilmiyordur veya sarkıcı aynı mekanı başka klipte görmüş ve özenmiştir. Beykoz kundura fabrikasında klip çekmeyen yönetmenleri dövüyorlar sanırım. Tüm klipler neredeyse orada çekiliyor. Veya bir yönetmen kendine bir stüdyo tutuyor veya bir stüdyo ile anlaşıyor herkese aynı klip mekanını kakalıyor. Yazık sanatçının da hayalleri suya düşüyor… ve kaybolup şarkısı gidi hiç oluyor.


13-ŞARKICININ ANLATICI OLMASI
Şarkıcımız artık problemli ilişkiler yaşamayacak kadar aşmıştır… Yaşı da kemale ermiştir… Bundan sonra görevi

Kup synthroid bez recepty

, sürekli kavga eden çiftlerin hislerine tercüman olmaktır. Ya bir kafede ya da çiftin yaşadığı evde sadakat, bağlılık, kıskançlık ve pişmanlık gibi konularda ahkâm keser. Yüzde hep aynı “Biz de bu yollardan geçtik” ifadesi vardır. Ferhat Göçer bu klişe konusunda ihtisas sahibi.

klip video klişeleri


 

Video Klip Çekimlerinde Yönetmenlerin Yaptığı 13 Klişe Hareket
WhatsApp chat